Sekáčová revoluce. Majitelé obchodu 1981 mění vnímání módy z druhé ruky, brzy nabídnou i festivalový merch
Barbora Vilišová a David Homola byli v Česku mezi prvními, kdo pojali „sekáč“ jinak. Nyní se začínají dívat i za hranice a plánují další obchod.
Když se řekne second hand, mnozí si vybaví obří ošumělý prostor plný stojanů na oblečení a stolů prohýbajících se pod množstvím zmačkaných košil, kalhot, bund a triček. Před šesti lety se ale Barbora Vilišová a David Homola, kteří měli zkušenosti z módního světa a marketingu, rozhodli, že začnou v Česku měnit vnímání oblečení z druhé ruky. Jejich second hand 1981 má zázemí v prostorách v pražském Karlíně na 500 metrech čtverečních, vytvářejí vlastní kolekce s hudebníky či umělci a mají v plánu svůj přístup k udržitelné módě začít šířit také na festivalech a za hranicemi. V loňském roce se přiblížili k obratu 20 milionů.
Když se v roce 2017 Barbora Vilišová a David Homola rozhodli, že začnou provozovat tak trochu jiný second hand, byli v českém kontextu průkopníci. Zaměřili se na kvalitnější módní kousky, které předtím, než je dostali k zákaznicím a zákazníkům, vyprali a vyžehlili. Až poté je nafotili na e-shop a vystavili v kamenné prodejně v pražských Nuslích. A i když to možná nezní jako raketové inženýrství, v českém secondhandovém odvětví šlo tehdy o nový přístup.
„I díky tomu jsme se rychle dostali do povědomí zákazníků. Byli jsme jedni z prvních, kdo to začali dělat ve velkém. Pořádali jsme prodejní pop-upy, ze kterých jsme ale udělali akci, kde si lidé mohli dát také něco dobrého k jídlu a pití. Získali jsme tak hodně stálých zákazníků a to je velká výhoda, kterou máme oproti konkurenci. Té je strašně moc a pořád přibývá, takže kdybychom začali dnes, už by to možná tak dobře nešlo,“ říká Barbora Vilišová.
Základna second handu 1981 byla dlouho v Nuslích, kde probíhalo veškeré třídění oblečení, praní, sušení, žehlení i následný prodej a expedice objednávek přes e-shop. Jenže s tím, jak poptávka rostla, rostla i potřeba přestěhovat se do většího – což se podařilo na začátku loňského roku, kdy se celý podnik přemístil do Karlína. Barbora i David se shodují, že by jim ale bývalo prospělo, kdyby to bylo mnohem dříve.
„Kapacita nám už dlouho nestačila a jeli jsme na doraz. Když jsme našli prostory v Karlíně, věděli jsme, že bude nutná jejich rekonstrukce, ale mysleli jsme, že bude trvat tři měsíce. Nakonec trvala rok, během kterého jsme to museli nějak zvládat v Nuslích,“ vypráví David Homola. Po dlouho vyhlíženém stěhování na Prahu 8 zůstal v Nuslích pouze obchod. Pro celý tým 1981 s tím přišla výrazná úleva a navíc také zefektivnění celého provozu.
Karlínský prostor má totiž plochu 500 metrů čtverečních a kapacitu na zpracování deseti tun oblečení měsíčně. Pořídili do něj velké průmyslové pračky a sušičky, mají v něm dostatek prostoru na žehlení i focení a také nákladní výtah, kterým lze pohodlně přesouvat oblečení. Toho sem aktuálně chodí asi čtyři velké palety měsíčně, jedna přitom váží půl tuny až osm set kilo. I při tak velkém objemu stále platí, že každý kousek zkontrolují, vytřídí a postarají se o to, aby se k lidem dostalo v nejvyšší možné kvalitě.