Šéfové Škodovky, Partners Banky, Rohlíku a ti další. Tohle jsou nejvlivnější CEOs českého LinkedInu

Poznejte třicet šéfů a šéfek, jejichž příspěvky měly v roce 2024 na českém LinkedInu ten největší dosah. Přinášíme exkluzivní žebříček.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

linkedin-ceos

Foto: CzechCrunch

Nejvlivnější CEOs na českém LinkedInu: Tomáš Čupr, Klaus Zellmer a Petr Borkovec

0Zobrazit komentáře

Inspirují, informují, sdílejí své zkušenosti, úspěchy, neúspěchy a někdy třeba nechávají trochu více nahlédnout i do svých osobních životů. Řeč je o zakladatelích, majitelkách či výkonných ředitelích, zkrátka šéfech a šéfkách, kteří jsou aktivní a ve výsledku také vlivní na sociální síti LinkedIn. Ve spolupráci s agenturou Future Sales nyní přinášíme exkluzivní žebříček 30 osobností, jejichž příspěvky měly v roce 2024 na českém LinkedInu nejvyšší kumulativní počet zobrazení. Sledujete je také?

Žebříček ukazuje nejvlivnější šéfy a šéfky českého LinkedInu, z prvního místa ho přitom ovládá jediný cizinec v první desítce. Je jím Klaus Zellmer, předseda představenstva Škoda Auto, který začal na profesní sociální síť publikovat před třemi lety právě po svém nástupu do čela mladoboleslavské automobilky. „A je to pro mě obohacující zkušenost,“ říká nyní. LinkedIn mu prý pomáhá komunikovat přímo a autenticky s celým spektrem komunit důležitých pro Škoda Auto, od zákazníků a lídrů v oboru až po zaměstnance a partnery v dodavatelském řetězci a obchodní síti.

„Mým úkolem je vést a rozvíjet tým manažerů Škoda Auto pro naše zaměstnance a zákazníky během největší transformace v historii automobilového průmyslu. Efektivní vedení vyžaduje otevřené komunikační kanály a LinkedIn je jednou z klíčových pák pro současnou komunikaci s širokým spektrem zainteresovaných stran, interních i externích,“ vysvětluje pro CzechCrunch Klaus Zellmer. Občas přidá i třeba záběry z rodinné dovolené, ale zaručeně prý fungují hlavně příspěvky o nových modelech Škodovky.

zellmer-linkedin

Foto: CzechCrunch

Nejvlivnějším CEO na českém LinkedInu je Klaus Zellmer ze Škody Auto

Co vlastně na jeho LinkedInu poutá? „Klaus Zellmer je jediný cizinec v TOP 10. Jako CEO Škoda Auto promlouvá ke globálnímu publiku, což mu dává větší pole působnosti než lokálním tvůrcům. Téměř 50 tisíc sledujících, vizuálně zaměřený obsah publikovaný v ideální frekvenci – to vše jej opět vyneslo na první příčku v našem žebříčku,“ komentuje Jiří Jambor, spoluzakladatel agentury Future Sales.

Ve Future Sales se na LinkedIn specializují a dlouhodobě monitorují, co se na něm děje. A mezi to spadá také monitoring těch nejvlivnějších osobností, které pravidelně publikují nové příspěvky. Pro žebříček Nejvlivnějších CEOs na českém LinkedInu je přitom zásadních několik parametrů.

Daný uživatel musí podle informací na LinkedInu pracovat ve firmě, která má více než 51 zaměstnanců, musí mít jako hlavní lokalitu zvolené Česko, v daném období publikovat příspěvky minimálně tři měsíce za sebou a musí mít uvedenou pozici CEO (výkonný/generální ředitel) nebo jeho synonymum (chairman/předseda představenstva) nebo majitel/zakladatel.

linkedin-ceos2

Foto: CzechCrunch

Nejvlivnější CEOs na českém LinkedInu

Ve Future Sales takto zanalyzovali přes jedenáct tisíc unikátních profilů. Jednotlivé osobnosti jsou v žebříčku řazeni podle impresí, respektive počtu zobrazení jejich příspěvků, což vyjadřuje i jejich vliv. Počet zobrazení příspěvků se přitom počítá z pohledu šesti základních kritérií: počet sledujících, počet pozitivních reakcí u příspěvků, frekvence příspěvků, délka textu, formát postů a den publikování.

Nejvyšší kumulativní počet zobrazení měl na českém LinkedInu v roce 2024 již zmíněný Klaus Zellmer, na dalších místech se umístili Petr Borkovec ze skupiny Partners, Tomáš Čupr z Rohlíku, Josef José Kadlec z GoodCallu a Jana Jáčová z UOL Účetnictví. V první desítce jsou také Tomáš Vala ze Sika, Martin Cígler ze Seyforu, Jiří Pech z PKV, Jan Juchelka z Komerční banky a Tomáš Salomon z České Spořitelny.

borkovec-lukes-partners02

Přečtěte si takéJak Radim Lukeš a Petr Borkovec postavili svůj obří byznysJeden je jak Freddie Mercury, druhý by zatajil i mámu. Jak Pražák s Brňákem postavili obří byznys všem navzdory

Čím na sociální síti poutá spolumajitel Partners a šéf Partners Banky? „Jestli někdo na českém LinkedIn umí rýpnout do vosího hnízda a rozproudit diskuzi, pak je to Petr Borkovec. Pod svými příspěvky má největší počet komentářů v TOP 10. Jeho obsah rozhodně není ten graficky ‚nejdokonalejší‘, ale na této síti to není třeba. Je hlavně autentický, plný osobních názorů, dat a trendů,“ komentuje Jiří Jambor z Future Sales.

Borkovcovo působení na sítích má přitom i další efekty, o kterých jsme mluvili v nedávném velkém rozhovoru spolu s ním a jeho parťákem Radimem Lukešem. Ten byl původně proti, aby byl Borkovec na LinkedInu tak aktivní, ale nakonec se s tím smířil. Důvod? „Měl jsem to Petrovi za zlé, protože se vyjadřoval ke všemu, i k politice. A myslel jsem si, že to bude zbytečné a ke škodě. Nicméně v momentě, kdy Petr začal psát o našem holdingu a bankovnictví obecně, se k nám začali hlásit parádní lidé, které bychom jinak vůbec nedostali. Tohle by přes agentury nebo inzeráty asi nešlo. A tak jsme vlastně náš holding postavili i díky sociálním sítím, které si Petr získal svou otevřeností,“ popsal.

Na třetím místě v žebříčku Nejvlivnějších CEOs na českém LinkedInu se umístil Tomáš Čupr, zakladatel online supermarketu Rohlik.cz, který své sledující nechává nahlédnout do různých zákoutí rychle rostoucí skupiny působící v několika evropských zemích. „Přes 71 tisíc sledujících, obsah v angličtině a šitý na míru LinkedInu, který je plný osobních komentářů, dat, statistik, vizualizací a fotek. Tento mix vynesl Tomáše Čupra na bronzovou medaili. Zároveň dokazuje, že úspěch není jen o počtu příspěvků – za minulý rok jich měl pouze 60, což je druhý nejnižší počet v TOP 10,“ komentuje Jiří Jambor, spoluzakladatel Future Sales.

Přehled třiceti nejvlivnějších CEOs na českém LinkedInu najdete na webu CzechCrunche, stejně jako přehled nejefektivnějších šéfů a šéfek, tedy těch, kteří nepíšou tolik příspěvků, ale v průměru si je přečte nejvíce lidí. A k dispozici je také žebříček třiceti společností, jejichž zaměstnanci v roce 2024 dosáhli nejvyššího celkového počtu zobrazení svých příspěvků na osobních profilech. Výsledky žebříčku byly oficiálně vyhlášeny na letošní konferenci LiSummit, kterou pořádá linkedinový specialista Martin Hošek. Výherci si odnesli skleněné křišťálové trofeje z dílny Preciosa Trophies, kde se specializují na výrobu skleněných trofejí, ocenění a jedinečných designů na zakázku.

Liquid Death končí i v Česku. Slavné plechovky pro vraždu žízně mají problémy s logistikou

Jedna z nejoriginálnějších značek vod pozastavuje všechny své mezinárodní operace. Nevylučuje ale návrat do Evropy v budoucnu.

Filip HouskaFilip Houska

liquid-death

Foto: Filip Houska/CzechCrunch

Plechovky Liquid Death

0Zobrazit komentáře

Za oceánem se z ní stala voda, kterou by se nestyděli pít ani ti nejtvrdší hoši v okolí. Ostatně jen málokdo by z agresivního vzhledu plechovky poznal, že je to skutečně voda, nikoliv pivo nebo něco ostřejšího. A protože v Americe šlo o miliardový hit, její výrobce se rozhodl ji představit také v několika evropských zemích včetně Česka, kde rychle vyvolala zvídavé reakce a zpočátku vysoký zájem. Teď už se ale nic dalšího dít nebude – Liquid Death v Evropě končí.

Ukončení prodeje v Česku, kam značka expandovala jako na svůj třetí zahraniční trh, exkluzivně pro CzechCrunch potvrdil její lokální distributor Green Heads, který Liquid Death do tuzemska před rokem a půl přivezl. Tehdy jeho vstup způsobil slušné mediální haló, protože plechovky dorazily v době, kdy se o nich zejména ve světě hodně mluvilo. Jednak kvůli zahraničním influencerům, jednak kvůli tomu, že dosáhly hodnoty okolo šestnácti miliard korun.

Liquid Death zvedl laťku. Nejen designem, ale i celkovým přístupem. Byla to jízda a je nám líto, že se s touto ikonickou značkou musíme rozloučit,“ říká Tomáš Kofroň, který v Green Heads šéfuje prodeji, a dodává, že za rozhodnutím Liquid Death ukončit prodeje v Česku není poptávka zákazníků, ale především změny v dodavatelské strategii.

Když se totiž značka, z níž její zakladatel, geniální marketingový mág Mike Cessario, udělal nápojový fenomén, rozhodla vstoupit na evropské trhy, přesunula část výroby pro snazší logistiku do Rakouska. Strategie firmy se ale změnila a před časem se produkce vrátila zpět do USA. A dodávky do Evropy přestaly dávat smysl. Konkrétní důvody, proč se Liquid Death rozhodl vrátit výrobu zpátky do Spojených států, nejsou známé.

„Můžu říct, že jim chyběla potřebná logistická infrastruktura pro efektivní distribuci ze Spojených států do zámoří. Není to ale tak, že by se Liquid Death do Evropy už nikdy znovu nevrátil. Věří totiž, že během následujících dvanácti až osmnácti měsíců problémy v dodavatelském řetězci vyřeší a vrátí se s udržitelnějším formátem,“ dodává Kofroň.

liquid-death

Přečtěte si takéTekutá smrt s chutí vody. Americký Liquid Death dorazil do ČeskaTekutá smrt, která chutná jako voda z Alp. Američané s ní přichází i do Česka, klystýr už vyprodali

Češi nicméně po omezenou dobu ještě nějaké plechovky budou mít k dispozici. Green Heads mají mít na skladě poslední zásoby z celkových sto tisíc kusů, které se jim podařilo na tuzemský trh za dobu spolupráce s Liquid Death přivézt.

Očekávají ale, že budou velmi rychle mizet ochucené varianty vod, dostupné mimo jiné na Rohlíku, přičemž ty neochucené, tedy jen čisté neperlivé a perlivé, by mohly být dostupné déle.

liquid-death_1

Přečtěte si takéLiquid Death: Jak se z vody pro vraždu žízně stal miliardový byznysVypadá jako pivo, ale je to voda aneb Jak se z Liquid Death stal miliardový byznys

Už dříve oznámil Liquid Death konec prodejů také ve Velké Británii. O tom se mluvilo minimálně od začátku února, kdy zahraniční média vesměs uváděla, že nápojová firma už nemá výrobní kapacity mimo USA, proto své aktivity jinde než doma pozastavuje. I to mohlo naznačit, že se blíží konec na všech dostupných trzích v Evropě.

„Místo Liquid Death se teď před sezónou zaměřujeme na produkty, které rychle zaplňují vznikající prostor na trhu, jako je Dash Water, Living Things nebo třeba česká Něcojako H2O. Ne každý bude tak hlučný jako Liquid Death, ale kvalita si své publikum najde,“ doplňuje Kofroň.

A jaké jsou další plány pro Liquid Death jako takový? Velmi pravděpodobně to bude ještě větší soustředěnost na segment ochucených nápojů, kde chce značka prorazit skrze své slavné jméno. V její nabídce totiž už dávno není jen obyčejná voda, ale také ledový čaj nebo různé příchutě sodovek, které jsou pro ni klíčové v cílení na širší sortu zákazníků.

Soudě podle loňských čísel, kdy se značce podařilo utržit rekordních více než 330 milionů dolarů (7,6 miliardy korun) a meziročně vyrůst o zhruba pětadvacet procent, jde o dobrou strategii, ale až následující roky ukážou, jak silný dokáže Liquid Death být i tam. Výhodu má zcela jasnou: agresivní a originální marketing, který je ihned rozpoznatelný. A také velmi účinný na sociálních sítích.