Nejvíce se na pražské burze loni propadly akcie Pilulky. Její byznys klesl, bez franšíz utržila 2,1 miliardy

Propad tržeb lékárenská skupina vysvětluje uzavřením rumunské pobočky a omezením prodejů přes benefitní programy. Letos očekává, že vykáže zisk.

Peter BrejčákPeter Brejčák

pilulka-kasa-bratri-regular-minInsider

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Martin a Petr Kasovi, spoluzakladatelé a spolumajitelé Pilulky

0Zobrazit komentáře

Tržby skupiny Pilulka v loňském roce dosáhly 2,1 miliardy korun a franšízové lékárny, které nespadají do statutárních výkazů, pak přidaly necelou miliardu. Celkem tak zákazníci v Pilulce utratili tři miliardy korun bez DPH, uvedla skupina pro CzechCrunch s upozorněním, že jde o předběžné a neauditované výsledky.

Oproti předloňsku jde o propad vlastních tržeb na úrovni třinácti procent. Pilulka tento pokles vysvětluje především dvěma faktory – uzavřením rumunské pobočky v polovině roku 2023 a výrazným omezením prodejů prostřednictvím benefitních zaměstnaneckých programů. Běžné online lékárenské tržby měly i přes nepříznivý vývoj e-commerce v loňském roce opět růst.

„Rok 2023 byl rokem plným změn a výzev. Začali jsme jako firma působící na pěti trzích zaměřená především na růst. Za hektické čtyři měsíce jsme změnili vše od podlahy,“ popisuje spoluzakladatel a ředitel Pilulky Martin Kasa. Skupina totiž musela reagovat na fakt, že během druhotného úpisu svých akcií na pražské burze Start od investorů nenabrala původně plánovaných 225 milionů korun, ale nakonec jen 67 milionů.

Pilulka se tak pustila do rozsáhlé transformace, kdy mimo jiné ukončila působení na rumunském trhu, na centrálách v Praze a Bratislavě propouštěla. „Během transformace opustilo firmu okolo sta zaměstnanců a významnou proměnou prošel i management. Tyto změny byly extrémně náročné, ale nezbytné pro náš další rozvoj,“ doplňuje Kasa.

Na interní dění během roku reagovala i cena akcií Pilulky, která se během roku propadla ze 650 korun na 246 korun za kus, tedy o 62,15 procenta. Podle burzy šlo o akcii s největším meziročním poklesem. Mezi další tituly s největším meziročním poklesem se zařadily Fillamentum (-49,75 procenta) a Hardwario (-32,1 procenta).

Pilulka loni obsloužila 710 tisíc unikátních online zákazníků, kteří udělali celkem 1,3 milionu internetových objednávek. V kamenných Pilulka lékárnách včetně franšíz bylo loni vydáno přes jeden milion léků na recept a obslouženo 2,4 milionu pacientů. Skupina nadále působí v Česku, na Slovensku, v Maďarsku a Rakousku, které pro ni bylo nejrychleji rostoucím trhem. V posledním čtvrtletí přesáhly tamní tržby poprvé deset milionů korun za jeden kvartál.

„V roce 2024 chceme navázat na transformační kroky z roku 2023, dosáhnout jako skupina kladné EBITDA (zisk před zdaněním, úroky a odpisy – pozn. red.) a pozitivního cash flow. V minulosti jsme se na všech trzích soustředili na růst tržeb, nyní jsou naše plány více konzervativní, a to i s ohledem na celkovou makroekonomickou situaci. Proto se v roce 2024 zaměříme především na profitabilitu,“ komentuje plány na letošek finanční ředitel Tomáš Hospůdka.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym