Sebekritika je náš společný rys. Pořád řešíme, jestli život vedeme správně, říkají bratři Trojanovi
Bratři Trojanovi v podcastu popisují, jak hledají vlastní cestu mimo slavné příjmení nebo jak řeší vztah k sociálním sítím.
Josef a František Trojanovi se sice narodili do známé herecké rodiny, každý si ale zvolil jinou cestu. František pracuje jako reportér v týdeníku Respekt, Josef se zase věnuje herectví – hraje v ostravském Divadle Petra Bezruče a objevil se například ve filmu Šarlatán. V podcastu Režim nerušit mluvili bratři o přístupu ke své práci, sourozeneckém vztahu i o tom, jak se jim daří držet odstup od tlaku, který přináší veřejná profese i slavné příjmení.
V dětství byli prý spíš jako Tom a Jerry. Špičkovali se, hádali a prali, s postupem času se ale jejich vztah proměnil a oba sourozenci se sblížili. Dnes se sice vídají méně – Josef žije v Ostravě, František v Praze – ale zůstávají v pravidelném kontaktu. Sdílejí specifický druh humoru, posílají si hlášky z Okresního přeboru a Josef byl dokonce Františkovým svědkem na jeho svatbě.
Podobnost mezi nimi je vidět i v některých osobnostních rysech. Oba se popisují jako introverti, přestože jejich práce je staví do situací, kdy se musí pravidelně setkávat s lidmi. Společně sdílejí i sebekritický přístup – analyzují vlastní chyby a často o sobě pochybují. „Pořád řešíme, jestli ten život vedeme správně,“ vysvětluje František.
Jedním z témat, na kterých se bratři rozcházejí, je vztah k sociálním sítím. František chápe potřebu být aktivní i na digitálních platformách, zejména kvůli šíření kvalitního mediálního obsahu i boji proti dezinformacím.
Josef naopak vnímá Instagram jako toxický. „Vybízelo mě to k tomu být narcistní egomaniak. Sledujete, kdo vám dal lajk, kdo vám ho nedal, proč vám ho nedal,“ říká. Teď už je aktivní jen na Facebooku, používá ho hlavně na sdílení fotek nebo sledování obsahu, který ho baví.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsTématem rozhovoru bylo i vnímání mužské a ženské identity. Josef otevřeně říká, že ho baví dělat i věci, které jsou většinovou společností vnímány jako feminní. „Nestydím se za žádnou stránku sebe. Kupuju si kytky, svíčky, dělám si skincare… A na druhý straně zvedám těžký váhy v gymu a mám rád fotbal,“ vysvětluje.
Podle Josefa by si muži měli víc dovolit projevovat emoce a nestavět hranice mezi tím, co je považováno za mužské a ženské. František k tomu dodává, že dnešní forma rebelství může naopak vypadat úplně jinak – třeba když si někdo koupí auto se spalovacím motorem na protest proti trendům.
Zásadní roli v jejich rodinném životě hraje fotbal. Fotbalový klub Bohemians je pro ně nejen sportovní značka, ale také prostor, kde se může sejít celá rodina. František to vnímá jako lekci skromnosti i celkového přístupu k životu. „Nemusí se vám dařit, nemusí být všechno ideální, ale vy můžete stejně zůstat loajální a mít tu věc rád.“
Poslechněte si šestý díl podcastu Režim nerušit od CzechCrunche. S hosty v něm probíráme témata, která řeší hlavně mladí Češi a Češky, ale ovlivňují celou společnost. Popkultura, trendy, škola, byznys, postironie, móda, řemeslo nebo závislosti. Nový díl očekávejte každé druhé úterý na CzechCrunchi a na všech platformách, kde sledujete podcasty.