Ryby se učili udit na Islandu. Již přes rok odhalují taje severských postupů českým zákazníkům
Uzení ryb studeným kouřem patří k tradičním islandským řemeslům. Manželé Trnečkovi ho úspěšně přenesli do Česka.
V roce 2017 odjeli manželé Trnečkovi na Island na zkušenou. Pracovali na recepcích butikových hotelů, až je severní vítr zavanul k jezeru Mývatn. Právě tam poprvé přičichli k řemeslu uzení ryb. Učarovalo jim natolik, že se ho rozhodli přenést z divoké islandské krajiny až do Brna.
Na Islandu byly ryby dlouho hlavním zdrojem potravy, není se tak čemu divit, že umění uzení ryb zde vypilovali k naprosté dokonalosti. I dnes tady ryby udí postaru, tedy studeným kouřem. Právě na tento postup narazili Stanislav a Klára Trnečkovi, když začali pracovat v malém rodinném hotelu, jehož součástí byla vlastní udírna ryb.
„Díky našim dobrým kamarádům, které jsme poznali na Islandu a kteří již pro rodinný podnik pracovali, jsme se dostali na kouzelné místo na břehu jezera Mývatn. A jelikož k rybám mě to osobně táhlo odjakživa, mít najednou možnost vzít si loď a vyjet na obří jezero na celý den byl splněný sen,“ říká Stanislav Trnečka.
Ve zmíněném rodinném podniku pracovali tři roky, během nichž se postupně začali starat o chod udírny a seznamovali se s tím, jak vypadá skutečně kvalitní uzená ryba. Manželé Trnečkovi tak byli přímo u zdroje, kde si mohli všechny tradiční postupy osvojit od ostříleného islandského rybáře. Zjistili, že jedině ruční malovýrobou se dá docílit rustikální chutě, na které si člověk rychle vytvoří zdravou závislost.
Po návratu do Brna tak byla mise jasná – založit udírnu v České republice. „Chtěli jsme na český trh přinést kombinaci severské tradice, autenticity a dokonalého gastronomického zážitku. Po dvou letech jsme měli zažité postupy, jen jsme se potřebovali naladit na českou legislativu,“ doplňuje mladý majitel udírny. Takže jakmile se manželům podařilo najít vhodné prostory a přesvědčit všechny dotčené orgány, že udit se dá i studeným kouřem, rybí jízda s názvem Trnečka Smoked Fish mohla začít.