S věrozvěsty lze projít pět tisíc kilometrů od Česka do Itálie. I do kostela, co pamatuje Metoděje
Cyrilometodějská stezka získala loni certifikát Kulturní stezky Rady Evropy, což se dá srovnat se zápisem do UNESCO. V Česku je jediná.
Je to prý stezka, která stírá hranice mezi poutníkem a turistou. Dohromady má přes pět tisíc kilometrů, na kterých jsou odkazy na kulturní kořeny Slovanů spojených s příchodem Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Kdy jindy se na tuto cestu vydat než právě na svátek věrozvěstů, kteří jsou patrony Moravy a spolupatrony Evropy. Bratrům ze Soluně připadá ten dřívější z červencových.
Pro Česko je Cyrilometodějská stezka výjimečná – je totiž jediná, která loni získala certifikát Kulturní stezky Rady Evropy. Žádný jiný projekt v Česku ho nemá. „Zapsala se tak do historie téměř padesáti certifikovaných kulturních evropských stezek, navíc jako první se zaměřením na slovanské kulturní dědictví. Toto jedinečné uznání je svým významem srovnatelné se zápisem do UNESCO,“ uvedl pro server Novinky.cz náměstek pro strategický rozvoj a cestovní ruch Zlínského kraje Lubomír Traub. Mezi nejznámější takové stezky patří například Svatojakubská cesta, některé se ale zaměřují na Mozartovu hudbu, další třeba na secesi.
Trasy spojují hlavní místa spojená s věrozvěsty nejen v Česku, ale také v Polsku, na Slovensku, v Rakousku, Itálii, Albánii, Severní Makedonii, Řecku a Turecku. Jde tak o naprosto unikátní síť cest, které vedou do přírody i za poznáním. Jsou navrženy tak, aby propojovaly poutní místa a zároveň přinášely informace o kulturním dědictví raného středověku. Trasy mají sloužit nejen věřícím, ale i těm, kdo se chtějí ponořit ke kořenům slovanství.
Může jít o archeologická naleziště, archeoparky, slovanská hradiště, sakrální stavby, sochy, obrazy, muzea, galerie či knihovny. Cestovat lze ale i za uměním nebo třeba za písmem, slovanskými jazyky či literaturou, kulturními a vzdělávacími akcemi a dalšími programy, které mají co dočinění s cyrilometodějskou tradicí. To vše v devíti zemích Evropy, potenciál ale má prý stezka ve více než dvaceti zemích starého kontinentu.
„Kulturní stezky jsou skvělou příležitostí ke kulturní spolupráci. Jsou důležité pro turistický ruch i pro sdílení kulturních témat a kulturního dědictví. České i moravské regiony o tento projekt mají velký zájem, protože pomáhá jejich dalšímu rozvoji,“ uvedl ministr kultury Martin Baxa. Letos v červnu vláda schválila, že se Česko stane plnohodnotným signatářem Parciální dohody o kulturních stezkách rady Evropy. Ty existují od roku 1987.
Cyrilometodějskou stezku má na svědomí zájmové sdružení, které vzniklo v Česku už v roce 2013. To má za cíl propagovat živý odkaz Cyrila a Metoděje a hodnoty založené na úctě a dialogu mezi lidmi různých kultur a vyznání.