Sedačka z pěny měla zůstat prototypem. Nakonec jde do prodeje celá kolekce nábytku, který je i z rýže
Rýže a pěna jsou dvě základní suroviny tvořící novou kolekci nábytku, která bude poprvé k vidění na Designbloku. Stojí za ní dvě české firmy.
Původně navrhli jen materiálový a tvarový experiment, který měl inspirovat. Modulární nábytek z recyklované pěny ale předloni vyhrál cenu RoPlastic Prize na milánském Design Weeku, a tak se české ekodesignové studio spojilo se společností, která se zabývá vývojem výrobků z polyethylenové pěny. Tak vznikla kolekce Foamy, která je kromě pěny také z rýže.
Sestava nábytku z recyklovaných materiálů se představí na letošním Designbloku. Za návrhem stojí firma Balance is Motion, do výroby se pak dostal díky české společnosti Yate. Základem je sedačka, která uspěla na zmíněné milánské soutěži, jejímž cílem je motivovat designéry, aby hledali kreativní způsoby zpracování plastového odpadu. Letos bylo v soutěži na 600 designérů z celého světa.
Vítězná sedačka z recyklované pěny je modulární, dá se různě upravovat, díky čemuž vzniká takové posezení, jaké je zrovna potřeba. Může fungovat jako solitér nebo jako celek. „Systém je navržený tak, aby se v případě lokální vady nebo opotřebení daly obměnit jen jednotlivé sekce a mohla se tak prodloužit životnost celé sedačky. Je ale možné spojovat i různé tvary sedaček a vytvářet sestavy přizpůsobitelné různým typům interiérů,“ popisuje pro CzechCrunch tisková mluvčí Balance is Motion Anna Houdková.
U prototypu Foamy, který ekodesignové studio vezlo do Milána, všechno málem skončilo. K sedačce ale přibyl také stolek a křeslo a trochu se pozměnila materiálová struktura – teď má nově bočnice z rýžového kompozitního materiálu Resysta. Ten tvoří v zásadě tři suroviny: rýžové slupky, sůl a minerální olej. Materiál odolává vodě, mrazu, škůdcům i plísním. Je také udržitelnější.
Kolekce půjde do prodeje letos na podzim a celou ji lidé poprvé uvidí právě na Designbloku. „V mezičase jsme původní prototyp Foamy poskytli udržitelně smýšlejícím projektům a objevili se tak například na stagi Rock for People nebo na konferenci Global Goals Summit,“ líčí Houdková.
Foamy najde podle ní největší uplatnění v komerčních a veřejných prostorech, jako jsou například foyer, atria, lounge zóny, showroomy nebo kavárny. Zároveň ale nic nebrání tomu, aby byla sada součástí domácností s moderním interiérem. Největší kus kolekce, což je sedačka, se bude pohybovat od padesáti tisíc korun výš. Cenu pak mohou ovlivňovat úpravy na míru klientovi.
Pěna, ze které nábytek je, pochází právě od Yate, v jejímž sortimentu jsou karimatky i průmyslové aplikace v automotive sektoru. Firma lisuje odpad z výroby a vznikají tak bloky z recyklovaných pěnových odřezků. Ty se původně používaly hlavně jako terče pro lukostřelbu. „Širší uplatnění našly až díky Foamy,“ dodává Houdková. Pěna je podle ní tak akorát měkká, aby se na ní pohodlně sedělo, zároveň je odolná proti opotřebení. V zimě prý také krásně hřeje. A z Resysty je kromě bočnic i celá vnitřní konstrukce, která byla původně z ocelových trubek.