S psychickými potížemi pomůže i česká aplikace. Velký zdravotnický holding ji zařadí do léčby

Aplikace Mindwalk chce pomoct lidem s psychickými potížemi a budovat duševní pohodu. Stojí za ní významný psychiatr a psychoterapeut.

Iva BrejlováIva Brejlová

mindwalk

Foto: Mindwalk

Tvůrci projektu Mindwalk: Ján Praško, Jelena Holomany a František Vlček

0Zobrazit komentáře

Holding Akeso, pod nějž spadají zdravotnická zařízení, lékárny, ambulance i distributoři léčiv, posílá 30 milionů korun aplikaci Mindwalk. Na jejím vývoji se podílel přední psychiatr a psychoterapeut, má ulehčit život lidem s mírnými a středně závažnými psychickými poruchami a budovat duševní pohodu. Akeso hodlá Mindwalk zařadit jako doplněk psychoterapeutické i farmakoterapeutické léčby svých pacientů. Věří, že by to mohlo mimo jiné pomoct snížit hospitalizace.

Ján Praško nepůsobí jako klasický startupista. Pětašedesátiletý psychiatr a psychoterapeut patří mezi přední české odborníky ve své oblasti. Napsal řadu příruček týkajících se psychologie a duševních onemocnění. Působí jako vedoucí katedry psychoterapie lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a zastává i funkci předsedy České psychoterapeutické společnosti. Nad to všechno chce teď postavit platformu, která lidem bude pomáhat v podobných oblastech, ale digitálně.

Aplikaci Mindwalk založili před necelým rokem a půl s Jelenou Holomany, která má za sebou podnikatelské a obchodní zkušenosti a deset let studia v Londýně. Právě tam se setkala s podobnými aplikacemi. Říká, že v zemi jsou nabízeny studentům i zaměstnancům pro podporu duševního zdraví a jako nástroj pro zvládání psychických problémů.

Takovými problémy mohou být nadměrný stres, úzkosti různého typu, obsese, depresivní stavy nebo bezmoci v běžném životě či při zvládání tělesného onemocnění. „V České republice podobné řešení chybí,“ myslí si Holomany a dodává, že cílem platformy je zpřístupnit vědecky ověřené e-terapeutické postupy lidem, kteří je potřebují.

„Čekací doby na psychoterapii jsou dlouhé a elektronické terapeutické programy mohou pomoci celé řadě klientů, kteří prožívají nadměrný stres nebo se trápí lehčími a středně těžkými psychickými problémy,“ popisuje Praško.

Osmitýdenní cesta k mysli

Cílem Mindwalku je nabídnout pomoc klientům s mírnými a středně závažnými psychickými poruchami a podporu psychického zdraví a duševní pohody. Uživatelům poskytuje program, který je v průběhu osmi až dvanácti týdnů provází na cestě k překonání potíží. Stojí na vědeckých základech a obsahuje interaktivní prvky, aby aplikace byla pro uživatele zábavnější a poutavější. Jednou týdně dostává klient podporu od e-terapeuta.

Programy se zaměřují i na prevenci vzniku psychických potíží u lidí, kteří prožívají velkou zátěž nebo se v minulosti s psychickými problémy potýkali. „Plánujeme také tvorbu krátkých programů vycházejících z pozitivní psychologie. Ty se zaměřují na rozvoj pocitů pohody a štěstí nebo smysluplnosti života. Myslíme si totiž, že důležitou součástí duševního zdraví je i seberozvoj,“ vysvětluje Praško a dodává, že digitalizace psychoterapie umožňuje snadnou dostupnost vědecky podložených intervencí.

Akeso se s investicí stalo strategickým partnerem, má obrat 4,5 miliardy a skoro tři tisíce zaměstnanců. Síť loni odbavila 850 tisíc ambulantních návštěv a 35 tisíc hospitalizovaných lidí. Jejím dlouhodobým záměrem je mimo jiné digitalizovat své služby.

Léčit tělo dokážeme, tak teď duši

Také v Berouně má Akeso velké ambice. Teprve vyrůstá, ale plány jsou jasné: rozloha 27,5 tisíce metrů čtverečních, vlastní divadlo, 25metrový bazén, sauna, multifunkční sál, uzavřená sportovní hala nebo lezecká stěna. Jednou z mnoha nadstandardních vymožeností bude i systém simulace denního svitu. Pro co největší komfort tu budou plně vybavené moderní apartmány a velké podzemní parkoviště.

Akeso zde ale neřeší žádný hotelový komplex. To, co tu nově buduje, je Centrum duševní rehabilitace. Jeho přibližná kapacita čítá 200 lůžek a i zmíněný systém simulace denního svitu je tu proto, že může významně přispět ke zlepšení psychického zdraví pacienta.

Mindwalk

Foto: Mindwalk

Tým aplikace Mindwalk

„Léčit tělo dokážeme celkem dobře, horší je to ale s duší,“ říká Sotirios Zavalianis, majitel holdingu. „Výstavba Centra nám umožní vedle péče o tělo a jeho rehabilitaci nabídnout i psychiatrickou a psychologickou péči lidem, kteří se potýkají právě s duševními obtížemi, kterých navíc rapidně přibývá,“ dodává.

Právě v tomto centru bude Mindwalk digitálním doplňkem psychoterapeutické i farmakoterapeutické léčby. A to během hospitalizace, při ambulantním docházení do centra, ale i po opuštění kliniky v rámci udržování dobrého duševního zdraví a prevence návratu potíží.

Programy se proto zaměřují jak na zmírnění sebestigmatizace pacienta, tak na zmírnění stigmatizace pacienta rodinou, případně na zkvalitnění spolupráce s klienty na všech stupních psychiatrické a psychoterapeutické péče. V rámci nich bude kontinuálně probíhat také výzkum jejich účinnosti.

Centrum má být dostupné nejen na úrovni regionu, kde se jedná zejména o akutní pacienty, ale i na celostátní úrovni. „Doufám, že se naše zařízení stane třeba inspirací pro mladé lidi, aby se začali zajímat o studium psychiatrie a psychologie,“ představuje si mimo jiné Zavalianis a zmiňuje, že motivovat by je mohl i připravený stipendijní program.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym