Ruský hacker odcizil čísla 2 milionů kreditních karet se ztrátou přes 170 milionů dolarů
Svět hackingu má po pátečním procesu na svědomí další výrazný škraloup. K překvapivě tvrdému výsledku totiž dospěl ve Spojených státech případ ruského hackera, jehož činy vyústily v krádež a následné přeprodání více než dvou milionů čísel kreditních karet a ztrátu nejméně 170 milionů dolarů ze soukromých účtů.
Jedná se o syna jednoho z poslanců Ruské státní dumy, dvaatřicetiletého Romana Valereviche Selezneva, který byl na základě rozsudku Federálního soudu v Seattlu odsouzen k 27 letům vězení. Ve Spojených státech se jedná o doposud nejvyšší trest v souvislosti hackingem. V zámoří proběhl soud proto, že Seleznevovými činy zde bylo postiženo více než 3700 finančních institucí a 500 podniků, z nichž některé jsou i v Seattlu.
Tajné služby Selezneva sledovaly více než deset let, byl však dost chytrý na to, aby nejezdil do zemí, co mají s USA dohodu o vydávání podezřelých. Nakonec byl zatčen na Maledivách v červenci 2014 a vyšetřovatelé posléze získali z jeho počítačů důkazy nejen o krádežích jako takových, ale i i fotky, kde si užíval luxusních aut a dovolených v tropických lokacích.
“Toto vyšetřování, usvědčení a trest demonstrují, že Spojené státy jsou schopny uplatnit plnou sílu amerického právního řádu na kyberzločince jako je Seleznev, který udělal oběti z amerických občanů a firem,” řekl k případu Kenneth A. Blanco, zástupce generálního prokurátora pro trestní oddělení Ministerstva spravedlnosti USA.
Ukázkový příklad pro další zločince
Tento mimořádně tvrdý rozsudek by mohl sloužit jako silný precedent i v budoucích kauzách, které ještě čekají na své prošetření. Spojené státy uvádějí, že v současnosti po světě stíhají více než tři desítky podobných hackerů – mimo jiné i Jevgenije Nikulina, který je v současnosti zadržován v pražské v Pankrácké věznici.
Toho USA viní z narušení státní bezpečnosti, protože se naboural do sítí LinkedInu, DropBoxu či Formspring a odcizil z nich data více než 77 milionů uživatelů. Jeho osud je však nejasný, protože stejně jako USA jeho vydání žádá i jeho domovské Rusko, informuje server The New York Times.
Foto: YouTube