Přesnější čištění oceánů. Nizozemský startup poslal na Pacifik vylepšený systém pro sběr odpadů
Uklízet ze světových vod plastový odpad, který na jejích hladinách může plout desítky i stovky let, se zdá jako nesmírně ambiciózní mise s nejistými výsledky. Proto nizozemskému projektu The Ocean Cleanup, jenž oceány čistí pomocí masivních plovoucích konstrukcí, zpočátku příliš mnoho lidí nevěřilo. I přes množství překážek, které musí překonávat, ukazuje odhodlání to změnit a nyní do Pacifiku pustil další čisticí systém, který má být mnohem efektivnější.
The Ocean Cleanup dosud operoval s konstrukcí, která se po hladině vody pohybovala pomocí přírodních vlivů – pasivně. Rychlost i trajektorie systému složeného z trubek s připevněnými sítěmi se tedy odvíjela od nárazů vln i poryvů větru. Přírodní vlivy ovšem byly poněkud nevyzpytatelné a nizozemský projekt v minulosti musel řešit i to, že zachycený plastových odpad ze systému unikal dál na širé moře. Proto konstrukci zásadně upravil.
Teď ovšem tým inženýrů pod vedením zakladatele projektu Boyana Slata vsadil na jiný mechanismus. Namísto pasivního pohybu plovoucího systému upřednostnil aktivní pohon, kdy budou plavidla s posádkou celou bariéru táhnout rychlostí 1,5 uzlu, což má podle zjištění The Ocean Cleanup několik výhod. Mezi nimi je přesnější nasměrování systému do oblastí s vysokou koncentrací odpadu i potenciálně výhodnější komerční rozšíření.
V praxi tak dvojice lodí za sebou potáhne přibližně 800 metrů dlouhou bariéru a bude „nabírat“ povrchový odpad, který se následně bude kumulovat v záchytném zařízení na konci „účkovité“ konstrukce. S nasbíranými plasty a dalšími odpadky se pak po několika týdnech vrátí zpět na pevninu, kde bude zahájena jejich recyklace, případně zužitkování do tvorby jiných produktů – například slunečních brýlí, což už The Ocean Cleanup jednou ukázal.
Nová bariéra pod názvem Jenny ovšem své působení na hladině oceánu teprve začíná. Před několika dny se dostala do oblasti Velké tichomořské odpadkové skvrny, která je považována za jedno z nejznečištěnějších míst na planetě. Během následujících šesti týdnů pak projde více než sedmdesáti samostatnými testy, na základě kterých si The Ocean Cleanup ověří funkčnost konstrukce i skutečnost, že nijak nezhoršuje životní prostředí.