Čím déle se válka na Ukrajině táhne, tím častěji jsou slyšet hlasy, které volají po kompromisních řešeních, snížení či zastavení dodávek zbraní nebo usednutí obou stran k jednacímu stolu. Mnozí politici a experti zároveň varují předtím, aby vítězství Ukrajiny neznamenalo destabilizaci vnitropolitické situace v Rusku nebo jeho rozpad. Ukrajinista a historik David Svoboda je však nekompromisní. Mantru nepostradatelného a jednotného Ruska si podle něj přiživujeme zbytečně a na ústupky není prostor.
O svůj pohled se podělil v podcastu Čestmíra Strakatého, který si můžete pustit na odkazu níže. Dlouhodobě tvrdí, že třetí světovou válku už prožíváme a ve skutečnosti je současné dění jen počátkem nové etapy dějin Ruska i Ukrajiny – a v ideálním případě takové Ukrajiny, která bude směřovat k demokratickému systému západního střihu, a Ruska, které nebude hrát roli světové velmoci.
Na základních faktech, totiž že Ukrajina byla napadena Ruskem, se většina společnosti shodne. „Problém ale už je z této pravdy vyvozovat ‚neokecatelné‘ důsledky. Není přeci možné jedním dechem tvrdit, že Ukrajina byla napadena, ale zároveň říkat, že by porážka neměla Rusko moc bolet,“ říká David Svoboda s tím, že Ukrajina by v konfliktu měla mít plnou legitimitu.
Častým pragmatickým argumentem je, že Ruská federace by se neměla rozpadnout, protože by hrozil vnitropolitický boj o jaderné zbraně a celková destabilizace regionu. Jakkoliv se totiž může zdát, že konvenční ruská armáda mele z posledního, odborníci na jaderné zbraně tvrdí, že nukleární arzenál má naopak na světové úrovni. Podle Svobody je ale na čase, abychom si i dříve nerealistický scénář rozpadu Ruska připustili a přestali se ho bát.
„Nepodléhali jsme vlastně stejným a planým obavám v roce 1991? Vždyť ta dojemná starost o to, aby Sovětský svaz zůstal pohromadě a aby se Ukrajina neoddělovala, byla v zrcadle dnešního dění úplně pošetilá,“ připomíná ukrajinista historickou paralelu a dodává: „Nemůžeme se bát knockoutovat o dvě hlavy většího soupeře proto, že se skácí a zalehnul by sousedova psa,“ říká Svoboda.
Jinými slovy, probíhající válka by podle něj měla být v podstatě hrou s nulovým součtem. Když jedna strana plně vyhraje, druhá musí naopak plně prohrát. Třetí možnost neexistuje, jestliže chceme, aby se stát pod vedením Volodymyra Zelenského vydal výhledově cestou demokratické země západního střihu.
„V podstatě jedeme noční krajinou s parkovacími světy, nevidíme metr před sebe. Nechápeme, že před očima se nám odehrává významný geopolitický posun, na jehož konci bude jiná Ukrajina a jiné Rusko. Anebo možná žádná Ukrajina nebo žádné Rusko. Každopádně se dějí velké změny, a proto musíme pohlédnout za horizont a zvažovat alternativní scénáře,“ vysvětluje Svoboda.
Jedním z klíčových témat, která se budou řešit v souvislosti s ukrajinskou populací, bude v příštích měsících podle Svobody takzvané PTSD, tedy posttraumatický stresový syndrom. Mnozí Ukrajinci jsou již teď psychicky tak vyčerpaní, že jakékoliv připuštění porážky by znamenalo ještě horší náladu ve společnosti. Takové zklamání by pak podle něj jen stěží vyústilo v demokratické zřízení, naopak by hrozila větší náklonnost Ukrajiny k autoritářským režimům a mohla by si dobrovolně zvolit svého Putina.
V přijetí tohoto radikálnějšího pohledu na věc nám podle historika nebrání nic víc než naše mysl. Jako Západ jsme se totiž s Ukrajinci prý nedokázali ještě zcela sžít. Finanční a materiální podpora nebo soucit a ochota pomáhat jsou jedna věc. Ovšem neznamená to, že bychom ukrajinské utrpení brali za vlastní a přijali ho jako součást naší historie.
„Kdyby se to, co se stalo Ukrajině, dělo Slovákům, speciálně u nás by nikdo nepochyboval o tom, že Rusové řežou do našeho vlastního těla a masa. Kdyby Polákům, tak jakbysmet. Problém je, že Ukrajinu bereme stále jako tu třetí. Samozřejmě stále užívá našich sympatií, bez nich by se už dávno položila. Zároveň bychom se ale bez Ukrajiny položili dávno i my,“ uzavírá David Svoboda.
V šestnácti letech odešla do Indonésie, kde se učila být profesionální potápěčkou. V moři už zůstala, už ale ne jako potápěčka. Lucia Baranová se rozhodla, že bude oceán chránit. Dnes má v Mexiku neziskovou organizaci Blue Religion, která vzdělává děti, chodí uklízet pláže a také zaměstnává rybáře, kteří by jinak vyráželi na moře lovit žraloky.
„Náš program funguje tak, že v den, kdy rybář pracuje s námi, nemůže lovit žraloky. Když s námi nepracuje, tak jeho čas nekontrolujeme. Když pro ně nemáme dostatek práce, abychom jim ji dali každý den, nemají šanci zaplatit třeba jídlo pro rodinu. Musíme se tedy, aspoň teď, spokojit s tím, že neudržitelný rybolov nezastavujeme, ale redukujeme. I tak každý den zachráníme deset až padesát žraloků, které by jinak rybář ulovil. Záleží, jak úspěšný den by měl,“ říká v rozhovoru pro CzechCrunch Baranová, která o záchranu biodiverzity bojuje také s Nikol Argayovou. V Mexiku tak působí česko-slovenská dvojice.
Právě Češi a Slováci také tvoří polovinu zákazníků na různé výjezdy, které Blue Religion pořádá a na kterých rybáře zaměstnává. „Prakticky to vypadá tak, že složíme malou skupinu třeba šesti zákazníků, se kterými každý den vyrážíme na několik hodin na loď. Tu kapitánuje místní rybář a hledáme ta nejlepší setkání s divokými zvířaty ve volné přírodě. Máme expedice za žraloky, ale také výlety pro rodiny s dětmi za šedými velrybami, které mají rády, když je člověk drbe na čumáku. Děláme šest až deset expedic za rok,“ říká Baranová, když popisuje, jak její boj za záchranu žraloků vypadá. V rozhovoru mluví také o tom, v jakém stavu populace žraloků je, nebo proč je v Mexiku, kde se jich uloví ročně čtvrté největší množství na světě, tento druh obživy tak rozšířený.
Do Indonésie jste odešla v šestnácti. To není úplně běžný věk na odchod z domova. Jak se to stalo? Nějak jsem u nás na Slovensku nezapadla do systému. Nedával mi příliš smysl. Přišlo mi, že mnoho věcí děláme zbytečně nebo že do budoucna nemají žádné využití. Mám skvělé rodiče, kteří mě vždy podporovali v tom, co jsem dělala, a vyšli mi vstříc. Byli jsme na dovolené na Bali, kde jsem smysl viděla a rodiče mi tenkrát pomohli.
Foto: Blue Religion
Lucia Baranová a Nikol Argayová (vzadu) se svým týmem působí v mexickém státě Nayarit
Vaše organizace Blue Origin funguje ale v Mexiku, co přesně tam děláte? Chodíme na pláže, sbíráme odpad a vysvětlujeme, jak funguje recyklace, jak dlouho trvá, než se plast rozloží a podobně. To je jedna část. Druhý pilíř se zaměřuje na vzdělávání dětí. Sestavili jsme příběh o malém žralokovi, který cestuje oceánem a setkává se s různými problémy. Děti během vyprávění dělají také různé aktivity a hry, během čehož se učí o oceánu, jeho důležitosti a o zvířatech v něm. Třetí část je naše kampaň na ochranu žraloků, na ní pracujeme s lokálními rybáři, kterým nabízíme alternativu obživy v turismu.
Na projektu také spolupracujete s kolegyní z Česka, dá se tedy říct, že jste česko-slovenská dvojice? Ano, s Nikol jsme tento projekt rozjely dohromady a je náš společný.
Jak v praxi vypadají ty tři pilíře, které jste popsala? Jsme nezisková organizace, která má peníze z expedic a výletů. Bereme zákazníky na lodě a ukazujeme jim velryby, delfíny, rejnoky, lachtany a plaveme také se žraloky. Rybáři nám často na těchto lodích dělají kapitány. Mají roky zkušeností s prací na oceánu a jsou to nejlepší znalci toho prostředí.
Takže skrze tyto výlety si vyděláte na celý provoz? Ano, pomáhají financovat celý projekt. Organizujeme je jak pro potápěče s licencí, tak pro kohokoliv, kdo umí šnorchlovat. Všechny expedice jsou přitom založeny na setkáních se zvířaty v oceánu. Prakticky to vypadá tak, že složíme malou skupinu třeba šesti zákazníků, se kterými každý den vyrážíme na několik hodin na loď. Tu kapitánuje místní rybář a hledáme ta nejlepší setkání s divokými zvířaty ve volné přírodě. Máme expedice za žraloky, ale také výlety pro rodiny s dětmi za šedými velrybami, které mají rády, když je člověk drbe na čumáku. Děláme šest až deset expedic za rok, aby to pokrylo náklady organizace, není to masovka, ale vystačíme s tím tak, abychom nemuseli být závislí na dotacích. Z poloviny jezdí Češi a Slováci, z druhé pak Američané a další Evropané.
Pracujete s tím, že dáte rybářům práci, aby nemuseli žraloky lovit, je to tak? Vlastně ano, ale nikdy jim nezakazujeme žraloky lovit. Nemůžeme si to dovolit a ani nechceme nikomu diktovat, jak se chovat. Náš program funguje tak, že v den, kdy rybář pracuje s námi, nemůže lovit žraloky. Když s námi nepracuje, tak jeho čas nekontrolujeme. Když pro ně nemáme dostatek práce, abychom jim ji dali každý den, nemají šanci zaplatit třeba jídlo pro rodinu. Musíme se tedy, aspoň teď, spokojit s tím, že neudržitelný rybolov nezastavujeme, ale redukujeme. I tak každý den zachráníme deset až padesát žraloků, které by jinak rybář ulovil. Záleží, jak úspěšný den by měl.
Zároveň jsem se dočetla, že úspěšných dnů je v Mexiku čím dál méně. Je to tak? Je to tak, každým rokem vlivem nadměrného rybolovu žraločí populace klesají. Rybáři tak mají méně úlovků, chodí lovit na delší čas a na vzdálenější místa. Jeden rybář, se kterým teď pracujeme, musí jezdit na vodu na pět dní, aby to pro něj dávalo ekonomicky smysl. Jejich práce není vůbec lehká a příběhy, které vyprávějí, jsou neuvěřitelné.
Takže vám to hraje do karet? Někteří rybáři určitě rádi vymění náročnou a málo placenou práci v rybolovu za výdělek v turismu. Alternativa, kdy na vodě stráví méně času a za lepší peníze, je určitě lákavá. Jinak jde ale o muže, kteří jsou na své schopnosti právem velmi hrdí a my bychom bez nich třeba některé znalosti o výskytu zvířat ani nemohli mít. Naše vztahy s nimi jsou založeny na spolupráci.
Čím to je, že tu práci dělají, když není nijak zvlášť výdělečná? Je to profese, která se v Mexiku hodně dědí z generace na generaci a má dlouhou tradici. Když se s rybáři bavíme, tak ani vlastně nevědí, jak jinak peníze vydělat. Zdědili loď, lovit žraloky je někdo naučil v mladém věku. Když se podíváte na rybářské lodi, často vidíte na palubě dítě. Tím pádem by se dalo říct, že nemají moc na výběr. Neměli šanci jít někam studovat a vybrat si jinou práci. Proto jsme se rozhodli s nimi navázat spolupráci namísto toho, abychom s nimi bojovali. Je třeba si uvědomit, že to nedělají proto, že by chtěli ničit ekosystém, dělají to proto, že nemají jinou možnost.
Stalo se vám někdy, že by nějaký rybář třeba řekl, že nemá zájem a raději bude lovit? Samozřejmě. Ale v oblasti, kde jsme nyní, jsou lidé velmi otevření spolupráci. Mám srovnání z minulosti, kdy jsem jezdila hodně po světě, dělala jsem dobrovolníka pro Mořské pastýře, což je obrovská organizace, která se snaží chránit oceány, a ti mají trochu bojové nasazení. Fotografovala jsem tehdy žraločí trhy, byla jsem v Hongkongu, Indonésii nebo Japonsku a tam rybáři nereagovali moc příjemně. Ale je fakt, že jsem tam stála s foťákem a asi jim to nebylo příjemné. Když jsem s vlastní organizací změnila přístup, kdy rybářům ukazujeme respekt, i jejich přístup je úplně jiný.
