Samsung skládá telefony opět lépe. Nové modely Fold a Flip reagují na kritiku ergonomie i výdrže
Korejské značce patří drtivá většina trhu se skládacími telefony a chce svou dominanci rozšiřovat. Tak představila nový velký i malý model.
Kdyby Samsung letos nepředstavil nové modely svých skládacích telefonů, v zásadě nic by se nestalo. Loňským zařízením nic zásadního nechybělo, výkonově budou na výši ještě dlouho a relativně dobrou odolnost bude těžké výrazně posunout kupředu. Navíc nemají prakticky žádnou skutečnou konkurenci. Korejská značka ale dnes přece jen ukázala nové verze ze skládací série Z, které stojí za pozornost.
Jestli něco svědčí o rychlosti vývoje u mobilních zařízení, pak je to fakt, že už dnes se nedávno revoluční technologie považuje za samozřejmou a zájem je potřeba si získat něčím jiným. Nový Samsung Galaxy Z Fold 4 ale žádné další zázraky nepřináší. Na první pohled je to téměř stejný telefon jako loňský model. Až při detailnějším pohledu se objeví změny, které zařízení na pomezí mobilního telefonu a tabletu posouvají kupředu ve všech směrech.
Především se změnil přední displej, jemuž v minulosti buď chyběla, nebo naopak přebývala použitelná plocha. Oproti modelu Z Fold 3 je o 2,7 milimetru širší a o 3,1 milimetru nižší. Může se to zdát jako minimální rozdíl, displej novinky se tak ale více přibližuje typickému poměru stran klasických zařízení. Znatelně by se tak měla zlepšit ergonomie, která dosud nebyla ideální. Šířka i tloušťka zavřeného přístroje přitom zůstávají na stejných hodnotách 67,1 a cca 15 milimetrů, ubyly jen tři milimetry na výšce a osm gramů hmotnosti.
To hlavní se samozřejmě děje po otevření. Úhlopříčka hlavního displeje je téměř totožná, nastalo jen zmíněné snížení a rozšíření obrazovky. Už tak futuristický vzhled předchozí generace Foldu je ale o kousek dále, displej má totiž tenčí rámeček a malá čočka kamery pod ním je méně vidět. Zlepšení se dočkaly také vlastnosti obrazovky. Ta nově nabídne vyšší jas až do tisíce nitů a naopak nižší minimální obnovovací frekvenci – i pouhý 1 Hz, což třeba při čtení textu šetří baterii.
Mezi nejzásadnější novinky Foldu 4 patří fotoaparáty, které u předchozí generace zaostávaly za telefony z řady Galaxy S. Trojice snímačů na zadní straně opět nabídne hlavní širokoúhlý, ultraširoký a teleobjektiv. Primární snímač má ovšem nyní rozlišení 50 megapixelů, což pomůže hlavně při noční fotografii. Teleobjektiv pak umožňuje trojnásobný optický zoom (loni byl dvojnásobný). Obecně by systém kamer měl být stejný jako u letošních modelů Galaxy S22 a S22+.
Dále nové generaci nesmí chybět nový čipset. Jelikož se Snapdragon 8+ Gen 1 vyrábí 4nm technologií, ve srovnání s o necelé dva roky starým Snapdragonem 888 má o 14 procent rychlejší procesor a o 59 procent rychlejší grafický čip. Znamená to nejen více výkonu pro hry nebo používání několika aplikací současně, ale snad také dostatečně svižný systém na roky používání.
S tím se nakonec pojí software, který je u zařízení jako Fold 4 zásadní. Vývoj k lepšímu by měla přinést nová verze Androidu s označením 12L, specificky určená pro tablety a skládací telefony. To znamená například dock s aplikacemi u spodní hrany displeje (říká se mu Taskbar), lepší multitasking a změny velikostí oken aplikací nebo možnost snadného přetahování souborů mezi aplikacemi. Na vlastních úpravách pracoval i Samsung.