Ruce pryč od flipování podílů. Je to hazard a pohybujete se na hraně etiky, varuje Hendrik Meyer

Ve světě realit se objevil staronový trend ve skupování podílů. Bývalý šéf portálu Bezrealitky upozorňuje, že to není nic pro nezkušené investory.

hendrik-meyer3Komentář

Foto: EHS

Hendrik Meyer, bývalý CEO Bezrealitky.cz a šéf realitní skupiny EHS

0Zobrazit komentáře

Výhodně koupit nemovitost, udělat v ní kosmetické změny nebo ji výrazněji renovovat a pak se ziskem prodat. To je ideální scénář řady lidí a také investiční strategie, která funguje snad od nepaměti. Někdy je její realizace snazší, jindy složitější, třeba když jsou ceny nemovitostí na historických maximech a financování se prodražuje. V Česku se ale v poslední době objevuje řada samozvaných expertů, kteří takzvané flipování realit doporučují jako ideální cestu ke zbohatnutí. Má to ovšem řadu háčků.

O tom, zda neděláte chybu, pokud jste si ještě neflipli nějakou nemovitost, jsme se bavili před časem v našem podcastu Money Maker. Před nákupem a prodejem bytů nebo nemovitostních podílů začala varovat řada zkušených investorů, protože nejde o tak snadnou disciplínu, jak se může zdát. Teď se k nim připojuje také Hendrik Meyer, někdejší dlouholetý šéf portálu Bezrealitky, který nyní řídí jeho mateřskou skupinu European Housing Services (EHS). V komentáři pro CzechCrunch popisuje, kdy flat flipping, jak se říká strategii, která zahrnuje nákup domů či bytů (případně jejich renovaci) a prodej se ziskem v krátkém časovém období, funguje, kdy naopak ne a proč je to celé ještě těžší s podíly.

***

Chtěl bych někdy investovat do nemovitostních podílů? Takovou nabídku bych si pravděpodobně vyslechl, ale pak zdvořile odmítl. Proč? Je to byznys pro velice zkušené a velice trpělivé investory, kteří mají chuť hledat jehlu v kupce sena. Dnes navíc přitahuje sorty „investorů“, se kterými nechcete mít nic společného. A hlavně: bezpečnějších příležitostí, kde se dnes na realitním trhu dají vydělat peníze, je celá řada – jen z nich riziko kouká výrazně víc, než je realitním laikům příjemné.

Mimochodem, podobně rezervovaný jsem k čistokrevnému flippingu nemovitostí. Tedy schématu, kdy koupíte nemovitost, chvilku ji podržíte a následně ji vracíte na trh. Stojím si totiž po celou dobu, co se věnuju realitnímu byznysu, za jednou zásadou. Každý článek realitního procesu musí mít přidanou hodnotu vyvažující peníze, které si vydělá. A jako ji často nemají makléři, kteří získají statisíce z provizí, nemívají ji ani čistokrevní flippeři.

V případě flat flippingu můžete zvýšit tržní hodnotu investováním do nemovitosti, tedy například rekonstrukcí. V takovém případě už se nebavíme o flippingu jako spíše o redevelopmentu nebo „mikrodevelopmentu“. To je mimochodem cesta, kterou dlouhodobě volí právě EHS a z pohledu přidané hodnoty a redukce rizik je z našeho pohledu ideální. Jen potřebuje velké know-how a úsilí, což je – buďme upřímní – v přímém rozporu s tím, co flippeři často hledají.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Proč mluvím o snižování rizika? Protože ani běžný flat flipping, kdy nakládáte s celou nemovitostí, a nikoliv jen s podíly, není jednoduchý. Naopak. Fungovat může v podstatě jen ve dvou nastaveních trhu – buď musíte umět koupit nemovitost pod cenou, například expresním výkupem ve chvíli, kdy se jí majitel potřebuje zbavit, nebo musí být trh extrémně přehřátý, aby se rozdílu v cenách dosáhlo v podstatě jen krátkodobým držením.

I tak platí, že bez schopnosti pracovat s velkým množstvím dat o trhu, bez detailního posouzení stavu nemovitosti, bez schopnosti pracovat se sofistikovanými naceňovacími modely a zároveň trendy pro ten který typ nemovitosti máte velice omezené šance. I zkušený investor, který kupuje konzervativně, může čtyřmi investicemi vydělávat na pátou, která nevyjde podle očekávání, a musí ji místo flipování držet delší dobu.

Flipping je navíc velice náchylný na vznik bublin. A opět – flat flipping, nikoliv ten podílový. U něj to, co teď zmíním, platí násobně víc. Je dobré si připomínat příběh jedné z největších amerických realitních služeb Zillow, která na flipování prodělala miliardy a de facto si zlomila vaz. Její příběh se může stát mementem, že spálit se na flippingu je jednodušší než na něm vydělat. A to se Zillow také řídila daty z trhu a opírala se o týmy analytiků a jejich prediktivní modely.

Jenže vyhrát nad pravidlem krátkodobě zahřátého trhu nedokázala, tak jako to nedokáže nikdo. Služba tak velice rychle začala nakupovat za vyšší cenu, než bylo nutné – a to jen kvůli tomu, že svým byznys modelem vytvořila anomálii, jejíž obětí se sama stala. Její akcie se z toho nevzpamatovaly dodnes.

hendrik-meyer2

Foto: EHS

Hendrik Meyer, bývalý CEO Bezrealitky.cz a šéf realitní skupiny EHS

V případě flipování podílů je situace ještě výrazně rizikovější. Nejsou totiž tolik vázané na vývoj trhu nebo taktiku. U běžného flipování potřebujete růst trhu a pak už řešíte jen míru rizika. U podílů to funguje jinak. Byt je jeden. Ale když ho rozdělíte na podíly, můžete jich mít libovolné množství. Kvantitou de facto určujete nabídku. Kdykoli poptávka stoupne, hodíte do trhu jen další hrst podílů.

V současné podobě to víc než byznys připomíná hazardní hru. Investuje se bezhlavě, aniž by zájemce řešil kvalitu. A co pak s podílem, pokud by náhodou živená poptávka výrazně klesla? Zcela odpadá možnost zvyšovat přidanou hodnotu podílu. Naopak do hry vstupují principy, které už považuji za hranou etiky – zejména častá nutnost psychologického nátlaku pro zajištění rychlé návratnosti.

Kdybych chtěl být zlý, řeknu, že to v lecčems připomíná mánii, jakou jsme viděli například kolem kryptoměn nebo blockchainových NFT produktů. Mánii, která se v podstatě neliší od nákupů sběratelských kartiček s představou, že zrovna v mé sérii bude ta nejcennější, nebo investic do loot boxů v počítačových hrách. Možná proto oslovuje tu samou cílovou skupinu.

partners-borkovec

Přečtěte si takéFlipování nemovitostí je šmejdská praktika, varuje Petr BorkovecFlipování je šmejdská praktika. Výnosy ve stovkách procent vznikají oškubáním lidí, varuje Petr Borkovec

I to je jeden z důvodů, proč pro nás v EHS podílový byznys není zajímavý. Pokud se dělá dobře a eticky, je spíše pro trpělivé hráče a připomíná rýžování zlata. Pokud má někdo představu, že se na něm dá rychle zbohatnout, pravděpodobně mu zbyde v lepším případě jen hodně hlušiny.

A co se týče aktuální horečky, lákající drobné investory, k tomu snad jediné: je opravdu naivní myslet si, že pokud je někdo u zdroje, pustí k nákupu podíly, které slibují vysoké zhodnocení. Z mého pohledu se „investujícím laikům“ prodávají většinou už třikrát probrané zbytky.

Abych ale nekončil kriticky. Uvědomuju si, že pro spoustu mladých se jedná o cestu, jak si užít pocit, že jsou spolupodílníky nemovitosti ve chvíli, kdy vyhlídky na vlastní bydlení mají vzdálené. Těm bych vzkázal jediné – pokud chcete vlastnit podíl bytu a věřit, že se jednou zhodnotí, investujte spíš do zavedených fondů nebo do družstva, které za vaše peníze nakoupí investiční byt se záměrem ho pronajímat a vám vyplácet odpovídající část zisku. Jediná nevýhoda je, že informaci o těchto projektech pravděpodobně nenajdete na TikToku a u influencerů, ale budete se muset ptát lidí, kteří tomu skutečně rozumí.

Rubriku Investice podporujíjet-investment_logo_srgb

Bratři Kasovi hledají záchranu pro Pilulku, firma se zmenšuje a dochází jí čas. Čupr už odmítl

Online lékárna Pilulka prochází tvrdou ozdravnou kúrou a hledá, kdo by do ní nalil další peníze. Na trhu se řeší, zda se podaří zájemce vůbec najít.

pilulka_kasa-bratri-boxed-minInsider

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Martin a Petr Kasovi, spoluzakladatelé a spolumajitelé Pilulky

0Zobrazit komentáře

Na české byznysové scéně právě probíhá pozoruhodná záchranná mise – bratři Petr a Martin Kasovi, pionýři zdejší e-commerce scény, se snaží udržet nad vodou svou online lékárnu Pilulka.cz. Ta byla sice ještě před dvěma roky miláčkem investorské komunity, jenže postupně zabředla do finančních problémů a teď není jasné, zda se jí podaří přežít.

Čtvrtletní Start Day pražské burzy slouží k tomu, aby se firmy, s jejichž akciemi se na ní obchoduje, jednak pochlubily, jak se jim daří, jednak nechaly trochu nahlédnout za své kulisy. Petr Kasa, spoluzakladatel, spolumajitel a CEO Pilulky, vystupoval v úterý 4. června jako poslední a bylo k němu upřeno i nejvíc pozornosti. Přece jen to je nejznámější titul na burzovním trhu Start a také titul, který mnoha investorům způsobuje špatné spaní: jestliže v lednu 2022 stála jedna akcie 1 800 korun a všude jí bylo plno, teď se obchoduje pod 150 korunami. Oproti upisovací hodnotě z října 2020 je pak dole o 66 procent.

Petr Kasa přítomným hostům v podstatě sdělil to, co jeho bratr Martin napsal i na LinkedIn: že Pilulka prochází bolestivou transformací, že musela propustit třetinu lidí, že jí nevyšla zahraniční expanze… Co v příspěvku na sociální síti nepadlo, ale co zmínil Petr Kasa na burzovní akci (a co je uvedeno i ve výroční zprávě), je, že společnost hledá nového investora, aby dokázala zatáčku, ve které se v posledních měsících nachází, vybrat.

Jak je proces hledání investora daleko? A pokud se nenajde, jaký je záložní plán, když dodatečná emise akcií z loňského roku se nepovedla (Pilulka chtěla získat až 225 milionů korun, ale upsala ani ne třetinu)? Vydání dluhopisů? „Všechny otázky, které popisujete výše, jsou na místě, ale s ohledem na veřejný trh nemohu sdělovat detaily, dokud to nebude dotažené,“ řekl na dotazy CzechCrunche Petr Kasa. O tom, že situace je vážná, svědčí i fakt, že Pilulka ve své výroční zprávě přiznala, že se dostala dokonce do problémů s bankovním splácením.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Tržby online lékárny (ovšem včetně sítě kamenných lékáren), která se kvůli úsporám stáhla mimo jiné z Rumunska či Maďarska, loni klesly o více než 13 procent na 2,1 miliardy korun a provozní zisk EBITDA se jí po předchozích střídmých plusech propadl hluboko do mínusu (konkrétně -71,3 milionu korun). Za první kvartál už sice bratři Kasovi hlásí po škrtech malý plus a říkají, že pro letošek pro ně není klíčový obrat, ale profitabilita s tím, že jedno jako druhé půjde každopádně nahoru v letech 2025 a 2026.

To může být ale celkem optimistický odhad, protože farmaceutická e-commerce prochází dramatickou proměnou a zrovna Pilulka se může stát její obětí. Nebo minimálně ve své nynější podobě. Právě proto se na trhu čile diskutuje o tom, kdo by ji mohl koupit a případně za kolik. Otevřeně o tom pohovořil například Tomáš Čupr v našem podcastu Money Maker.

„Koukali jsme na to, zda nevzít Pilulku z burzy. Došli jsme ale k názoru, že to vlastně nepotřebujeme. Jedna věc byla cena, protože když něco kupuju, musím věřit, že na tom udělám někdy nějaký výnos. A cena tohoto celku nebyla akceptovatelná,“ vysvětloval zakladatel Rohlíku. A dodal i druhý důvod, proč o Pilulku ztratil zájem: uvědomil si totiž, že jeho firma už stejně v segmentu, kde e-shop bratrů Kasových působí, točí střední stovky milionů a je tam i bez nich výrazným hráčem.

Právě to dobře dokumentuje, jak se trh proměnil. Nejde totiž jen o Rohlík, který v rámci svého online supermarketu spolupracuje s lékárnou Benu. O prodej léků přes internet se podle informací CzechCrunche zajímá i Alza, která si nedávno pořídila část společnosti, jež má právě povolení provozovat lékárnu.

A mimořádně silný je dnes v internetovém prostředí i řetězec Dr. Max, který ještě před časem Pilulka v soutěži o to, kdo e-commerce bitvu vyhraje, porážela. Jenže dnes se zdá, že lékárníci ze skupiny Penta, jíž Dr. Max patří, vyhrají. Mohutně investují do rozšiřování sítě a v tržbách Pilulku loni jasně pokořili: čistě v onlinu utržili přes 2,5 miliardy a Pilulka, když se odečtou její kamenné lékárny, tamtéž utržila 1,1 miliardy. V celkových číslech to je pak ještě úplně jiná matematika: 27 miliard vs 2,1 miliardy.

„Nepřísluší nám komentovat, jak se daří konkurentům. Obecně ale platí, že situace na trhu se mění, víc a víc o sobě dávají vědět hráči jako Rohlík, kde prodává Benu, Košík, kde jsme my s Dr. Max, nebo Alza či Notino,“ řekl k situaci Michal Petrov, mluvčí Dr. Max.

pilulka_kasa-bratri-boxed-min

Přečtěte si takéPilulka za první půlrok klesla, propad očekává i za celý rokLékárenská Pilulka za první půlrok klesla, propad očekává i za celý rok. Akcie jsou na historickém minimu

Posledně zmíněné Notino, tedy původem český, ale v podstatě celoevropský a velmi úspěšný e-shop s parfémy a kosmetikou, se dlouhodobě rozhlíží ve farma segmentu, zatím se mu tam ale nijak výrazněji uspět nepodařilo. Zda se firma o Pilulku zajímá či zajímala, její představitelé na dotazy CzechCrunche prozatím nekomentovali.

CzechCrunch zároveň oslovil několik insiderů z české e-commerce scény, jak vidí šance Pilulky. Panovala mezi nimi shoda, že to je příběh, který se dostal do velmi složité fáze, a že pro hráče jako Rohlík, Alza nebo Dr. Max už podnik bratrů Kasových není moc zajímavým akvizičním cílem. Obrovský problém Pilulky je, že už dnes dělá velkou část jejího byznysu nelékárenský segment, v podstatě nejsou lékárna, ale klasický retail, jenže bez přidané hodnoty,“ zhodnotil kondici jeden vysoce postavený manažer ze světa českých e-shopů.

Každopádně to, co se bude s Pilulkou dít, je předmětem vášnivých debat insiderů české e-commerce. A vlastně nejen jich, ale také investorů, kteří svého času viděli v e-shopu příležitost pro vzpruhu na churavějícím kapitálovém trhu. I ti ale začínají být k budoucnosti skeptičtí.

Příkladem je burzián Jaroslav Šura, který svého času působil za velkého podporovatele akciového příběhu Pilulky. „Bohužel už z toho je nejen neziskovka, ale i nerůstovka,“ krčí rameny s tím, že svou investici do firmy už loni uzavřel a že příliš nevěří tomu, že se firmu podaří opravit. Jedinou šanci na úspěch vidí v prodeji nějakému většímu hráči, ovšem za podstatně nižší peníze, než se kdy podnik pohyboval.

S přispěním Petera Brejčáka