Foto: Blue Religion
Expedic se z poloviny účastní Češi a Slováci
Myslíte si, že by vaše organizace nebyla tak úspěšná, kdybyste působili jinde, třeba právě v Asii? I v Indonésii existuje projekt založený na podobném principu a funguje výborně. Záleží na přístupu a na tom, kolik času a energie tomu člověk věnuje.
Mexiko má čtvrtý největší počet ulovených žraloků. Myslíte si, že v tom velkou roli sehrává právě rodina? To, že se to dědí z generace na generaci? Spíš je to fakt, že je tady žraloků prostě hodně. Jsou tu oblasti, kde je velmi brzy od břehu hluboká voda. Ujedete pár mil a je tam tisíc metrů hloubka. Je tu tedy velké množství oceánských žraloků. Loví se tu hlavně modří žraloci, kterých je tu opravdu mnoho. Takže tomu generačnímu předávání bych nekladla takový význam, protože takhle se to dělá všude na světě.
Zároveň ale říkáte, že žraloci ubývají. Znamená to, že dřív nebo později se rybáři stejně budou muset přeorientovat na jinou práci? Mexiko, stejně jako celý svět, má celkově velmi slabé regulace na ochranu žraloků. Jsou tu chráněny jen tři druhy – žralok bílý, velrybí a velký. Tito tři žraloci jsou chránění kvůli turismu, protože vydělávají neskutečné množství peněz. Třeba žralok velrybí se jednou do roka v červenci shromažďuje u ostrova Isla Mujeres. Je to obrovský žralok, který se živí jen planktonem, takže se ho lidé nebojí. To znamená, že na ostrově je masový turismus, protože za žraloky tam chodí stovky lidí denně. Živí to celý ostrov. Jinde se zase lidé potápějí s bílými žraloky. Někdo jednou spočítal, že díky tomu má jeden žralok hodnotu několika milionů dolarů. To je neporovnatelné s tím, co dostane rybář za to mrtvé tělo.
Ostatní žraloci jsou chránění dva měsíce v roce, zbytek času je absolutně legální je lovit. Náš projekt chce nejen ukázat rybářům, že je alternativa právě v turismu, ale chceme také ukázat mexické vládě, že nejen ti tři žraloci, ale i ti další mají velkou hodnotu, pokud jsou živí. Jsme tak součástí tlaku na vládu, aby dala pod ochranu větší část oceánu. Pokud se bude rybolov smysluplně regulovat a vznikne více chráněných oblastí, bude prostor jak pro udržitelný rybolov, tak pro udržitelný turismus.
Mexiko, stejně jako celý svět, má celkově velmi slabé regulace na ochranu žraloků. Jsou tu chráněny jen tři druhy – žralok bílý, velrybí a velký.
Jak to, že není tak vysoká cena žraločího masa? Málokdo ho vyhledává, je toxické, protože je plné těžkých kovů. Žralok je na vrcholu potravinového řetězce a kumuluje se v něm velké množství rtuti. V Mexiku se prodává jako rybí taco a často se schovává pod nejasnými názvy. Existuje i výzkum, který prováděl testování vzorků neoznačených rybích výrobků, a často se ukázalo, že jde právě o žraločí maso. I v Anglii, když si dáte fish and chips, se to může stát.
Už vás mexická vláda nějakým způsobem registruje? Snažíme se o podporu projektů pro změnu státních legislativ a mezinárodních úprav, jako jsou zákony Evropské unie nebo úmluva CITES o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy zvířat. Nemyslím si, že by mexická vláda registrovala nějak ve velkém naši organizaci, ale určitě registruje obrovský problém s výlovem žraloků. Ten je hodně založený na obchodě se žraločími ploutvemi. My můžeme spolupracovat s organizacemi, které omezují tento obchod.
Kolik rybářů zaměstnáváte? Spolupracujeme s více rybáři, ale žádného nezaměstnáváme na plný úvazek. Záleží na sezóně a počtu zákazníků, podle toho je najímáme. V oblasti, kde jsme teď, tedy ve státě Nayarit, spolupracujeme se sedmi rybáři. Po domluvě jsou připravení s námi naskočit na loď.
Co je tedy cílem? Chceme prolomit to generační předávání, aby děti viděly i jinou šanci. Snažíme se děti i trochu učit anglicky, aby měly šanci pracovat v turismu. Na to žádnou školu nepotřebují. Cíl je tedy postupně ukazovat alternativy a ukazovat udržitelné možnosti obživy. Chceme rozšiřovat povědomí o tom, jaký je oceán a jak důležité je se o něj starat.
Foto: Blue Religion
Blue Religion ale pravidelně pořádá také uklízecí dny na pláži
Chcete svou organizaci rozšířit i do dalších zemí? Zatím ne, Mexiko je obrovské. Budu nadšená, když se to tu rozšíří a budeme mít třeba několik poboček. Známe to tu, víme, jak zde lidé fungují, máme síť dobrovolníků a spolupracujeme i se školami. Někdy není špatné se držet při zemi. Kdybychom se měli rozšířit i do dalších států, asi bych se tomu nebránila, ale to je dlouhodobá představa.
Asi taky nejste jediná organizace, že? Je nás velmi málo, navzájem se známe a co vím, tak jsme asi pátí na světě, co se snaží o změnu přesně tímto způsobem.
Upozorňujete na to, že od osmdesátých let klesly počty žraloků na celém světě zhruba o 71 procent. Je důvodem lov nebo i něco jiného? Ano, žraločí populace klesly v posledních desetiletích o více než sedmdesát procent. Je to hlavně neudržitelným rybolovem. Nejen tím, který se přímo na žraloky zaměřuje, ale rybolovem celkově, protože žralok je mnohokrát z vody vylovený s něčím jiným nechtěně. Loď, která se zaměřuje na tuňáky a jiné predátorské ryby, vyloví také žraloky. Kromě rybolovu, který je zaměřený hlavně na žraločí ploutve, existuje také rybolov žraloků kvůli kosmetice. Důvodem rapidního úbytku a nedostatečného doplňování zdravých populací je ale také rozmnožovací strategie žraloků, kdy na mláďata je jedinec připravený, podle druhu, někdy až po dvaceti letech života. Mnoho vylovených žraloků se tak nikdy nemělo šanci rozmnožit.
Zmínila jste, že pracujete i s dětmi. Nejde ale jen o mexické děti, děláte to i na Slovensku. Má to tam smysl? Nějaké hodiny už jsme na Slovensku měli a byla bych ráda, kdyby to dělalo vícero lidí, protože to je velmi pěkný program. Vzdělávání dětí s našimi materiály může fungovat všude tam, kde jsou dobrovolníci. Stačí nás kontaktovat a domluvíme se, máme takto aktivity ve Velké Británii nebo v Sieře Leone, kam jsme se dostali přes sociální média, kde vyzýváme lidi, aby pro nás dělali dobrovolníky. Například se Sierra Leone se spojujeme na dálku, vysvětlíme, co dělat a oni už pak musí sami do škol. Někdy je to těžké, ale máme úžasné lidi, kteří s námi pracují, a mám z toho velkou radost.
Foto: Blue Religion
Mexiko podle zakladatelky chrání žraloky málo
Chápu to správně, že se snažíte vést lidi k tomu, že když se k vám přidají, budou z toho mít dobrý pocit? To je celková myšlenka naší organizace a idea dobrovolnictví. Naše organizace navíc není postavená na černo-bílém vidění světa a myslím si, že to je právě to, co k nám lidi láká. Na rozdělování společnosti a odsuzování já sama celkově nevěřím.
Na co tedy věříte? Že není potřeba lidi osočovat, že na hněv je reakcí zase jen hněv. Na boj je reakcí boj. Pokud se člověk něčemu snaží porozumět, pak je reakcí porozumění. Právě tak se to snažíme dělat. Pozitivně. Když chceme, aby šli lidé s námi, musíme je nějak motivovat. Na našich akcích je proto vždy dobrá nálada a k úklidům přidáváme třeba nějakou zábavnou aktivitu. Chodíme na kajaky, ze kterých sbíráme odpadky, potom máme prezentaci a večer zase sedíme u ohně. Lidi to pak berou tak, že jdou někam, kde je legrace, něco se u toho naučí, a ještě udělají něco dobrého. Tak nám to funguje. A mně je tak i psychicky lépe. Jinde to byl hrozný boj a strach, že všechno spěje k zániku.
