Rozsáhlá izraelská pozemní operace v Gaze. Akce začala už v noci masivním ostřelováním

Americké zdroje naznačují, že by mohlo jít o začátek velké pozemní invaze. Izrael se však zatím tomuto slovu vyhýbá.

Kouř stoupá v Gaze po izraelském útoku

0Zobrazit komentáře

Izraelské jednotky jsou v Gaze, potvrdil mluvčí izraelské armády Daniel Hagari. Podle něj „vstoupily do Pásma Gazy a rozšířily pozemní operaci, které se účastní pěchota, obrněné a ženijní síly a také dělostřelectvo“. Jde už tedy o začátek kompletní pozemní invaze, jak například naznačily dva nejmenované americké zdroje televizi CBS News? Izrael se zatím tomuto slovu vyhýbá. Jisté ale je, že už v noci na sobotu napětí zesílilo.

V noci letadla Izraelských obranných sil (IDF) podle mluvčího zasáhla 150 pozemních cílů. Podle reportérů na místě od té doby ostřelování pokračuje. Na kontrolním stanovišti u hranic je například tým americké televize CNN. Některé výbuchy jsou tak silné, že jejich dopad je fyzicky cítit, informuje stanice. Operace pokračuje směrem od severu.

Sami obyvatelé Gazy, kde vedle teroristů z organizace Hamás, kteří před třemi týdny zaútočili na Izrael, žijí i civilisté, mluví o zatím nejintenzivnějším ostřelování za poslední dobu. Ráno se shromáždili v nemocnici v centru. Stanice CNN zachytila několik přikrytých těl, místní lékař mluví o nejméně 22 obětech. Ministerstvo zdravotnictví v Gaze, ovládané Hamásem, mluví o celkově 7 703 palestinských obětech v Gaze. Čísla za páteční noc ale neuvedlo.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Zasažena byla ovšem i telekomunikace – poslední větší internetový poskytovatel v Pásmu Gazy hlásí poškození svých zařízení. Problémy jsou i s telefonním spojením. V sobotu ráno popsal reportér britské stanice BBC, který je na jihu Pásma Gazy, situaci jako totální chaos. Řidiči sanitek totiž také nemají funkční telefony, a tak často vyjíždějí jen podle toho, odkud slyší výbuch.

Mluvčí izraelské armády řekl, že jejím cílem je eliminovat teroristickou skupinu Hamás a také zachránit rukojmí, která Hamás 7. října unesl. Podle posledních údajů jich je 229 – mezi nimi i děti nebo cizinci. Během tohoto útoku teroristé zavraždili podle izraelských zdrojů 1 400 lidí, často velmi brutálním způsobem.

zahora

Přečtěte si takéIzraelce zajímala drahota, ne Palestinci. To se na dekády změníIzraelce zajímala drahota, ne Palestinci. To se na dekády změní, nastoupí nenávist, říká znalec regionu

Vozíkem nic nekončí. Paralympionici vyrazí s pomocí Sazky hledat do léčeben nové reprezentanty

Projekt ParaRestart potrvá pět let. Jeho součástí není jen hledání nových talentů, ale také finanční pomoc sportovcům a edukace.

Luboš KrečLuboš Kreč

svatos

Foto: Český paralympijský výbor

Handicapovaný stolní tenista Petr Svatoš

0Zobrazit komentáře

Petr Svatoš od dětství hodně intenzivně sportoval. V pubertě mu ovšem lékaři diagnostikovali nádor v okolí páteře, pro jehož vyléčení bylo třeba nasadit ozařování. A při něm došlo k poškození míchy, takže tehdy sedmnáctiletý kluk skončil ochrnutý od pasu dolů. „Myslel jsem si, že to je konec světa,“ říká. A byl to – s trochou nadsázky – právě invalidní vozík, co ho do světa dostalo. Třiatřicetiletý Svatoš je totiž českým reprezentantem ve stolním tenisu a z Tokia přivezl v roce 2013 paralympijský bronz, medaili vybojoval spolu s kvadruplegikem Jiřím Suchánkem.

Oběma sport dal novou náplň do života, zatímco Svatoše o zdraví a možnost chodit připravila rakovina, Suchánek utrpěl těžkou autonehodu. „Nakonec jsem začal sportovat ještě intenzivněji než před nemocí a díky sportu teď cestuji po světě a užívám si život opravdu plnými doušky,“ usmívá se Svatoš. Svůj optimismus a zkušenosti s tím, jak ho sport pozitivně ovlivnil, chce nyní předávat dalším lidem s handicapem. Bude se proto účastnit nového projektu ParaRestart, který v tuzemských léčebnách rozjíždí Český paralympijský výbor spolu se společností Sazka.

„Z dlouhodobého hlediska se jako jeden z nejlepších způsobů terapie jeví sport. Ten dokáže stav člověka prokazatelně zlepšit po psychické i fyzické stránce,“ vysvětluje šéf paralympijského výboru Zbyněk Sýkora, který je zároveň spolumajitelem předního výrobce invalidních vozíků Ultina. A dodává, že v Česku je na pět tisíc parasportovců, kteří jsou u výboru registrovaní a aspoň jednou týdně dochází někam cvičit.

Cílem ParaRestartu, který má rozpočet zatím v jednotkách milionů korun, je pravidelně ukazovat pacientům rehabilitačních ústavů v západočeských Kladrubech, v Košumberku na Pardubicku a v Hrabyni v Moravskoslezském kraji, co pro sebe mohou dělat a jakým sportům se mohou věnovat, bude je propojovat s úspěšnými sportovci, ale také s fyzioterapeuty nebo psychology.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„A také nám umožní systematicky hledat budoucí paralympioniky,“ přiznává Zbyněk Sýkora i skautingovou rovinu celého projektu, který má za cíl taktéž finanční podporu profesionálních parasportovců, která by byla spojená s pořízením speciálního vybavení či doprovodných služeb.

Ačkoli parasportovec využívá stejné potřeby jako sportovec bez handicapu, nutné jsou také některé výdaje nad rámec. Zejména se jedná o doprovod, kompenzační a sportovní vybavení, které je drahé na přepravu, případně speciální protézy na dané sportovní disciplíny,“ upozorňuje stolní tenista Svatoš.

Celkově žije v Česku asi 13 procent lidí, kteří trpí nějakou formou handicapu. Rok co rok pak přibudou zhruba dvě stovky Čechů a Češek, kteří buď přijdou o nějakou končetinu, nebo zůstanou odkázáni na vozík. Velkým problémem pak zůstává jejich aktivní návrat do života, aby se neuzavírali před světem, protože pohyb v něm (ten fyzický i myšlenkový) pro ně začne být rázem složitější. Sport může být ideální cestou, jak jim pomoct.

bekim

Přečtěte si takéHumor pomáhá na blbost, říká influencer na vozíkuHumor pomáhá na blbost, říká influencer na vozíku. Má statisícový výtlak na sítích i unikátní fitko

„Podpoře sportu se v Sazce věnujeme dlouhodobě. Zastáváme myšlenku, že sport má být dostupný všem bez rozdílu. I proto jsme se rozhodli podpořit právě Český paralympijský výbor a spustit projekt ParaRestart,“ dodává šéf vnějších vztahů Sazky Petr Jonák.

Vedle toho ještě společnost Sazka podporuje i výzkum poranění míchy a iniciativy směřující k edukaci veřejnosti o významu tohoto tématu. Její mateřská skupina Allwyn se také stala globálním partnerem charitativního běhu Wings for Life World Run, který se letos už podesáté uskutečnil i v České republice.