Šéfdesignér Applu Jony Ive navrhl prsten vybroušený z jednoho kusu diamantu. Stojí 6 milionů korun
Jony Ive patří k nejuznávanějším designérům dnešní doby a jeho oceňovaný rukopis je viditelný především v zařízeních značky Apple. Byl to právě on, kdo z myšlenkové vize Steva Jobse navrhl první Mac, iPod, iPhone, iPad a řadu dalších úspěšných produktů. A byť se díky nim proslavil po celém světě, technologická sféra není jeho jediným bodem zájmu.
Pokud jste sledovali červnové dění okolo šéfdesignéra Applu, pravděpodobně víte, že řady společnosti po dlouhých 27 letech na konci letošního roku opustí. Hlavním důvodem pro toto rozhodnutí měla být touha navrhovat nové věci v jiných oblastech, k čemuž se svým kolegou a rovněž uznávaným designérem Marcem Newsonem založil studio LoveFrom.
I když se stále neví, v jakých odvětvích se tento tandem bude angažovat, velkou roli mají v jejich nové kapitole hrát i šperky. Oba totiž naplňuje práce se surovými diamanty, což dokazuje i nejnovější počin, na kterém se podíleli s americkým výrobcem prémiových diamantových prstenů Diamond Foundry.
Z jednoho kusu diamantu
Svůj designérský cit promítli Ive s Newsonem do unikátního prstenu, který je vytvořen z jednoho kusu diamantu. Nejde tak o složeninu z několika různých částí (jako to u řady takových prstenů bývá), ale precizně vybroušený šperk, jenž zaujme nejen svým decentním lesklým vzhledem a který poprvé patřil světlo světa před několika dny.
K tomu, aby mohli producenti z Diamond Foundry vůbec něco takového vytvořit, potřebovali vypěstovat zcela nový surový diamant. Ve své sanfranciské slévárně tak pomocí speciálních procesů replikujících přírodní vznik diamantů ve svrchním zemském plášti vyrobili tvrdý celek o 45 karátech, z něhož výsledný prsten vyřezali.
Nešlo však pouze o samotné vypreparování. Ive s Newsonem chtěli, aby měl prsten dva až tři tisíce fazet, laicky řečeno miniaturních bodů, které odráží světlo vstupující do kamene. Takový počet fazet totiž žádný jiný diamantový prsten na světě neměl, což byla pro obě strany výzva. Diamond Foundry se to nakonec podařilo, a to díky mikrometrovým vodním tryskám, pomocí kterých prsten postupně obrábělo.
Nic pro běžný prodej
Protože šlo o naprostý unikát, jehož masová výroba s největší pravděpodobností nikdy nenastane, nebyl určený do běžného prodeje. Prsten se naopak dostal do dražby známé aukční síně Sotheby’s, kde byl za v přepočtu necelých šest milionů korun (256 250 dolarů) vydražen. Na celé věci je však zajímavý i fakt, že původní kupec vůbec netušil, co kupuje – prsten mu byl udělám na míru až po skončení aukce. Až pak se dozvěděl, co pořídil.
Částka následně putovala organizaci (RED) na účely boje proti AIDS/HIV v afrických zemích. V této charitativní akci se podílela i nadace The Bill and Melinda Gates Foundation, která přispěla 90 procenty z celkového sumy, což znamená, že na pomoc šlo 461 250 dolarů.
„Je to víc než pouhý prsten. Je to věc absolutní krásy a udržitelnosti, která bude zachraňovat životy. Jsme vděční Jonymu, Marcovi a Diamond Foundry za to, že dokázali vytvořit takový mimořádný design, který přispěje k ukončení AIDS,“ dodává šéfka operací v (RED) Jennifer Lotito pro magazín Dezeen.
Pro Ivea a Newsona navíc nejde o první takovou charitativní věc. V minulosti stáli za několika úspěšnými dražbami včetně aukce exkluzivních sluchátek EarPods ve zlaté barvě, která se uskutečnila před šesti lety.
Ive má navíc k (RED) o něco hlubší vztah: Apple s ní dlouhodobě spolupracuje a vytváří červené doplňky pro svá zařízení (a ostatně i některé modely iPhonů), z jejichž prodeje pak dává část právě na charitativní účely.