Říkáte, že žraloci stojí na vrcholu potravního řetězce v oceánu a bez nich by pak hrozilo některým ekosystémům zhroucení. Proto se také zaměřujete na ně. Projevuje se to už nějak už dnes? Na některých místech to vidět je a určitě to nebude pozitivní dopad, u konkrétních prohlášení mám ale ráda, když jsou podložené fakty. Žraloci ještě nevyhynuli, takže se také těžko určuje, co se by se stalo přesně, kdyby k tomu došlo. Existuje ale výzkum, kdy se po zmizení žraloků tygřích na jednom místě v Austrálii přemnožila populace želv – a ty začaly vyjídat velké části mořské trávy. Tím došlo k problému v místním ekosystému. Jinak na tuto otázku asi odpovědět neumím.
Nikdy jsem nepřemýšlela, že byste šla studovat třeba biologii? Vědce obdivuji, ale já sama jsem své využití vždy viděla spíše prakticky. Když někam přijdu, vidím před sebou projekt, který se mi většinou podaří uskutečnit. Lidí, kteří z vize dokážou udělat něco pozitivního, je vždycky potřeba, stejně tak jako těch, co provádějí vědecký výzkum a studie.
Nikdy vám vzdělání nechybělo? Pracujeme s mnoha biology, jsou i v našem týmu. Když jsme na lodi, informace spolu sdílíme. Hodně věcí se člověk naučí v praxi, a to platí i pro vědce. Jejich účast v naší organizaci je ale zcela jistě velmi potřebná.
Pomocí cookies ukládáme vaše nastavení a preferencí, analýze návštěvnosti našich stránek, zprostředkování funkcí sociálních médií a k personalizaci obsahu … Číst dále
Pomocí cookies ukládáme vaše nastavení a preferencí, analýze návštěvnosti našich stránek, zprostředkování funkcí sociálních médií a k personalizaci obsahu. Informace o užívání našich stránek také dále sdílíme s našimi obchodními partnery z oblasti sociálních médií, reklamy a analytiky. Za tyto webové stránky a soubory cookies odpovídá CzechCrunch s.r.o. Více informací naleznete na následujícím odkazu.
Nastavit preferované cookies
Vždy, když navštěvujete jakoukoliv webovou stránku, stránka může ukládat nebo získávat informace z vašeho prohlížeče, zejména formou souborů cookies. Tyto informace se mohou týkat vás, vašich preferencí nebo vašeho zařízení a jsou užívány převážně k zajištění vámi očekávaného chodu stránek. Takto získané informace vás obvykle přímo neidentifikují, ale mohou vám zprostředkovat personalizovanější zkušenost při užívání našich stránek. Protože respektujeme vaše právo na soukromí, můžete zakázat některé druhy cookies, které nejsou k využívání našich stránek nezbytné. Pokud se však rozhodnete některé cookies zakázat, může mít tento krok vliv na vaši uživatelskou zkušenost stránek a námi nabízené služby. Aktivací níže uvedených souborů cookies vyjadřujete souhlas s tím, že vaše osobní údaje mohou být převedeny do třetích zemí. Více informací naleznete na následujícím odkazu.
Možnosti předvolby jednotlivých cookies
Naprosto nezbytné cookies
Nezbytné cookies zajišťují klíčové funkce webových stránek jako jsou zabezpečení, správa sítě, přístupnost a základní statistiky o návštěvnících, takže není možné je vypnout. Prohlížeč můžete nastavit tak, aby blokoval soubory cookie nebo o nich posílal upozornění (tato skutečnost však může mít vliv na fungování stránek).
Pokročilé analytické funkce
Nástroje třetích stran, které nám umožňují zlepšovat fungování webových stránek pomocí zasílání zpráv o tom, jaký způsobem stránky užíváte. Tyto cookies však shromažďují údaje způsobem, který nikoho přímo neidentifikuje. Pokud tyto cookies nepovolíte, nebudeme vědět, kdy jste navštívili naši stránku.
Funkce a preference
Funkční a preferenční cookies umožňují použití pokročilého webového obsahu a pokročilých funkcí a zároveň nám také umožňují ukládat vaše nastavení a preference.
Cílené soubory cookies
Díky těmto cookies vám můžeme zobrazovat personalizované nabídky, obsah, jakož i reklamní obsah, na základě vašich zájmů na našich webových stránkách, na stránkách třetích stran a na sociálních médiích. Neukládají ale vaše osobní informace přímo, nýbrž přes jedinečné identifikátory prohlížeče a internetového zařízení. Pokud je nepovolíte, bude se vám zobrazovat na stránkách méně cílená reklama.