Ryzí život na Kostarice. Unikátní resort Filipa Žáka nabízí luxus v srdci džungle hovořící jazykem českých architektů
Art Villa je prvním a hlavním objektem celého resortu
„Pura vida,“ říká se na pozdrav v Kostarice. A jako by slova, která se dají překládat jako ryzí či čistý život, symbolizovala celkový způsob života místních. „Říká se tu, že kdo se rozčílí, ten prohrál. A i když je občas důvod se rozčílit, není to akceptovatelný způsob jednání. Život je tu zdánlivě jednoduchý, ale má větší hloubku,“ usmívá se Filip Žák, který si již druhým rokem tento ryzí způsob života na Kostarice vychutnává.
Každé ráno se probouzí do náruče divoké přírody, šumění nedalekého oceánu a pocitu absolutní svobody. Tu prožívá díky plnění svého snu o krásném domě v tropické zemi, který buduje se svou rodinou uprostřed džungle na pozemku o rozloze 2,5 hektaru.
Nejedná se o žádný přikrčený bungalov pod kokosovou palmou. Filip Žák byl schopen díky financím, které získal prodejem svého podílu ve společnosti Eyelevel, vybudovat resort s unikátním designem z pera českých architektů, v němž mohou onu absolutní svobodu okusit všichni, kteří se sem vydají.
Architektura, sny a tropy
Budování nicneříkajícího bungalovu by asi nezapadalo do Filipova životního stylu. „Miluji architekturu a design. Naši před padesáti lety postavili svépomocí v Praze moderní funkcionalistickou vilu, ve které jsem vyrůstal a před lety ji zrenovoval. Rodiče mě vedli k estetice. Když jsem si mohl dovolit začít stavět svoje sny, chtěl jsem si vyzkoušet co nejvíc stylů,“ vysvětluje Žák, pro kterého se stala realizace nejrůznějších projektů životní vášní.
Tu si začal plnit již během svých studií produkce na JAMU. Osud jej však od divadla odvál k marketingu. Coby jeden ze zakladatelů společnosti Eyelevel připravoval marketingové kampaně pro takové klienty, jako byl Dior, Nike, Guess, The North Face či Adidas, pro které následně začal připravovat i podobu butiků po celém světě.
„Potřeboval jsem zažít ten pocit, že už nic nemusím dělat.“
Filip Žák měl proto možnost procestovat celou řadu zemí světa, k čemuž navíc každý půlrok přidával i jednu soukromou pouť s batohem na zádech, co možná nejdál od dění okolního světa. Jedna z těchto cest jej zavedla až do Kostariky, která mu učarovala natolik, že v momentě, kdy se naskytla příležitost začít realizovat sen o domově v tropech, byla tato středoamerická země první destinací na jeho seznamu.
Nový domov
Příležitost začít budovat takový sen přišla zrovna v momentě, kdy Žák se svým společníkem Tomášem Bačou prodali Eyelevel americké společnosti InnerWorkings. „Potřeboval jsem zažít ten pocit, že už nic nemusím dělat. A když jsme Eyelevel prodali, tak to byla ta nejvhodnější chvíle. Měl jsem možnost se zamýšlet, jak chci žít,“ přibližuje své tehdejší pocity šestačtyřicetiletý Žák.
Realizace snu života v Kostarice byla poměrně náročnou výzvou. Prvním úkolem bylo najít vhodný pozemek pro výstavbu. „Já domluvil s brokery schůzky od severu na jih a zůstal makat v Praze. Manželka to s architektem objížděla a volala mi, co našla. Hory porostlé pralesem stoupající přímo od oceánu, úchvatný výhled a neuvěřitelně bujná vegetace nás nepřestávala uchvacovat a překvapí každého, kdo sem přijede,“ popisuje Filip Žák kostarický pozemek u města Uvita, který si nakonec vybrali pro svůj další život.
Cenu prozrazovat nechce, nicméně jeho koupi označuje za šťastnou, jelikož kvůli tehdejší recesi byly ceny relativně nízké. Nákup pozemku proběhl přibližně před osmi lety a stavební práce probíhají již třetím rokem. Z původně zamýšlené solidní vily se totiž zrodil nápad na malý resort, sestavený ze solitérních domů, které přinášejí pestřejší nabídku pro klientelu a více prostoru pro kreativní tvorbu na pozemku.