Rusko zablokovalo populární službu Telegram, která šifruje komunikaci mezi uživateli

Michal PtáčekMichal Ptáček

durov
0Zobrazit komentáře

Komunikační aplikace Telegram, která se zejména v poslední době, kdy internet řeší problémy se zneužívaním uživatelských dat těší obrovské oblibě, řeší nepříjemný problém. Služba založená internetovým podnikatelem a miliardářem Pavlem Durovem, která kompletně šifruje komunikaci mezi uživateli, byla totiž v Rusku zakázána.

Zákaz potvrdil moskevský soud během rekordně krátkého 18 minutového soudního slyšení, kterého se zástupci Telegramu z důvodu nesouhlasu s celým procesem vůbec nezůčastnili.

liftagoinv

Přečtěte si takéLiftago mění investory, podíl investiční skupiny Leverage putuje do rukou INCOMMING VenturesLiftago mění investory, podíl investiční skupiny Leverage putuje do rukou INCOMMING Ventures

Důvodem zablokování má pak být to, že zakladatelé služby, kterou měsíčně používá okolo 200 milionů uživatelů, odmítli žádosti státní služby pro dozor v oblasti telekomunikací Roskomnadzor a bezpečnostní služby FSB o předání šifrovacích klíčů umožnujících právě odkrytí šifrované komunikace mezi uživateli.

Díky tomu se startup Pavla Durova, přezdívaného často jako ruský Mark Zuckerberg, dostal do nelibosti ruských státních orgánů. Ty mají totiž na základě loni schváleného zákona možnost provozovatele služby právě o podobné údaje požádat.

telegram

Celá kauza každopádně opět poměrně názorně ukazuje kritickou situaci v současném Rusku. Není to totiž poprvé, co se Pavel Durov, který v minulosti založil ruskou nejpopulárnější sociální síť VKontakte dostal do křížku s ruskými úřady. Například v roce 2011 do jeho bytu v ruském Petrohradu vtrhla ozbrojená zásahová služba, v roce 2014 pak měl další problém se zákonem, když ruským úřadům odmítl vydat data údajných ukrajinských demonstrantů a zablokovat profil na podporu Alexeje Navalného.

VKontakte následně údajně ovládli lidé okolo ruského prezidenta Putina a Durova odvolali z vedení, na základě čehož se Durov rozhodl prodat zbytek akcií ve společnosti a Rusko definitivně opustil.

„V současnosti nejsem v Rusku a neplánuji se tam ani vrátit. Bohužel tam za současné situace nelze provozovat internetový byznys. Bojím se, že pro mě už není cesty zpět, zvlášť poté, co jsem veřejně odmítl spolupracovat s představiteli moci,“ popsal tehdy před lety Durov důvody pro opuštění Ruska.

foto: TechCrunch/Flickr

Startup Bird spustil službu na půjčování elektrických koloběžek. V ulicích ale způsobují chaos

Nela VítováNela Vítová

Bird scooter

Elektrické koloběžky startupu Bird

0Zobrazit komentáře

Americký startup Bird získal 115 milionů dolarů na spuštění služby, která umožňuje vypůjčení elektrických koloběžek pro dospělé po celém San Franciscu či Los Angeles. Nikdo ale neurčil pravidla, kam by se měly koloběžky umístit po skončení jízdy. Obyvatelé měst proto mají z nového fenoménu smíšené pocity.

Někteří si službu zamilovali a jsou s novým způsobem dopravy po městě spokojeni. Tvrdí, že je to levný a jednoduchý způsob, jak se dopravit z místa na místo, aniž by byli závislí na automobilu nebo veřejné dopravě. Ostatní jsou rozčílení a zastávají názor, že rostoucí počet koloběžek způsobuje chaos na ulicích, protože stroje nefungují na principu dokovacích stanic jako jiná elektrická kola a je možné je nechat kdekoliv. Stěžují si především na svých sociálních sítích a žádají o změnu v organizaci.

Uber nové generace? I toto označení se novému způsobu přepravy dostalo. A to i díky faktu, že společnost Bird založil bývalý výkonný ředitel Uberu a Lyftu Travis VanderZanden. Služba funguje velice jednoduše pomocí aplikace, stačí si na mapě najít nejbližší nabitou koloběžku, zaplatit drobnou částku za vypůjčení a na konci jízdy ji odložit, kde se vám to hodí.

mark

Přečtěte si takéTomáš Dunovský: The Facebook aneb proč je Mark Zuckerberg nejmocnějším člověkem na světěTomáš Dunovský: The Facebook aneb proč je Mark Zuckerberg nejmocnějším člověkem na světě

Během několika týdnů spustili podobnou službu dva další startupy – Lime a Spin. Výsledkem jsou stovky koloběžek pohozených na chodnících po celém městě, především pak v San Franciscu. Bird minulý týden oznámil, že představitelé města chtějí službu zrušit úplně. Předseda San Francisca Aaron Peskin však toto tvrzení pro server Business Insider popřel.

M.G. Siegler, hlavní partner Google Ventures, napsal na svém Twitteru: „Ještě před pár týdny jsem v San Franciscu na žádnou koloběžku nenarazil. Teď nevyjdete z budovy, aniž byste o nějakou nezakopli.“

Jak koloběžky vlastně fungují?

Každá koloběžka je vybavena baterií a motorem, díky kterému je stroj schopen vyvinout rychlost až 15 mil za hodinu. Po stažení aplikace a vytvoření osobního profilu se objeví mapa s dostupnými koloběžkami ve vašem okolí včetně stavu baterie. Před první jízdou je nutné do aplikace naskenovat váš řidičský průkaz a poté již stačí pouze oskenovat QR kód umístěný přímo na kolobežce. Za 1 dolar se stroj odemkne a poté si aplikace účtuje 15 centů za minutu jízdy.

birdhelmet

Bird kvůli bezpečnosti rozdává bezplatné ochranné přilby

Na prostoru pro umístění chodidel nechybí důležitá upozornění: nutnost nosit přilbu po celou dobu jízdy, dosažení věku 18 let a vlastnictví platného řidičského průkazu. Koloběžku smí řídit pouze jeden člověk, pravidla nepovolují jizdu dvou osob, ale jen málokdo pravidla dodržuje. Bird slíbil, že aby předešel koloběžkám pohozeným v ulicích, vyšle každou noc tým zaměstnanců a dobrovolníků, kteří je vezmou, nabijí a rozmístí na další den na místa, kde jsou používány nejvíce.

Zajímavým konceptem je také to, že si můžete sami přivydělat 5 dolarů za nabití jedné koloběžky, bez limitu počtu koloběžek za den. Je ale možné, aby služba tímto způsobem fungovala i v budoucnu? Nebo je nutné vypsat striktní nařízení, která budou určovat místa, kam bude možné koloběžku odložit? Na to odpoví až následující měsíce.

Foto: Bird