Secesní palác Sparkasse ve Varech poslouží umělcům. Na měsíc sem přijedou a budou tvořit i vystavovat

Když budete korzovat po Vřídelní kolonádě, můžete se zastavit v nové galerii Display. K vidění jsou zde díla, pro která byly inspirací samotné Vary.

sparkasse

Foto: J&T Banka / Anna Pleslová

Palác Sparkasse se mění na kulturní centrum Karlových Varů

0Zobrazit komentáře

Dříve zde lidé měli uložené své jmění, nyní se secesní palác Sparkasse v lázeňském centru Karlových Varů mění na nové kulturní centrum, které bude určené jak pro umělecké nadšence, tak pro samotné umělce a umělkyně. Jako první do prostor vstoupila J&T Banka se svým projektem Magnus Art Residency. Ten dá každý měsíc prostor tvůrčí dvojici, aby zde mohla v rámci karlovarské rezidence společně tvořit a výsledná díla následně prezentovat v novém galerijním prostoru Display. V plánu je ale také velká výstava fotografa Tona Stana a celoroční prezentace karlovarského filmového festivalu.

Palác Sparkasse svou secesní zdobností zpestřuje centrum lázeňského města od počátku 20. století. Původně sloužil jako sídlo bývalé Městské spořitelny, nyní získávají jeho prostory kulturní využití pod taktovkou jeho nového majitele, kterým je společnost BTL. Ta už před časem oznámila, že zde chce vytvořit multifunkční centrum. Do jeho chodu se zapojili také organizátoři Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary a J&T Banka.

„Palác Sparkasse patří k ikonickým prostorům města. Jsme rádi, že díky velkorysému přístupu majitele budovy se nám podařilo najít nové možnosti jeho využití,“ říká výkonný ředitel MFF KV Kryštof Mucha.

První vlaštovkou spolupráce je galerie Display, umístěná v prostorách v úrovni ulice. Veřejnosti je přístupná zdarma a k vidění zde budou vždy díla dvojice vybraných umělkyň a umělců, kteří mají možnost ve Varech měsíc pobývat, inspirovat se jimi a společně tvořit. Horní patra secesního paláce jsou pak vyhrazená pro ateliéry, kde mají prostor pro tvorbu.

Jako první představuje galerie Display díla Dany Bartoníčkové a Stanislava Zábranského. „Umělci rezidenční pobyt využili ke konzultaci materiálů, především pak k experimentování s voskem. Dana Bartoníčková se věnovala sérii Sugar Cane Fire, která volně interpretuje touhu po nalezení bezpečí. Instalace na kobercových obrazech svým dekorem odkazuje k síle našich předků a schopnosti překonávat těžké časy,“ popisuje Štěpánka Veselská, art specialistka J&T Banky.

A dodává: „Stanislav Zábranský pracuje s formátem slow TV, přičemž pozoruje dlouhé a klidné záběry na neznámá místa. Následně se ve vzpomínkách vrací na místa, kde naopak nikdy nebyl, ale přesto si k nim vytvořil nostalgickou vazbu. Tato vzpomínka se stala základem pro výsledné reliéfy.“

Další výstava představí textilní experimenty výtvarnice Lucie Rosické, která se spojila s místními geology a pracovala přímo v termálním prameni, kde nechala svá díla deset dní namáčet po vzoru karlovarských růží, aby vřídlovec vytvořil zajímavý kamenný povrch. Rosická ve Varech spolupracovala se sklářskou výtvarnicí Annou Jožovou.

Díla v galerii Display ale nebudou jediná, která zaplní prostory secesního paláce. Zamíří do nich také výstava fotografa Tona Stana, jejíž součástí budou i fotografie, které dělal během filmového festivalu v posledních 20 letech. Zároveň by zde měla vzniknout celoroční prezentace karlovarského filmového festivalu, například v podobě smyčky znělek a krátkých videí, informoval Český rozhlas.

Současný majitel, společnost BTL, koupil nově zrekonstruovaný palác v roce 2021 za 100 milionů korun v dražbě. V témže roce získala budova první místo v soutěži Stavby Karlovarského kraje a ocenění primátorky města. Původně měl být palác využitý jako obchodní centrum s kancelářemi a byty.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym