Ruský novinář vydražil svou Nobelovu cenu. Miliardy korun pomohou dětem z Ukrajiny
Dmitrij Muratov získal na pomoc Ukrajině rekordní 104 miliony dolarů. Před osmi lety se Nobelova medaile vydražila ani ne za polovic.
Už jsou to skoro čtyři měsíce, co ruská vojska vtrhla na Ukrajinu a rozpoutala tam boje, jaké lidstvo od druhé světové války v Evropě nepamatuje. Invaze zároveň vyvolala napříč západními zeměmi obrovskou vlnu solidarity, která se projevuje jak dodáváním potřebných zbraní, tak humanitární pomocí pro civilisty. K pomoci se nyní připojil i ruský novinář a laureát Nobelovy ceny míru Dmitrij Muratov.
Šedesátiletý novinář, který je spoluzakladatelem ruského opozičního listu Novaja gazeta, se rozhodl, že Ukrajinu podpoří prodejem medaile, jež je spojená s Nobelovou cenu míru. Tu Muratov získal loni v říjnu za svůj boj za svobodu slova. Nabídl ji do aukce pořádané v New Yorku, kde se následně vydražila za 103,5 milionu dolarů, respektive více než 2,4 miliardy korun. Výtěžek z dražby poputuje na pomoc ukrajinským uprchlíkům Ukrajina Zprávy, které se týkají válečného dění na Ukrajině po vpádu ruských vojsk… Začátek ruské invaze:24. února 2022 Více informací .
„Nejdůležitějším poselstvím dneška je, aby lidé pochopili, že probíhá konflikt a je třeba pomoci lidem, kteří trpí nejvíce,“ řekl Muratov. Přes 2,4 miliardy korun bude konkrétně spravovat Dětský fond OSN známý pod zkratkou UNICEF. Spolu s tím Muratov uvedl, že doufá, že tento krok motivuje ostatní lidi, aby vydražili své cennosti, které nutně nepotřebují, a pomohli tak válkou zasaženým Ukrajincům.
Výtěžek je navíc z hlediska aukcí Nobelových medailí rekordní. Držitelem předchozího rekordu byl laureát Nobelovy ceny z roku 1962 James Watson, který v roce 2014 vydražil svou medaili za 4,8 milionu dolarů. Watson získal Nobelovu cenu za lékařství jako spoluobjevitel struktury DNA. Jednalo se tehdy o vůbec první Nobelovu medaili draženou dosud žijícím držitelem.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsV celé dražbě má velkou váhu i to, co Muratov v novinářském světě představuje. Vedle toho, že ruský opoziční list Novaja gazeta spoluzaložil, je i jeho šéfredaktorem. A to ho dokonce ohrožovalo na životě. Například na začátku dubna Muratova napadl neznámý pachatel a polil ho olejovitou barvou s acetonem. Podle Američanů za tímto útokem stála ruská tajná služba.
Pod Muratovem mimo jiné pracovala i uznávaná novinářka Anna Politkovská, která byla zavražděná v Moskvě v roce 2006. O život v souvislosti s investigativní žurnalistikou tohoto listu, která se nezamlouvá režimu Vladimira Putina, přišel v roce 2000 i jeho redaktor Igor Domnikov.
Muratov nicméně nemyslí jen na děti z Ukrajiny. Zmínil také, že mezinárodní sankce uvalené na Rusko by neměly bránit tomu, aby se k potřebným dostala humanitární pomoc, jako jsou léky na vzácná onemocnění a transplantace kostní dřeně.
S přispěním ČTK.