Rozpad SSSR jsme si taky neuměli představit, říká ukrajinista. Nesmíme se bát dát Rusku ránu
Ukrajina musí vyhrát, ale Rusko se zároveň nesmí rozpadnout, tvrdí mnozí. Historik David Svoboda ale říká, že takový kompromis nepřinese nic dobrého.
Čím déle se válka na Ukrajině táhne, tím častěji jsou slyšet hlasy, které volají po kompromisních řešeních, snížení či zastavení dodávek zbraní nebo usednutí obou stran k jednacímu stolu. Mnozí politici a experti zároveň varují předtím, aby vítězství Ukrajiny neznamenalo destabilizaci vnitropolitické situace v Rusku nebo jeho rozpad. Ukrajinista a historik David Svoboda je však nekompromisní. Mantru nepostradatelného a jednotného Ruska si podle něj přiživujeme zbytečně a na ústupky není prostor.
O svůj pohled se podělil v podcastu Čestmíra Strakatého, který si můžete pustit na odkazu níže. Dlouhodobě tvrdí, že třetí světovou válku už prožíváme a ve skutečnosti je současné dění jen počátkem nové etapy dějin Ruska i Ukrajiny – a v ideálním případě takové Ukrajiny, která bude směřovat k demokratickému systému západního střihu, a Ruska, které nebude hrát roli světové velmoci.
Na základních faktech, totiž že Ukrajina byla napadena Ruskem, se většina společnosti shodne. „Problém ale už je z této pravdy vyvozovat ‚neokecatelné‘ důsledky. Není přeci možné jedním dechem tvrdit, že Ukrajina byla napadena, ale zároveň říkat, že by porážka neměla Rusko moc bolet,“ říká David Svoboda s tím, že Ukrajina by v konfliktu měla mít plnou legitimitu.
Častým pragmatickým argumentem je, že Ruská federace by se neměla rozpadnout, protože by hrozil vnitropolitický boj o jaderné zbraně a celková destabilizace regionu. Jakkoliv se totiž může zdát, že konvenční ruská armáda mele z posledního, odborníci na jaderné zbraně tvrdí, že nukleární arzenál má naopak na světové úrovni. Podle Svobody je ale na čase, abychom si i dříve nerealistický scénář rozpadu Ruska připustili a přestali se ho bát.