Inflace dále zrychluje. V květnu spotřebitelské ceny stouply o 16 procent
V Česku pokračuje dramatické zrychlování inflace, kterou táhnou zejména ceny bydlení a potravin. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.
V dubnu jsme se potýkali s inflací 14,2 procenta, v květnu spotřebitelské ceny meziměsíčně poskočily vzhůru o 1,8 procentního bodu na rovných 16 procent. Na meziroční růst cenové hladiny měly minulý měsíc nadále největší vliv ceny bydlení, potravin a pohonných hmot. Naplňují se tak predikce analytiků i České národní banky, podle kterých inflace v dalších měsících dále poroste a na dvojciferných úrovních zůstane po zbytek roku.
„Silné zdražování nadále vykazují všechny kategorie, u kterých jsme si na něj v uplynulých měsících byli nuceni zvykat, přičemž u žádné z nich nedochází k viditelnému uklidňování. Všechny bez výjimky vykázaly silnější cenovou dynamiku než o měsíc dříve,“ komentuje hlavní ekonom společnosti Cyrrus Vít Hradil.
Uvádí, že ve vedení se drží oddíl doprava, kde primárně vlivem cen pohonných hmot došlo k meziročnímu nárůstu o 22,6 %. Následuje stravování a ubytování s růstem 22,2 procenta a bydlení, které poskočilo o 21,3 procenta. V oddíle bydlení si lidé připlatili zejména za energie. Meziročně vzrostly především ceny zemního plynu o 49,2 procenta a tuhých paliv o 30,1 procenta. Kromě nákladů vlastnického bydlení vzrostly také ceny nájemného z bytu o 4,7 procenta.
Podle Hradila představují nejnovější data pro Česko studenou sprchu, jelikož nejeví naprosto žádné známky ochlazování tempa zdražování. „Kromě očekávatelných inflačních tlaků ze směru energetických surovin a pohonných hmot se teprve nyní do popředí zájmu dostávají potraviny, kde je přitom již nyní zaděláno na další zhoršování situace,“ doplňuje.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsNa 64,6 procenta zrychlil v květnu růst cen u mouky, na 42,1 procenta u polotučného trvanlivého mléka, na 33,8 procenta u vajec a na 51,9 procenta u másla. Chleba zdražil o víc než čtvrtinu, ceny drůbežího masa stouply o 30,7 procenta a ceny cukru téměř o třetinu. V obchodech se totiž teprve nyní propisují nedávná zdražování zemědělských komodit, které jsou podle dat OSN v současnosti nejdražší v historii měření – to začalo v 60. letech minulého století.
Podle odhadu společnosti Cyrrus můžeme pak podobné skokové zrychlení inflace očekávat i v červnu: „Dalším zrychlením se dostaneme do pásma mezi 17 a 18 procenty. Následně by se inflační statistiky měly mírně uklidnit a spíše stagnovat, což ovšem neznamená, že by zdražování zpomalilo.“
Potvrzují se tak obavy České národní banky. Kromě nákladové inflace, kterou dokážou bankéři krotit posilováním české koruny, zůstává silná i strana poptávky. Ta i nadále v mnoha případech zdražování toleruje. Bankovní rada má tak argumenty k dalšímu zvýšení základní úrokové sazby.
„Podle našeho názoru tak lze od červnového zasedání čekat posun základní sazby minimálně na 7 procent, ovšem nelze vyloučit ani pohyb výraznější. Obzvláště pak s ohledem na obměnu v bankovní radě,“ uzavírá Hradil.