Sdílení nevyužívaných věcí jako zajímavý přivýdělek. Sourozenci Salaquardovi v Česku spouští službu Renjoi
Sdílená ekonomika je posledních několik let obrovským fenoménem. Sdílená auta, koloběžky či kola už dnes najdete nejen v Praze, ale v mnoha dalších městech. Na podobné vlně se veze také sdílení věcí, které nevyužíváte na každodenní bázi a mohou tak posloužit i dalším. Právě tomuto segmentu se chce věnovat nová aplikace Renjoi od sourozenců Davida a Nikoly Salaquardových, kteří chtějí Čechy naučit sdílet své málo používané věci.
Může to znít trochu bláznivě, ale Renjoi funguje tak trochu jako HoppyGo, Slevomat a mnoho dalších služeb v jednom. V aplikaci si totiž můžete pronajmout nejen dopravní prostředek, ale celou řadu nářadí či sportovních potřeb od kol přes lyže až po koloběžky, ale třeba i chladící výčepní zařízení. Navíc k tomu Renjoi přidává možnost zarezervovat si squash, bowling nebo místo v masážním salonu.
Nová tuzemská služba přitom bude fungovat oboustranně – uživatelé si nebudou jen od někoho něco půjčovat, ale zároveň mohou nabídnout i vlastní věci k pronájmu. „Chtěli bychom Renjoi nabízet jako příležitost pro lidi, kteří si půjčováním různých věcí, které nepotřebují, mohou vydělat i zajímavé peníze. Dobrým příkladem jsou jízdní kola, která většina lidí nevyužívá každý víkend,“ říká zakladatel služby David Salaquarda.
Tím navíc Renjoi nekončí a pronajímání věci kombinuje také s rezervováním různých sportovních aktivit. Jeden víkend si můžete pronajmout bicykly a ten další si zase objednat například jízdu na vodním skútru. Renjoi zkrátka chce být místem, kde si půjčíte věci, které potřebujete, ty, co naopak sami nepotřebujete, pronajmete dál, a k tomu si zarezervujete vybraný zážitek. Ostatně název služby pochází ze spojení anglických slov rent a enjoy, tedy pronajmi a užívej.
Půjčit si vrtačku a rezervovat bowling
„Většina lidí dnes nevyhledává hotely na internetu přes vyhledávače, ale jde rovnou na Booking.com nebo Airbnb. A přesně tím bychom se chtěli stát na poli pronajímání věcí a rezervování sportovních aktivit a zážitků,“ dodává hlavní myšlenku spoluzakladatelka Nikola Salaquardová.
Samotné Renjoi funguje především jako platforma, kde si zákazníci mohou rezervovat různé aktivity či půjčovat věci mezi sebou. Umístění nabídky je zdarma a platí se až v případě uskutečnění zápůjčky. V případě zážitku se platí jednorázová částka, jakmile jde o zapůjčení produktu, cenovka je obvykle podle počtu dní.
Renjoi si bere 15 procent z každé zápůjčky či rezervace a setkat se můžete i s nutností zaplacení vratné kauce. Její výši si majitel půjčovaného produktu určuje stejně jako samotnou cenu pronájmu sám. S kaucí se tak můžete setkat například u jízdních kol, kde půjde zpravidla o několik tisíc korun, zatímco třeba v případě obytného vozu klidně o 25 tisíc korun.
Aktuálně má Renjoi nejvíce zákazníků v Praze. Patří mezi ně i firmy, jež si přes Renjoi mohou udělat další prodejní kanál, který je nic nestojí, a až v případě uskutečněného obchodu odevzdají patnáct procent právě Renjoi. Firmy mají své pojistky, takže v případě využití jejich produktů je vše pojištěné.
Jiná situace nastává ve chvíli, kdy zápůjčka probíhá mezi fyzickými osobami. Aktuálně Renjoi žádnou pojistku nenabízí, a tak doporučuje každému inzerentovi vytvořit vlastní pojistku u některé pojišťovny a případné škody řešit s ní. Svojí roli může hrát i kauce, kterou si každý inzerent může nastavit libovolně vysokou, avšak plnohodnotná náhrada pojistky to není.
Nahlásit komentář
Zdá se vám, že komentář je urážlivý, nebo sprostý? Dejte nám vědět.