Šéf všech exorcistů je z Brna. Pomáhame v boji proti mimořádnému narušení zlem, říká

Podle nového předsedy Mezinárodní asociace exorcistů je vymítačů málo. Leckde by přitom byli potřeba. On sám je jím už patnáct let.

Eliška NováEliška Nová

orlita

Reprofoto: TVFBrno/YouTube

Předsedou Mezinárodní asociace exorcistů se stal Karel Orlita z Brna

0Zobrazit komentáře

Do Sacrofanu nedaleko Říma ďábel na konci září zcela jistě nezavítal. Sešlo se tu totiž 203 kněžích exorcistů, kteří přijeli z celého světa. Další stovka hostů byla vymítači pomocnými. Cílem setkání bylo jediné – zvolit svého předsedu. Tím se stal kanovník brněnské kapituly Karel Orlita.

Lidé si podle nového předsedy Mezinárodní asociace exorcistů myslí, že vymítači jsou dobří katoličtí mágové. Orlita přitom říká, že vymítač je knězem vykonávajícím Kristovu službu s povolením biskupa. „Pomáhá jim s exorcismem v jejich osobním boji proti mimořádnému narušení zlem. Někteří jsou přesvědčení, že jim exorcista může pomoci zbavit se tohoto rušení, aniž by šli cestou víry, tak to ale nefunguje,“ míní.

Členů asociace exorcistů sice přibývá, i tak je jich ale podle nového předsedy vymítačů málo. „V některých diecézích je stále obtížné najít exorcistu, na kterého by se člověk mohl obrátit. Důvody se v jednotlivých diecézích liší, omezím se na konstatování, že nestačí mít dobré teologické vzdělání a být dobrým knězem, aby se člověk mohl stát exorcistou, je třeba ještě něco jiného,“ dodal Orlita v rozhovoru pro katolickou agenturu SIR.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Orlita vyrůstal v křesťanské rodině v době komunismu. Teď v rozhovoru pro SIR říká, že křesťané byli zodpovědní občané a dobří pracovníci, kteří přispívali k blahobytu Česka a k jeho morálnímu postavení. „To však komunismus nemohl tolerovat. Naši sousedé byli v žoldu režimu, špehovali nás a hlásili vše, co viděli. Především si ale vymýšleli fakta. To jsme zjistili, když jsme se v devadesátých letech konečně dostali do archivů. Tehdy jsem pocítil Pánovo volání,“ vyprávěl také o svých začátcích v církvi a dodal: „Zatímco straničtí funkcionáři církev v Česku nenáviděli, Bůh lidi miloval. Jen v mé rodině vzniklo pět povolání k zasvěcenému životu.“

Mezinárodní asociace exorcistů je nejspíš jediné sdružení s podobným zaměřením, které oficiálně uznává i Vatikán. Exorcisty se ostatně stávají jen biskupové a kněží, kteří dostali pověření k tomuto speciálnímu úkolu. Sám Orlita se stal vymítačem už před patnácti lety. „Měl jsem vzdělání v kanonickém právu, takže jsem v těchto otázkách pomáhal biskupovi. Jednoho dne, když jsem byl v kurii, otevřel biskup dveře své kanceláře a vyšel hluboce rozrušený. Měl setkání s posedlým člověkem. Při té příležitosti mě požádal, abych se stal exorcistou, a pověřil mě tím,“ uvedl Orlita pro SIR.

Nyní má pod sebou devítisethlavou organizaci aktivních a pomocných vymítačů. Zhruba polovina z nich působí v Itálii, v Česku je jich asi třináct. Vatikán jejich zastřešující organizaci uznal teprve v roce 2014, její historie ale sahá až do roku 1991. Tehdy otec Gabriele Amorth založil Asociaci italských exorcistů. O tři roky později se členové rozhodli, že budou pořádat mezinárodní setkání. Vymítači ale doprovází církev od jejích počátků.

Orlita nahradil ve vedení exorcistů Franceska Bamonteho. Za něj podle současného předsedy asociace lépe definovala své cíle a také zdokonalila nástroje k tomu, aby jich dosáhla. Orlita říká, že to bylo hlavním důvodem početního růstu členů asociace, ale i větší pozornosti v církvi.

CzechCrunch Jobs