S kurzy světových univerzit začal na základce. V 17 zkoumá, jak s umělou inteligencí replikovat lidské vědomí

Česko je podle Václava Knappa dobrou zemí pro vědu. Vědecké sítě má však už v sedmnácti letech rozhozené i za oceán. A motivuje k tomu i další.

Marta PlecitáMarta Plecitá

vaclav-knappRozhovor

Foto: Filip Houska/CzechCrunch / Archiv VK

Václav Knapp

0Zobrazit komentáře

Jak postavit kvantový počítač? Jak naučit roboty lépe rozeznat 3D objekty? Nebo za kolik let umělá inteligence dokáže replikovat lidské vědomí? Sedmnáctiletý Václav Knapp přemýšlí nad věcmi, kterými se běžně vědci zabývají spíš až na vysoké škole. Je součástí několika technologických projektů na českých i světových univerzitách, přesto rozhodně nevystupuje jako „zázračné dítě mimo realitu“. Studuje pražské gymnázium, sportuje s kamarády a působí jako společenský sympaťák. Překvapí až při povídání – zralými myšlenkami o smyslu života a hlavně stopou, kterou už za sebou stihl nechat ve výzkumu i aplikaci technologií v Česku i v cizině.

„Když jste v něčem dobří a toužíte poznat víc, nenechávejte si to pro sebe. Oslovte zajímavé lidi na univerzitách doma i v cizině. Možná pošlete sto mailů, možná dvě stě, ale pokud máte znalosti a zájem, jednou to vyjde,“ vzkazuje mladým lidem ze středních škol a chce je inspirovat k podobné cestě, na kterou se sám vydal.

V rozhovoru pro CzechCrunch mluví Václav Knapp o svých snech, o úspěchu v prestižní studentské soutěži i o tom, že chce přispět k tomu, aby se umělá inteligence naučila číst sociální interakce. Také ale o neúspěchu, který ho posunul o skok dál.

Jste příkladem toho, že i v mladém věku jde dosáhnout úspěchů. Co vám v tom nejvíc pomohlo?
Určitě propojení s lidmi, kteří mi na začátku dali důvěru a pomohli mi. Je jich spousta a potkávám pořád další. Taky odvaha začít a nevymlouvat se. Celkově víra, že s otevřenou myslí je možné dostat se ke splnění svých snů.

A vy sníte o čem?
Jsem zvídavá povaha –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ přeju si co nejvíce se v životě dozvědět. Konkrétně teď chci spolupracovat na všech rozjetých projektech tak, aby moje práce byla prospěšná a dávala smysl. Z dlouhodobého hlediska bych chtěl pochopit, jak funguje lidské vědomí, největší evoluční výhoda člověka. Jestli tu nádhernou věc, kterou máme v hlavě a která je nejkomplexnějším objektem ve vesmíru, dokážeme pomocí umělé inteligence replikovat.

Věříte, že je to možné? Že dokážeme replikovat i lidskou duši?
To záleží, jaký pohled volíme. Jestli ten technický, který říká, že duše je v podstatě nějaká chemická interakce věcí a látek v mozku, neuronové vzruchy, přenos signálu… že tam je někde zakódovaná nějaká smyčka, počítač tvořený miliony let evoluce, který z nás vlastně dělá to, kým jsme. Anebo zda si myslíme, že duše je něco víc, než co máme v hlavě, že to je něco, co nejde zničit a co se může přenášet do jiných životů.

Které variantě věříte vy?
Já věřím té první, ale zároveň jsem si vědomý omezenosti pohledu jednoho člověka a nechci nikomu brát jeho víru v jiné možnosti. Je to strašně složitá otázka.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Na čem všem tedy pracujete?
Mě vždycky zajímala fyzika a od té jsem také začal. Mezi základkou a střední jsem se pustil do studia kurzů světových univerzit volně dostupných přes YouTube, abych si vybudoval znalostní základy matematiky a fyziky. V prváku jsme pak s pár přáteli chtěli na naší škole postavit kvantový počítač, což bohužel ztroskotalo na financích. Navázali jsme ale díky tomu s kamarádem kontakt s laboratoří na Univerzitě Palackého v Olomouci, kde jsem měl příležitost spolupracovat na výzkumu iontových pastí a vyvíjet software pro řízení laserů používaných v kvantových experimentech. Obojí spolu souvisí. Na stejném systému teď budu pokračovat v únoru 2025 na univerzitě v Curychu.

Stejně intenzivně jako fyzice se věnujete umělé inteligenci?
Když přišla první verze ChatGPT, úplně mě to nadchlo. Zajímalo mě, jak to celé funguje a začal jsem přes internet studovat algoritmy umělé inteligence i další věci, co s tím souvisí. Fascinuje mě, jak obrovskou výhodu máme v tom, že se odkudkoliv můžeme dostat k nekonečnému množství informací a poznání, v podstatě bez limitů. Časem jsem se v tom cítil relativně dobrý a oslovil skupinu strojového vnímání na ČVUT CIIRC. Nyní s jedním doktorandem pracujeme na rozpoznávání objektů pro aplikace v robotice.

Co si pod tím mám představit?
Učíme vlastně roboty vyhledat si na základě fotografie konkrétní objekt v 3D databázi. Díky tomu si mohou dopočítat jeho rozměry a poté ho třeba uchopit. Jedná se vlastně o činnost, o které my lidé ani nemusíme přemýšlet, ale robota to musíme složitě učit. Ve svém dalším projektu, který byl součástí programu Otevřená věda na Akademii věd a ve spolupráci s Univerzitou Karlovou, jsem pak pracoval na segmentaci říčních toků.

Podle mě je u nás spousta talentovaných lidí, v tom nejsem zas tak výjimečný.

To zní jako úplně jiný obor. Co to konkrétně znamená?
Na základě historických map například ze sedmnáctého století se označí, kudy tekly řeky, kudy meandrovaly, a náš algoritmus pak dokáže předpovědět jejich vývoj v budoucnu. Což je běžně v praxi poměrně složité, protože na mapách čteme spoustu různých objektů a písem, které si může počítač splést s řekami. Dodnes se to celé dělalo ručně. Dá se to využít například v zemědělství nebo územním plánovaní.

Na čem spolupracujete s kalifornskou univerzitou v Berkeley?
Tam jsem zapojený ve dvou projektech. V tom prvním porovnáváme schopnost umělé inteligence a lidského mozku chápat 3D strukturu objektů. V našem výzkumu je zatím úspěšnost umělé inteligence přibližně 44 procent oproti úspěšnosti lidí 78 procent. A nás zajímá, co tvoří ten skok mezi lidským mozkem a tím nejlepším počítačovým modelem. A také se snažíme porozumět, jak vlastně probíhá proces učení člověka a jak ho můžeme aplikovat na modely umělé inteligence.

A druhý projekt?
Učíme umělou inteligenci pochopit dlouhá videa. Představte si například celý seriál Teorie velkého třesku nebo Přátelé a kontext, o který v nich jde. Jaké v nich mají lidé emoce, jaké mají sociální interakce. Například kdo s kým kamarádí a proč. To se do budoucna bude hodit pro vývoj humanoidních robotů, kteří mezi námi budou žít. Věřím, že právě chápání sociálních interakcí umělou inteligencí jednou přinese obrovský skok v jejím využití.

Vidíte v tom i nějaká rizika?
Mě především fascinují možnosti, které se nám otevírají. Podle mého názoru nás to jako lidstvo může posunout o míle dopředu, pomůže to pochopit nás samotné a třeba i rozluštit nejdůležitější otázku v celé naší historii. Co je vědomí, co je lidská inteligence a co přesně nás odlišuje od zvířat.

To už je v podstatě filozofická otázka.
Ano, je. Můj táta říká, že co nedokážu postavit, to nedokážu ani stoprocentně pochopit. Souhlasím s ním, a proto věřím, že právě umělá inteligence nám nakonec pomůže pochopit sami sebe. Tím se dostáváme na začátek –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ k otázce lidského vědomí.

freibergerova-1

Přečtěte si takéNa Oxfordu šéfuje českému spolku. A sní o změně zdravotní péčeMá dvě brigády, půjčku i stipendium, aby studovala na Oxfordu. A chce proměnit české zdravotnictví

Máte vlastní představu, kdy tohoto bodu dosáhneme?
Myslím, že tam, kde je člověk, se teoreticky počítač může dostat třeba v roce 2100. Jeho schopnosti rostou exponenciálně a lidský mozek, který se vyvíjel miliony let, jsme nyní schopni replikovat mnohem rychleji. Otázka je, zda v nějaký moment narazíme na limit, nebo zda se skutečně ukáže, že je možné rozdíl mezi robotem a člověkem 100procentně překonat. A potom teprve uvidíme, jestli dokáže jít počítač ještě dál a dostaneme se až k superinteligenci. Tím si zatím nejsem jistý.

Jak k tomu všemu stíháte školu?
Do školy chodím úplně normálně jako všichni ostatní. Mám velikou výhodu, že naše Smíchovská střední průmyslová škola a gymnázium podporuje každého, kdo má ambice něčeho dosáhnout, a dává nám prostor se rozvíjet. Hlavně její ředitel Radko Sáblík je osvícený člověk, kterému jsem vděčný za obrovskou podporu. I díky jeho motivaci jsem mimo jiné také loni získal třetí místo v soutěži Tech Talent od iniciativy Česko budoucnosti.

Spolupráci na externích projektech věnuju v průměru tak čtyři hodiny denně, jsem noční sova. O víkendu samozřejmě víc, ale je pravda, že se často musím krotit, abych šel vůbec spát. Svůj čas taky věnuju sportu s kamarády, teď jsem začal s bojovým uměním.
Navíc ne všechno se v mých plánech podaří a některé cesty se ukážou jako slepé, i s tím musím počítat.

Napadá vás příklad?
Těch by bylo víc. Minulé léto jsem měl třeba pozvánku na univerzitu v New Orleans, kam mě propojil Matyáš Boháček, úspěšný český vědec působící v USA. Nakonec jsem však do Ameriky odletět nemohl, protože mi není ještě osmnáct a nemohl bych tam bydlet na koleji. Hodně mě to mrzelo, ale s pomocí rodičů, zejména mamky, jsem to překonal. A zase mě to určitým způsobem posunulo, protože jsem díky tomu rozhodil sítě jinými směry do zahraničí a začal spolupracovat na dalších věcech, ke kterým bych se jinak nedostal.

S Matyášem jsme ale přes léto spolupracovali na vývoji aplikace pro učení znakového jazyka pomocí umělé inteligence, který jsme prezentovali na konferenci v Kanadě se zaměřením na tyto technologie. A hlavně jsme se spřátelili. Dnes se věnujeme dalšímu výzkumu, v oboru syntetických dat pro AI modely.

Proč si myslíte, že o mladých lidech, kteří ve vašem věku uspěli v zahraničí, slyšíme v Čechách málokdy?
Podle mě je u nás spousta talentovaných lidí, v tom nejsem zas tak výjimečný. Jenom v naší škole jich vidím řadu a umím si představit, že je jich plné Česko. Dobrá věda se hlavně dá dělat i u nás, možností je spousta a nemusíte rovnou mířit za oceán. Většina lidí se ale bojí na českou nebo zahraniční univerzitu napsat.

Přitom nejdůležitější je chtít uspět a začít. Najít si zajímavé kontakty, být připravený napsat sto nebo i dvě stě mailů, nevzdat se. Mít odvahu, možná trochu i drzost, a nechat si poradit od někoho, kdo už to sám zkusil a nenechává vás v tom. Pro mě byl tím člověkem právě Matyáš Boháček a když v tom další vrstevníky budu moci motivovat zase já, budu moc rád. Začít pracovat na svých snech nemusíte až na vysoké škole, jenom vám to možná ještě nikdo neřekl.

Halucinování umělé inteligence? Vědcům může přinést průlom, jeden i díky jejím výmyslům získal Nobelovku

Běžní uživatelé nejsou moc rádi, když si chatboti vymýšlejí. Vědci to ale vidí jinak, některým z nich „představivost“ AI urychluje výzkum.

vedec

Foto: Midjourney

AI může pomoct s novými objevy

0Zobrazit komentáře

Společnost Google řešila loni na jaře bizarní problém. Její umělá inteligence AI Overviews tvrdila uživatelům, že geologové doporučují jíst jeden kámen denně. Přestože umělá inteligence začíná být součástí lidských životů a umí řadu věcí zrychlit a zjednodušit, má pořád jednu zásadní vadu. Občas neříká pravdu. Ovšem to, co běžné uživatele a firmy na AI rozčiluje, paradoxně vítají někteří vědci. Halucinování, jak se fenoménu říká, totiž může pomoci s novými objevy.

Za jeden takový objev David Baker, americký biochemik a počítačový biolog, získal loni polovinu Nobelovy ceny za chemii. Vědci z Washingtonské univerzity se podle Nobelova výboru podařil „téměř nemožný umělecký kousek“, když se svým týmem sestavil díky programu využívajícímu umělou inteligenci zcela nové druhy proteinů. To by mohlo zásadním způsobem pomoci s léčbou rakoviny a neurodegenerativních onemocnění nebo s vývojem nových léků.

Baker přitom deníku The New York Times řekl, že pro vytváření proteinů úplně od nuly byly klíčové „výbuchy představivosti“ umělé inteligence. U proteinů je pro lidi velmi komplikované „vypočítat“ jejich tvar. AI se ale z již popsaných proteinů naučila princip, jak funkční proteiny stavět, a podle něj vymyslela ty, které v přírodě dosud neexistovaly. V biologii jde o naprosto zásadní průlom.

Baker během výzkumu používal speciální software, který s kolegy vytvořil na základě svých vědeckých zkušeností. Jmenoval se Rosetta a původně měl za úkol odpovědět na otázku, z čeho se existující proteiny skládají. Následně ale vědcům došlo, že když Rosettu pustí „pozpátku“, mohla by navrhnout protein na základě požadovaného tvaru. Díky tomu například vyvinuli antivirový nosní sprej na bázi proteinů, který bojuje s covidem. A z Rosetty se následně stal ještě rychlejší a přesnější program RoseTTAFold.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Díky práci s umělou inteligencí uspěla Bakerova laboratoř přibližně se stovkou žádostí o patenty. Jeden z nich představuje nový způsob léčby rakoviny, další by mohl přispět k boji proti virovým infekcím. Baker také založil nebo pomohl rozběhnout během několika posledních let více než dvacet biotechnologických společností. „Věci se hýbou rychle. Dokonce i vědci, kteří se proteiny zabývají, netuší, jak daleko jsme se dostali,“ řekl Baker deníku The New York Times a dodal, že jeho laboratoř navrhla celkem deset milionů nových proteinů, které se v přírodě nevyskytují.

Americký list uvádí, že v oblasti vědy AI oživuje tu „kreativní část“ – pomáhá vymýšlet hypotézy, které pak vědci ověřují. To jim výrazně urychluje práci. „Veřejnost si myslí, že je halucinování chyba. Ale ve skutečnosti vědcům přináší nové nápady. Díky němu mají příležitost zkoumat myšlenky, na které by jinak možná nepřišli,“ říká například Amy McGovern, počítačová vědkyně, která vede americký výzkumný institut věnující se umělé inteligenci.

objevy

Přečtěte si takéPět objevů roku 2024, které možná změní budoucnostLéky na HIV, obezitu nebo Alzheimera. Pět objevů roku 2024, které možná změní budoucnost

Baker zároveň není jediný, komu umělá inteligence pomáhá s novými objevy. James Collins, profesor biomedicínského inženýrství na Massachusettském technologickém institutu (MIT), tvrdí, že díky halucinacím AI přichází na nové druhy antibiotik. „Chceme po umělé inteligenci, aby vymýšlela úplně nové molekuly,“ shrnul Collins pro server Fortune svou metodu.

A proč vlastně AI halucinuje? Na vině jsou nepřekvapivě lidé, kteří vytvářejí v hlubinách internetu i nepravdivý obsah, na němž se velké jazykové modely, a tedy současné populární programy a chatboti, učí. „Protikladné znalosti mohou způsobit variabilitu v odpovědích AI, což zvyšuje pravděpodobnost halucinací,“ vysvětluje pro server TechRadar Simona Vasytė-Kudakauskė, šéfka společnosti Perfection42, která se specializuje na vývoj umělé inteligence pro automatizaci tvorby 2D a 3D počítačové grafiky.

Zároveň jde podle Taruna Chopry, viceprezidenta IBM pro produktový management a AI, také o to, že jazykový model často nezná kontext. „Jen říká: ‚Na základě tohoto slova si myslím, že správnou pravděpodobností je toto další slovo.‘ To je vše. Prostě matematika v základním smyslu slova,“ vysvětluje Chopra pro server CNET.

Ohledně vyhledávání informací chatboti využívající umělou inteligenci ještě pořád nejsou spolehliví a například ChatGPT na to sám ve svém rozhraní upozorňuje. Na druhou stranu o přínosu halucinování v minulosti mluvil i zakladatel společnosti OpenAI Sam Altman. „Jednou z méně zřejmých věcí je, že velká část hodnoty těchto systémů úzce souvisí se skutečností, že halucinují. Pokud chcete něco vyhledat v databázi, už na to máme dobré nástroje. Ale skutečnost, že tyto systémy umělé inteligence dokážou přicházet s novými nápady a být kreativní, je velkou součástí jejich síly. Teď jde o to, aby byly kreativní, anebo fakticky správné podle toho, jak a kdy je to potřeba. Na tom pracujeme,“ citoval Altmana server Business Insider.