S Instagramem procestovali svět. Teď Eliška Hudcová s novou aplikací ukazuje často skryté krásy Česka

Filip HouskaFilip Houska

hudcova-janousekStory

Foto: Placehunter

Jaroslav Janouš a Eliška Hudcová, tvůrci cestovatelské aplikace Placehunter

0Zobrazit komentáře

Když se celý svět loni ocitl v sevření pandemie koronaviru a prakticky nebylo možné cestovat, přimělo to cestovatelku Elišku Hudcovou, která se proslavila na Instagramu pod přezdívkou @timetofit, a Jaroslava Janouše více poznávat taje naší země. Během svých cest narazili na spoustu míst, která vlivům masové turistiky zatím odolávají, a proto se rozhodli, že se s nimi podělí ve své nové aplikaci.

Ta se jmenuje Placehunter a je založena na výběru takových lokalit, které nejsou tolik zprofanované, přičemž klade důraz na to, aby se v ní objevovala jen pečlivě vybraná místa, která samotné autory okouzlila. „Nechtěli jsme uživatele zahlcovat hromadou tipů, v nichž by se špatně orientovali a ztráceli čas dlouhým vybíráním toho, kam zajet,“ vysvětluje Janouš.

„Během hledání míst a inspirace jsme zjistili, že najít to pravé místo na výlet není sranda. Všechny konkurenční portály a aplikace obsahují tisíce až desetitisíce záznamů, které byly z velké části nezajímavé. Kaplička v poli nebo památný strom u silnice pro nás nebyl úplně ten pravý výletnický cíl,“ popisuje Janouš motivaci, proč se to spolu s partnerkou rozhodli změnit.

Vášeň k cestování

Eliška Hudcová a Jaroslav Janouš procestovali už řadu míst po celém světě. Minulý rok si ale více uvědomili, že i Česko je pro turistiku skvělou destinací. Ať už jde o hrady a zámky, skanzeny, lidové a městské architektury, technické symboly nebo vzpomínkové artefakty z válečných dob. Nabízí také nespočet atraktivních přírodních lokalit, které lákají nejen Čechy, ale i zahraniční turisty. Zkrátka skrývá mnoho míst, které stojí za navštívení.

eliska-hudcova

Foto: Placehunter

Eliška Hudcová (@timetofit)

K postupnému rozjetí aplikace Placehunter jim navíc pomohl i cestovatelský blog, který si Eliška Hudcová pravidelně sepisuje, a také četné dotazy od jejích fanoušků ohledně toho, kam vycestovat. „Projekt jsme začali připravovat loni v prosinci s tím, že vývoj aplikace obstarala moje firma Edgy.Digital a tvorbu obsahu si vzala pod křídla Eliška, která je na to nejpovolanější,“ říká Janouš.

Po čtyřech měsících bylo hotovo a pár mohl vyrukovat s první verzí aplikace pro iOS a Android. Stalo se tak přesně 2. dubna, přičemž o dva dny později Placehunter evidoval již téměř 8 600 uživatelů a dokázal se v App Storu dostat na první příčku v kategorii nejstahovanějších bezplatných aplikací v Česku.

Klíčovou propozicí cestovatelské aplikace je podle jejích tvůrců pečlivý výběr míst, které jsou u konkurenčních služeb buď upozaděny, nebo se na nich vůbec nenachází. „Placehunter nabízí jen taková místa, která mají stále své kouzlo a jsou maximálně fotogenická. Navíc nejsou tolik známá a logicky jich nesmí být mnoho, aby se v nich cestovatel při prohlížení neztratil,“ vysvětluje Jaroslav Janouš.

V aplikaci se k dnešnímu dni nachází přesně 115 lokalit, které lze filtrovat podle kategorií. Uživatelé tak mohou zavítat přímo na krásy přírody, najít si rozhledny, inspirovat se k vycestování za architekturou nebo si jednoduše zvolit památky a listovat nejrůznějšími staveními a monumenty. Spoluzakladatelé slibují, že nová místa budou postupně přidávat, avšak nikoliv jako na běžícím páse, ale s rozmyslem.

placehunter-2-1

Foto: Placehunter

Placehunter se snaží být přehledný a jednoduchý pro zorientování

Každá z lokalit – ať už jde třeba o Ticháčkovu kapli, Archeopark Pavlov, Malý Špičák nebo Sněžné jámy – má navíc vlastní profil, kde je její popis, souřadnice, fyzická i časová náročnost nebo navigace na nejbližší parkoviště. Nechybí ani možnost si místo zadat do oblíbeného výběru, případně si ho po návštěvě odškrtnout. „Cílem bylo vytvořit platformu, kde by uživatel získal komplexní informace a nemusel si nic jiného před cestou dohledávat,“ zmiňuje Janouš.

Když už tvůrci danou lokalitu vyberou, snaží se do jejího popisu vnést i trochu subjektivního názoru, aby byla pro potenciální cestovatele co nejautentičtější. „Od loňského jara jsme procestovali všechna místa, která se v Placehunteru nachází. Zahrnují i naše nejrůznější poznatky a doporučení. Pokud jsme u nějakého místa byli například při parádním západu slunce, napíšeme to tam,“ dodává Eliška Hudcová.

Spolupráce na evropské expanzi

I když je Česko plné zajímavých míst, je svou rozlohou oproti zbytku Evropy poměrně malé. A vzhledem k tomu, že Eliška Hudcová spolu s Jaroslavem Janoušem vidí ve své aplikaci větší potenciál, do budoucna se pouze českou krajinou zabývat nechtějí, byť pro ně zůstane stěžejní. V plánu mají pokrýt i další země, mezi které zpočátku zařadí Slovensko, Rakousko či Německo.

„Nejprve chceme aplikaci rozšířit o další zhruba dvě stovky lokalit, pak budeme přemýšlet nad rozšířením za hranice. Po našich sousedech se nabízí i Itálie a skandinávské státy. Poté ostatní země. Celou Evropu ale samozřejmě procestovanou nemáme, takže plánujeme navázat spolupráci s lokálními cestovateli a fotografy, kteří nám s tvorbou obsahu pomohou,“ láká Janouš.

S potenciální expanzí za hranice Česka se ostatně pojí i investice, kterým jsou tvůrci otevřeni. I proto pro svou aplikaci zvolili monetizační model na bázi předplatného, kdy si lidé mohou za 79 korun měsíčně (nebo 649 korun ročně) otevřít všechny lokality k prozkoumání a bude jim zajištěn příliv nových míst každý měsíc. V základu ale Placehunter běží zdarma a nabízí ukázku osmi vybraných tipů na výlet.

placehunter-3

Foto: Placehunter

Pro Elišku a Jaroslava je cestování velkou vášní

Kontinuální monetizace podle Janouše dává pro případného investora větší smysl a netají se tím, že pokud se do Evropy skutečně rozhodnou jít, bude finanční injekci pravděpodobně potřebná. „Momentálně s žádným investorem nejednáme,“ říká čtyřiadvacetiletý cestovatel. I byť byl Placehunter tvořen především pro inspirování ostatních, tvůrci aplikaci vnímají i jako nový byznys.

Proto mají představu, že během letošního roku dosáhnout na tržby pohybující se na hranici jednoho milionu korun s tím, že by měli být ještě letos ziskoví. Vše se ovšem odvíjí od toho, jak moc budou šlapat do vývoje a přidávání výletů po Česku. A také od toho, jak na aplikaci budou reagovat uživatelé z dlouhodobějšího horizontu.

sayu

Přečtěte si takéRodinná firma Sayu z Husince dobývá svět menstruačních kalhotekČeské inovace v intimním světě. Rodinná firma Sayu boduje s menstruačními kalhotkami a sází na udržitelnost

Aktuálně se jim ale po stránce aktivních uživatelů daří. Placehunter už využívá přes 11 tisíc lidí, přičemž většinu (až 70 procent) tvoří uživatelé iPhonů. Co se prémiové verze týče, tu si pořídila zhruba dvě procenta lidí. Jak ale Janouš zmiňuje, podle ohlasů, jaké mají, mnoho lidí čeká na rozvolnění vládních opatření, které by mělo přijít v pondělí 12. dubna.

„Očekáváme, že po pondělku se počet prémiových uživatelů zvýší. Lidé už chtějí vycestovat a poznávat nová místa. Stejně jako my dva s Eliškou, kteří máme cestování v krvi a před pandemií jsme byli pořád někde,“ zakončuje Janouš a věří, že by se svět již brzy měl dostat do normálu.