S Facebookem se rozkmotřil, teď povede konkurenci. Spoluzakladatel WhatsAppu nastupuje jako dočasný šéf Signalu

Jiří SvobodaJiří Svoboda

signal-1

Foto: Signal

Komunikační aplikace Signal

0Zobrazit komentáře

Když v roce 2014 pohltilo impérium Marka Zuckerberga komunikační aplikaci WhatsApp, začal se odvíjet podobný scénář jako pár let předtím s Instagramem. Původní zakladatelé byli čím dál tím méně spokojení se směrem, jakým se jejich technologické výtvory pod Facebookem ubíraly, a tak postupně z jejich čela zcela odešli. Smutná a tvrdá realita technologického světa však zformovala i takové osobnosti, jako je Brian Acton. Jeden z původních spoluzakladatelů WhatsAppu teď nastupuje jako dočasný CEO komunikační aplikace Signal.

Signal je známý především svým důrazem na soukromí uživatelů a koncové šifrování pro všechny formy komunikace. Tedy hodnotám, které jsou blízké Brianu Actonovi a které mohl WhatsApp pod hlavičkou Facebooku jen těžko splňovat. I proto už v roce 2018, rok po svém odchodu z Facebooku, daroval americký podnikatel Signalu 50 milionů dolarů. Zasloužil se tak o vznik navazující neziskové organizace i místo v jejím představenstvu.

Nyní své propojení se Signalem ještě posiluje. Dosavadní šéf této komunikační aplikace Moxie Marlinspike se rozhodl k Novému roku ze své funkce odstoupit. Přestože Marlinspike řekl, že poslední měsíce strávil pohovory s potenciálními kandidáty, právě Acton ho dočasně ve funkci nahradí.

„Po více než deseti letech snad ani nejde vyjádřit, jak moc je pro mě společnost Signal důležitá, ale domnívám se, že právě teď je vhodný okamžik k tomu, abych nahradil sám sebe ve funkci generálního ředitele. A také věřím, že je to důležitý krok pro rozšíření úspěchu Signalu,“ napsal Marlinspike v příspěvku na blogu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Dosavadní šéf zároveň zůstane v představenstvu, zatímco bude hledat svého nástupce do „další dekády“. Byl to právě Marlinspike, kdo v počátcích Signalu stál za valnou většinu základního kódu, a jak to již u startupů bývá, zastával i spoustu dalších klíčových rolí.

S anonymitou, která je klíčovým artiklem aplikace, však přichází i zodpovědnost vývojářů. Jen před pár dny Signal po celém světě spustil možnost přímo v aplikaci anonymně zasílat kryptoměnu zvanou MobileCoin, což zároveň znásobilo počty transakcí v její síti.

Problém je, že se jedná o skutečně velmi anonymní (byť ne zrovna uživatelsky jednoduchou) cestu, jak posílat finance. To způsobilo vlnu obav, aby Signal nevzbudil ještě více pozornosti amerických regulátorů, kteří už nyní aktivně hledají zadní vrátka, kterými pronikat do koncově šifrované komunikace.

Téměř 13 miliard dolarů za tvůrce populárního simulátoru FarmVille. Take-Two kupuje herní studio Zynga

Filip HouskaFilip Houska

farmville-1

Foto: Zynga

Zynga stojí i za hrou FarmVille 3

0Zobrazit komentáře

V dobách, kdy se sociální síť Facebook naplno rozbíhala, jste možná v záložkách svého profilu měli hru pod názvem FarmVille, kde jste se starali o chod své digitální farmy. Právě za tímto fenoménem stojí americká vývojářská společnost Zynga, kterou nyní čeká velká změna. Spadne totiž pod křídla herního giganta Take-Two Interactive, jenž celou firmu v masivním obchodě kupuje.

Take-Two Interactive, kterému mimo jiné patří i tvůrci veleúspěšné herní série Grand Theft Auto (GTA), oznámilo, že Zyngu koupí zčásti v hotovosti a zčásti vlastními akciemi s tím, že se celková hodnota transakce vyšplhá až na 12,7 miliardy dolarů, respektive zhruba 274 miliard korun. Videoherní svět tak obří nákup historicky nepamatuje.

„Tato strategická kombinace spojuje naše nejlepší konzolové a počítačové franšízy s přední diverzifikovanou mobilní vydavatelskou platformou, která má bohatou historii inovací a kreativity. Zynga má také velmi talentovaný a zkušený tým, který v nadcházejících měsících rádi přivítáme v rodině Take-Two,“ říká Strauss Zelnick, šéf a předseda Take-Two Interactive.

Obchod by měl být dokončen nejpozději letos v červnu, přičemž Take-Two za každou akcii Zyngy zaplatí 9,86 dolaru. Kupní cena tak zahrnuje i prémii 64 procent k páteční závěreční ceně akcií na burze. S ohlášenou novinkou vyletěly akcie tvůrců FarmVille (a dalších populárních her jako Empires & Puzzles nebo Words with Friends) o 49 procent.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Zynga za sebou nemá zrovna nejúspěšnější období. Poté, co zanevřela na facebookové hraní, se začala soustředit hlavně na oblast mobilního gamingu, který rapidně roste. Na mobilní platformy proto uvedla několik titulů, u nichž věřila, že se osvědčí hlavně v uplynulých dvou letech, kdy svět zmítala pandemie. Za rok 2021 se ovšem její akcie propadly o přibližně 38 procent, což nevyvolalo úsměv na tváři zejména investorům firmy.

Pro Take-Two pak tento nákup dává velký smysl z pohledu ještě většího proniknutí do segmentu mobilního hraní. Know-how vývojářů ze Zyngy se totiž může hodit pro přetvoření jedněch z nejpopulárnějších sérií Take-Two (od Red Dead Redemption přes BioShock či Borderlands až po původem českou Mafii) právě pro mobilní platformy.