Senior na Liberecku přišel o více než tři miliony korun. S podvodníky investoval do krypta
Muž hovořil s několika lidmi a mohl kontrolovat stav svého účtu. To v něm vzbudilo důvěru. Na účtě mu ale pak zbyl pouhý dolar.
Modus operandi bývá v těchto případech dost podobný. Oběti jsou kontaktovány na sociálních sítích, přes e-mail nebo po telefonu. Platí, že podvodníci se představují jako zástupci renomovaných institucí a slibují většinou nerealistické výnosy. Podobně tomu bylo i v Liberci. Kryptošmejdi tu připravili důchodce o více než tři miliony korun.
Dvaasedmdesátiletému muži z Liberce se loni v červnu zobrazila v počítači reklama na investování do virtuální měny. „Objevila se i přesto, že nikdy žádné takovéto stránky či informace nevyhledával,“ uvedla policie na svém webu. Senior na reklamu klikl a vyplnil i požadované kontaktní údaje. Telefon mu zazvonil ještě ten den.
V něm se mu představil údajný zástupce investiční společnosti a po telefonu ho navedl k první platbě. Muž si také po poradě s domnělým poradcem založil účet, ve kterém měl i přehled vložených prostředků. Právě to ho podle policie přesvědčilo o tom, že je firma důvěryhodná. Zástupci společnosti mu také po telefonu poskytovali různé informace o tom, jak fungují investice. Muž pak obdržel odkaz k instalaci programu se vzdáleným přístupem k jeho počítači.
„S mužem komunikovalo několik lidí a postupně tak prostřednictvím vzdáleného přístupu s jeho vědomím proběhlo od loňského června do letošního července celkem 21 plateb ve výši 3 109 000,“ líčí policie.
Na to, že jde o podvod, přišel muž ve chvíli, kdy si chtěl z nově založeného účtu investici vybrat. Společnost najednou přestala komunikovat a po kontrole účtu na něm zbyl jen jeden dolar. Případ nyní vyšetřuje liberecká policie, pokud bude úspěšná a pachatele dopadne, hrozí jim osmiletý trest odnětí svobody.
Podvodníků přibývá
Podobných případů v Česku přibývá. Podle dat České bankovní asociace byly loni v kyberprostoru ukradeny dvě miliardy korun. Celosvětové údaje říkají, že za loňský rok se uskutečnily podvody s kryptoměnami za bezmála 130 miliard korun. Celková částka je ale pravděpodobně vyšší, protože ne všechny byly nahlášeny.
V Česku policie takové problémy řeší i několikrát do týdne. „Od policie dostáváme poměrně hodně žádostí o spolupráci, je jich i několik týdně. Drtivá většina se týká právě různých podvodů. Ve většině případů si vyšetřovatelé vyžádají data k podezřelým transakcím nebo konkrétním osobám, které jsou podezřelé z nelegální činnosti,“ uvedl pro server Novinky.cz bývalý manažer největší kryptoměnové směnárny Binance v Česku Matt Okša. Její investigativní oddělení loni spolupracovalo s orgány činnými v trestním řízení na více než 47 tisících případů.