Rozpoznává tváře nepřátel i dezinformace. Ukrajina začala využívat kontroverzní americký software
Konflikt na Ukrajině je ukázkou toho, jak moderní technologie mohou ovlivnit tvář války. Kromě válečných dronů a sociálních sítí se ke slovu dostává také technologie rozpoznávání obličejů. Tu od americké společnosti Clearview AI začalo o víkendu nasazovat ukrajinské ministerstvo obrany. Software, na který západ pohlíží s nedůvěrou, využije data z ruské sociální sítě VKontaktě, aby identifikoval ruské diverzanty nebo padlé vojáky a bojoval s dezinformacemi.
Válečný konflikt na Ukrajině je soubojem dvou armád, které mají mnoho společného. Obě strany mají část totožné bojové techniky a i rozkazy jsou vydávány silně příbuznými jazyky. I to by mohl být jeden z důvodů, proč Ukrajina kývla na nabídku americké společnosti Clearview AI nasadit v zemi její software na rozpoznávání tváří.
Software by mohl sloužit především k identifikaci příslušníků nepřátelské armády. K tomu chce společnost, v jejímž čele stojí australský podnikatel Hoan Ton-That, využívat přibližně dvě miliardy fotografií získaných z ruské sociální sítě VKontaktě. Software by měl pomoci s identifikací padlých vojáků a také odhalit například ruské agenty a další diverzanty, kteří se snaží infiltrovat do země.
Mimo to by Ukrajina mohla použít software ke snadnějšímu propojování uprchlíků s těmi, kdo v zemi zůstali. V neposlední řadě chce s jeho pomocí potlačovat šíření dezinformací spojených s válečným konfliktem kolujících především na sociálních sítích. Přesné využití technologie však prozatím Ukrajina nesdělila. Není také jasné, v jak velkém rozsahu byla nasazena.
Objevují se však první hlasy, které její využití kritizují. Podle nich by mohla chybovost softwaru vést k úmrtí nevinných osob. Ostatně v roce 2020, kdy unikl seznam zákazníků Clearview AI, společnost uvedla, že její software je přesný na 75 procent.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs