Samsung má novou hračku. Ukázal svůj první chytrý prsten a také hodinky, co se nápadně podobají Apple Watch

Chytrý prsten od Samsungu sází na monitorování spánku nebo umělou inteligenci. V Česku ale zatím nebude dostupný.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

samsung-mobile-galaxy-unpacked-2024-galaxy-ring

Foto: Samsung

Chytrý prsten Galaxy Ring od Samsungu

0Zobrazit komentáře

Samsung včera představil celou řadu nových produktů do kapsy, do uší a na zápěstí, z nichž všechny jsou v různých ohledech na vrcholu současných technologických možností. Asi nejvíce pozornosti si ale vysloužila novinka určená pro prst – jihokorejský technologický gigant totiž přišel se svým prvním chytrým prstenem, který pojmenoval Galaxy Ring.

Při bližším pohledu je jasné, proč se nejvíce diskutuje právě o prstenu. Skládací novinky Galaxy Z Fold 6, Galaxy Z Flip 6, Galaxy Watch Ultra a Galaxy Buds 3 se zaměřují především na iterativní změny oproti předchozím generacím, případně jde o zavedené produkty, které si berou větší inspiraci u konkurence. Chytré prsteny jsou na trhu také už několik let, Samsung se do této kategorie ale vydal poprvé.

První oficiální zmínka o novém zařízení padla už letos v lednu, výrobce si ale nechal bližší informace až na včerejší prezentaci. Galaxy Ring je určený pro ty, kteří nechtějí nutně vždy mít na zápěstí chytré hodinky nebo náramek, ale stále si chtějí měřit fyzickou aktivitu, ať už při sportu, nebo kdykoliv jindy. Chytrý prsten Samsungu má být ideální právě pro takřka neustálé monitorování, na jedno nabití má totiž vydržet nepřetržitě až týden a je vodotěsný do hloubky 100 metrů.

samsung-mobile-galaxy-unpacked-2024-galaxy-wearables-1

Foto: Samsung

Samsung Galaxy Ring je vyrobený z titanu

Ve svém titanovém těle, které je o něco tlustší než typický šperk, má zabudovanou trojici senzorů – akcelerometr, optické čidlo pro měření srdečního tepu se zelenou, červenou a infračervenou LED diodou a čidlo pro měření teploty kůže. To v základu umožňuje monitorovat srdeční tep, spánek, tělesnou aktivitu a sledování menstruačního cyklu. Měření spánku má být zvlášť významnou funkcí, do vyhodnocování jeho kvality se započítávají pohyby, spánková latence, tep a frekvence dýchání.

S pomocí umělé inteligence pak má prsten nabídnout komplexnější analýzu fyzického stavu uživatele. Takzvaný Energy Score v jednom čísle podle kvality spánku, tepu, cvičení a podobně vyhodnotí aktuální zdravotní stav. Funkce Wellness Tips zase navrhne, co dělat, abychom zlepšili svoji fyzickou kondici.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Většina z oznámených funkcí bude znít povědomě lidem, kteří se už blíže setkali například s prsteny finské značky Oura, dominantního hráče na tomto trhu. Rozdíly se objevují v detailech, párování a spolupráci s telefonem nebo ceně. Například zatímco Oura dává na výběr z osmi velikostí, Ring nabídne devět. Oura je také o několik tisíc levnější, ale zahrnuje předplatné – prsten Samsungu žádné předplatné nemá.

O kus těžší je najít rozdíly mezi novými a předchozími verzemi skládacích telefonů. Galaxy Z Fold 6 má samozřejmě nový čip Snapdragon 8 Gen 3, slibuje o něco větší odolnost proti pádům a malým částicím, ne však jemnému prachu. Vnější displej se rozšířil o pár milimetrů, takže používat telefon v zavřeném stavu by nemělo být tak zvláštní. Někteří si nejspíš všimnou i váhy snížené o 14 gramů oproti Galaxy Z Foldu 5. Kamery zůstávají téměř stejné, ale mají si lépe vést ve špatném světle.

Menší Galaxy Z Flip 6 doznal o něco výraznějších změn. Dostal větší baterii a nový typ chlazení, 12 GB RAM oproti 8 GB v Z Flip 5 a vylepšený hlavní fotoaparát s rozlišením 50 Mpx – stejný má Galaxy S24 a větší Z Fold. Design zůstává od loňska prakticky totožný – nová jsou barevná provedení a barevně zvýrazněné kroužky kolem dvojice kamer.

Místo samotného hardwaru strávili prezentéři Samsungu více času popisováním nových funkcí, kterým dominuje umělá inteligence. Základem je zde integrace funkcí Google Gemini, následují například generování návrhů e-mailů, automatický přepis nahrávek a shrnutí, generování obrázků podle nakreslených náčrtků nebo úprava fotografií s přidáváním a odebíráním objektů.

Poslední dva produkty, které Samsung představil, silně připomenou jeho hlavního konkurenta. Hodinky Galaxy Watch Ultra jsou přímou odpovědí Korejců na odolné Apple Watch Ultra. Nástupce Galaxy Watch 5 Pro se zařízení od Američanů podobá mohutnějším designem a barevným provedením nebo zaměřením na náročnější sportovce a dobrodruhy. Tělo Galaxy Watch Ultra je vyrobené z titanu, displej chrání safírové sklíčko a hodinky se, stejně jako chytrý prsten, mohou ponořit až do hloubky 100 metrů.

