Šéf Googlu Sundar Pichai: Pracovali jsme na samostatném vyhledávači pro Čínu. Nevylučuji, že se tam vrátíme

pichai

Šéf Googlu Sundar Pichai při včerejším slyšení

0Zobrazit komentáře

Během včerejšího dne čekal americký Výbor soudního dvora v hlavním městě USA, Washingtonu D.C., nelehký úkol. Před výborem totiž stanul nynější šéf Googlu Sundar Pichai, který odpovídal na otázky spojené s bezpečností a nakládáním s daty ve firmě stojící za největším internetovým vyhledávačem. Pro Google to byl zásadní krok, který měl jednou provždy vyřešit množství nezodpovězených etických otázek a kontroverzí, které kolem nakládání s daty v posledním roce panovaly, a to nejen u Googlu.

Pichai se měl v této nepříjemné pozici objevit již v září, ale svou účast ve Washingtonu, i přes přítomnost provozní ředitelky Facebooku Sheryl Sandbergové či šéfa Twitteru Jacka Dorseyho, odmítl. Ve třech a půl hodinách nicméně včera Pichai řekl množství zajímavých věcí, včetně toho, že bezmála 100 zaměstnanců Googlu v minulých letech pracovalo na speciální verzi vyhledávače, který by mohl fungovat v Číně.

Google sklidil v nedávné době vlnu kritiky za to, že jsou jeho výsledky mnohdy zkreslující, snaží se zakrýt určité typy obsahu a omezuje svobodu slova. Například na slovo „idiot“ lze v americké verzi vyhledávače najít plnou stranu výsledků s fotografií amerického prezidenta Donalda Trumpa, což jen přililo olej do ohně. Dle Pichaie musí Google mnohem více zapracovat na technologii, která bude schopna správně zobrazovat uživatelům témata, která vyvolávají největší diskuzi a rozepře.

pichaitop

Nynější šéf Googlu Sundar Pichai

A nebyla to zdaleka jediná vlna kritiky, kterou si Google od vládních představitelů i svých uživatelů vyslechl. Jeho iniciativa s krycím názvem Project Dragonfly se měla zaměřit na značně upravené výsledky vyhledávaní ve zmíněné čínské verzi Googlu, která se musí řídit určitými pravidly, jelikož její fungování spadá pod přísnou kontrolu a schvalovací proces čínské vlády.

Na veřejnost v té době uniklo několik vizuálů, včetně příkladů výsledků, které nejsou v pojetí západního světa tak úplně v pořádku. Čínský Google musel například ve výsledcích kompletně selektovat jakékoliv výsledky spojené s lidskými právy nebo vládní cenzurou, to aby většina tamního obyvatelstva i přes přístup na Google musela neustále žít v jakémsi uzavřeném světě. Google sice v Číně již dříve působil, svou lokální verzi však musel právě kvůli nedostatečně cenzurovanému obsahu a bezpečnosti zavřít.

Aktuálně spouštět vyhledávat v Číně v plánu nemáme,“ zdůraznil několikrát během slyšení Pichai a i pokud by se tak mělo stát, Google by o všem předem informoval státní představitele. Znovuspuštění tak stále nadobro vyloučeno není. „Myslíme si, že je naší povinností lidem nabídnout dostatek možností a dostatečný přístup k informacím,“ dodal Pichai.

CROSSHELMET-CZECHCRUNCH

Přečtěte si takéJaponský startup vytvořil helmu, která tlumí okolní hluk, naviguje hlasem a zobrazuje provoz za zádyJaponský startup vytvořil helmu, která tlumí okolní hluk, naviguje hlasem a zobrazuje provoz za zády

Pichai ale ve výpovědi dále přiznal, že se při vývoji Project Dragonfly nutně nemuselo jednat o vyhledávač, „mohlo jít také o jiné oblasti a služby“, které Google zkoumal – převážně spojené se vzděláváním či zdravotnictvím. Nejhorší obavy republikánské části výboru nicméně panovaly na poli možného ovlivnění nejen amerických voleb. Demokraté se naopak obávají šíření nenávisti, vlivu na růst násilně motivovaných činů či rasové diskriminaci. V příštím roce se chtějí na tyto aspekty zaměřit v rámci Googlu podrobněji.

Někdy až moc odvážný sběr dat

Na některé otázky, především v souvislosti s nakládáním daty, bylo pro Pichaie v rámci slyšení těžké odpovědět tak, aby to uspokojilo všechny účastníky. A to především jakmile došlo na někdy až příliš agresivní praktické využití citlivých dat ze služeb jako Gmail či přímo vyhledávače Googlu, historie Google Maps a podobně, které samozřejmě po každé akci uživatelům dále zpřesňují další výsledky. Problém to byl především v souvislosti s Androidem, kde Google, stejně jako Facebook, nakládal s daty nepatřičně a sledoval je i ve zprávách či hovorech.

google11

Foto: Google

Ústředí Googlu

Tento týden navíc vyšlo najevo, že Googlu unikla další data z vlastní sociální sítě Google+, kterou se chystá v nejbližší době zrušit. Poškozeno bylo až 52 milionů uživatelů, a tak se technologický gigant rozhodl uzavření své neúspěšné sítě proti původnímu plánu ještě uspíšit. Kolem této otázky, stejně jako dalších otázek na tělo, musel Pichai slíbit brzkou odpověď od svého týmu, což nevyvolalo příliš důvěry.

Pichai nebyl schopen odpovědět ani na otázku, zda Google sleduje uživatele na každém kroku při zapnutých polohových službách a data dále využívá. Jeden z představitelů republikánů, Ted Poe, na to odpověděl, že by si mohl být Pichai při svém stomilionovém ročním platu alespoň tímto jistý.

Google se tak bude mít v příštím roce na co těšit, protože bude stejně jako další obrovské technologické společnosti pod přísným dohledem. Mezi jeho dalšími kroky musí být zpřísnění některých pravidel a také nastavení zásad, aby se k datům společnost chovala citlivě.

Celý záznam slyšení je k dispozici zde:

Foto: Nguyen Hung Vu / Flickr

CzechCrunch Jobs