Šéf OpenAI chce otřást trhem s mikročipy. Na výrobu hardwaru hledá u investorů sedm bilionů dolarů
Sam Altman má velké ambice. Aby vývoj AI pokračoval ještě rychleji, bude podle něj potřeba obrovská částka na nakopnutí výroby mikročipů.
Sam Altman je tváří rychlého vývoje umělé inteligence v poslední době a vyplácí se mu to. Jeho OpenAI měla loni v prosinci podle deníku Financial Times roční obrat dvě miliardy dolarů (46,7 miliardy korun). Spoluzakladatel startupu stojícího za populárním programem ChatGPT teď hodlá převrátit vzhůru nohama i globální byznys s výkonnými mikročipy. Bez nich se totiž systémy umělé inteligence neobejdou. Cenovku Altman partnerům, které nyní hledá, stanovil na sedm bilionů dolarů. To je pro srovnání dvojnásobek hrubého domácího produktu Velké Británie a třináctinásobek objemu celosvětově prodaných mikročipů za minulý rok.
Astronomická částka činí v přepočtu na koruny více než 163 bilionů. Altman podle deníku Wall Street Journal jedná s investory, mezi nimiž mají být firmy, které pokročilé součástky vyrábějí ve velkém. Na světě je jich jen pár. Dvě asijské – Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) a Samsung Electronics – a k tomu americký Intel. Server The Information doplnil, že zmíněná částka je podle Altmana celková investice, kterou by projekt všechny případné partnery stál v průběhu několika let.
Peníze Altman hledá ale i na Blízkém východě, ve Spojených arabských emirátech se potkal se zástupci menšího výrobce čipů G42, se kterými podle Bloombergu domlouvá investici už od konce minulého roku. Na konferenci World Government Summit v Dubaji také podle časopisu Fortune prohlásil, že by emiráty mohly v budoucnu fungovat jako místo pro testování regulace AI, ze kterého by následně vycházela celosvětová opatření. Ale zpět k mikročipům.
Globální byznys se součástkami, které pohání téměř veškerou moderní elektroniku a jsou potřeba i pro fungování systémů umělé inteligence, má zásadní ekonomický význam. Minulý rok se tohoto „technologického zlata“ prodalo za 526,8 miliardy dolarů (zhruba 12,5 bilionu korun). Vše má ale i geopolitický rozměr. Nejen Spojené státy a Čína se předhánějí v tom, kdo bude mít v této oblasti navrch. Do odvětví v poslední době lijí velké peníze i v Japonsku, Jižní Koreji nebo v Evropské unii.