Displej nabídne jas až 3000 nitů pro dobrou viditelnost na přímém slunci, baterie v úsporném módu vydrží až 100 hodin běhu nebo 48 hodin cvičení na jedno nabití a na pravé straně hodinek je nové „akční“ tlačítko pro rychlé vyvolání přednastavené funkce. Pokud někteří uživatelé zařízení s Androidem pokukovali po outdoorových chytrých hodinkách od Applu, nyní už nemusí. Samsung představil také novou verzi základních hodinek Galaxy Watch 7 s novým čipem, vylepšenými senzory nebo AI funkcemi.

Silná inspirace u Applu je patrná i u bezdrátových sluchátek Galaxy Buds 3 a Buds 3. Zatímco předchozí modely měly spíše tvar fazolí, které se celé schovají v uchu, nová verze má ikonické nožičky – firma prý průzkumy došla k závěru, že takový design je pro uživatele pohodlnější a spolehlivější. Obě novinky mají aktivní potlačení hluku, model Pro ale bude díky silikonovým nástavcům lepší. Lze od něj očekávat také o něco kvalitnější zvuk. Buds 3 vydrží hrát 5 hodin (plus 24 hodin z baterie v pouzdře) s aktivním potlačením hluku, Buds 3 Pro nabídnou o hodinu (plus 2 hodiny z pouzdra) déle.

Všechny oznámené produkty je už možné předobjednávat, prodej pak začíná 24. července. Galaxy Ring ovšem zatím nebude dostupný v Česku, zájemci si ho budou muset za 449 eur (asi 11 500 korun) v Evropě pořídit z Francie, Spojeného království nebo Německa. Skládací telefony o pár tisíc zdražily – Galaxy Z Flip 6 začíná na 28 999 korunách za 256GB úložiště, Galaxy Z Fold 6 zase vyjde na minimálně 48 999 korun, taktéž za 256GB úložiště.

Hodinky Samsung Galaxy Watch 7 začínají na 7 999 korun za 40mm verzi a 8 699 korun za 44mm verzi, Galaxy Watch Ultra pak vyjdou na 17 499 korun. Sluchátka Galaxy Buds 3 stojí 4 499 korun a Galaxy Buds 3 Pro 6 199 korun. Samsung v rámci předprodeje klasicky nabízí různé slevy nebo balíčky.

Průša začne vyrábět 3D tiskárny v Americe. Česká firma tam chce být do roka největší na trhu

„Pro dlouhodobou udržitelnost a bezpečnost je lokální výroba prakticky nezbytná,“ říká zakladatel Josef Průša.

Michal MančařMichal Mančař

prusa-3d

Foto: Prusa Research

Josef Průša s americkým parťákem Davidem Randolphem z firmy Printed Solid

0Zobrazit komentáře

Pražská firma Prusa Research, která si vybudovala zvučné jméno v oboru 3D tisku, začne vyrábět své tiskárny a materiály ve Spojených státech. Produkovat je bude prostřednictvím své tamější dceřiné společnosti Printed Solid, kterou koupila před dvěma lety.

„Naším cílem je stát se do roka největším výrobcem 3D tiskáren a filamentů v USA,“ uvedl vývojář, podnikatel a zakladatel firmy Josef Průša. Vedle tiskáren bude jeho společnost ve Spojených státech vyrábět i materiál pro 3D tisk pod značkou Prusament. Zatím půjde jen o vybrané barvy a materiály, do budoucna se chystá další rozšíření výroby.

V Printed Solid se budou tiskárny i filamenty, tedy tiskové struny, vyrábět pomocí shodných procesů a nástrojů jako v Praze. Už v minulosti také společnost Prusa Research prostřednictvím Printed Solid spustila své první zahraniční servisní centrum, kde poskytuje zákazníkům opravy tiskáren a lokální podporu.

V sídle firmy v pražských Holešovicích se na vývoji a výrobě tiskáren Original Prusa podílí téměř tisíc lidí. V americkém Delawaru, v sídle společnosti Printed Solid, zaměstnává přibližně třicet lidí a plánuje nabírat další. Obě společnosti plánují během letošního roku přidat více výrobních linek pro Prusament a rozšířit i výrobu samotných tiskáren, včetně důrazu na podporu místních dodavatelů komponent.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„V době, kdy se 3D tisk stává stále důležitějším nástrojem v rozvoji inovací a vyžaduje tak co nejvyšší ochranu duševního vlastnictví, věříme, že pro dlouhodobou udržitelnost a bezpečnost je lokální výroba prakticky nezbytná. Náš přístup je založen na transparentnosti a důvěře, náš software je open source a plně auditovatelný a naše výrobní prostory v Praze jsou otevřené pro návštěvy,“ uvedl Průša.

„Lokalizací výroby nejen snižujeme bezpečnostní rizika, ale také podporujeme inovace, místní ekonomiky a budujeme důvěru v tuto transformativní technologii,“ dodal český podnikatel, který Prusa Research založil v roce 2012. Od té doby firma patří mezi největší výrobce stolních 3D tiskáren na světě. V roce 2022 vykázala čistý obrat 2,6 miliardy a zisk 269 milionů korun.

S přispěním ČTK