Samsung dal do nového Galaxy S22 Ultra stylus. Steve Jobs by asi ohrnoval nos, ale vyzkoušeli jsme, kdy může dávat smysl
Při představení prvního iPhonu v roce 2007 Steve Jobs pronesl slavnou větu, když ukazoval, jak se bude přelomový chytrý telefon ovládat. „Kdo by chtěl stylus?“ ohrnul tehdejší šéf a spoluzakladatel Applu nos nad tužkou a vsadil na dotykový displej ovládaný prsty. Dnes už je situace úplně jiná než před patnácti lety a jiné telefony než s velkými dotykovými displeji prakticky neexistují. A na scéně jsou opět i stylusy, na které ve své nové vlajkové lodi mezi smartphony sází Samsung. Přivítejte Galaxy S22 Ultra.
Je klidně možné, že nad dosud nejvýkonnějším zástupcem telefonů řady S od jihokorejského giganta by ohrnoval samotný Steve Jobs nos i dnes. Dotykové pero schované v útrobách Galaxy S22 Ultra tu však není jen na oko. Tím ho ostatně při prvním vzetí nového telefonu do ruky patrně ani nespatříte, jak je chytře ukryté. Fanoušci velkých telefonů Note od Samsungu budou jistě jásat, stylus si totiž v minulých letech velmi oblíbili. V některých případech dává smysl i na telefonu, jak jsme si sami vyzkoušeli.
Byla to právě řada Note, se kterou Samsung přišel poprvé už před deseti lety a vsadil v ní na kombinaci co největšího displeje (který během let dál zvětšoval) ve spolupráci s tužkou. Zejména pokročilými a náročnějšími uživateli oblíbené Noty se však přestaly prodávat, a tak až teď přichází plnohodnotný nástupce. Samsung vzal to nejlepší z řad S a Note a spojil vše do jednoho výkonného telefonu, který se chlubí v mnoha ohledech nejlepšími parametry na trhu.
V počtu pixelů, gigabajtů, čipů a kamer se už však obecně tolik posouvat nejde. Mezigenerační změny jsou pro běžného uživatele často nepostřehnutelné, a tak je nejzajímavější novinkou v modelu Galaxy S22 Ultra zmiňované pero. To šlo používat už s předchozím modelem, avšak museli jste ho nosit někde po kapsách. Spolu s nejvyšším modelem představil Samsung také základní varianty S22 a S22+, které ovšem proti předchozím generacím nabízí jen menší, ne tolik významné změny. Proto zatím zůstaneme u modelu Ultra a integrovaného pera, které vysunete „kliknutím“ ze spodní hrany.
Když se řekne v technologickém světě stylus, mnoha lidem se vybaví již zmiňovaná hláška Steva Jobse. Ten při představování prvního iPhonu stylus kategoricky odmítl zejména jako hlavní způsob, jakým by se telefon mohl ovládat. Tehdy totiž telefony s velkými dotykovými displeji bez hardwarových tlačítek neexistovaly – a pokud se některé displeje daly něčím ovládat, byla to právě speciální pera. Ty jste však museli někde nosit, ztrácela se, a tak i proto Apple vyvinul dotykový displej reagující na prst.
Dnes jsou z takových stylusů zejména specializované doplňky pro konkrétní využití. Umělci s nimi tvoří, někteří si s nimi kreslí myšlenkové mapy a další je využívají pro klasické psaní poznámek, když je chtějí mít digitálně, ale zároveň je psát tužkou. Ostatně i Apple časem představil pero pro své iPady, které často využívají právě kreativci ze všech různých sfér. Samsung šel ještě dál a po úspěchu v řadě Note se z pera stává pevná součást také jeho hlavní řady vlajkových telefonů.