Seriál Adikts chce mladé varovat před drogami, u skutečného experta ale narazil. Neměl by strašit, říká

Šestidílnou sérii uvedla Česká televize a je součástí celorepublikové kampaně proti drogám. Přední adiktolog Aleš Kuda je k ní ale kritický.

Filip HouskaFilip Houska

adikts

Foto: Adikts

Hlavní hrdinové českého seriálu Adikts

0Zobrazit komentáře

Má odradit mladé od užívání drog, přitom celou problematiku ukázat s dávkou nadsázky a komiksové stylizace. Do iVysílání České televize dorazil seriál Adikts, jehož autorem je režisér Adam Sedlák, který má na kontě svěží film Banger z rapového prostředí. Ukazuje partu mladých adiktologů, kteří na sobě vyzkoušejí drogy, jenže jejich účinek nezmizí a dál tak ovlivňuje jejich chování i životy. „Je to autentické, nemá to ale působit mravokárně,“ říká pro CzechCrunch přímo režisér Sedlák. Jenže u odborníků narazil. A vysoké není ani divácké hodnocení.

Seriál vznikl jako součást protidrogové kampaně, má šest dílů a už na první pohled má potenciál zaujmout, zejména pak generaci mladých lidí, protože má několik prvků, se kterými se mohou ztotožnit. Je o partě pěti studentů, kteří se nejprve chtějí stát takzvanými průvodci a pomáhat drogově závislým, aby se z problému dostali.

Nebo alespoň k látkám přistupovali s mnohem větší opatrností. Jenže zlom přijde v momentě, kdy i oni sami drogy zkusí, aby zjistili, jaký je svět v tomto opojení. „Jak chceš pomáhat feťákům, když sama nevíš, co droga je?“ zní jedna z hlášek, od které vše začne nabírat na obrátkách.

„Určitě to má splňovat edukativní záměr, sáhl jsem po námětu, že středobod všeho budou tvořit studenti adiktologie, tedy ti, kteří se závislostmi zabývají,“ říká Adam Sedlák pro CzechCrunch. „A protože je seriál nejoblíbenějším žánrem mezi mladými a my z toho nechtěli dělat jen pouhý dokument, který by je asi tolik nezajímal, vznikl tento koncept,“ dodává Sedlák, mimo jiné tvůrce snímku Banger z rapového prostředí s Adamem Mišíkem v hlavní roli.

Jenže právě způsob, jakým látku předkládá, narazil u skutečného adiktologa Aleše Kudy, který patří mezi přední kapacity v oboru a působí v rámci Ambulance Origanum a Sanatoria Origanum. Podle něj jsou Adikts obsahově založeni na „hloupém zastrašovacím přístupu k prevenci z devadesátých let“. Uznávaný odborník také zpochybňuje seriálové znázornění samotných adiktologů.

„Je tam nastíněno téma užívání drog jako zkratky, která nefunguje, což sám ve svém chápaní zneužívání psychoaktivních látek vnímám. V seriálu však zkratky, nebo lépe – dávno přežité stereotypy, používají k podivnému obrazu účinků a nebezpečí drog,“ říká Kuda pro CzechCrunch. Sedlákův tým se totiž nebál zajít až skoro na samotnou hranu drogové závislosti a vyjádřil ji způsobem, který nemusí být úplně na místě.

Má to vybičovat nějaké emoce. Má to vyvolat debatu. Má to tu kampaň dostat do prostoru.

Zvracení, průjem, neustálá erekce, masturbace na veřejnosti, nespočet hanlivých narážek na drogově závislé… Těmito projevy je seriál prošpikovaný od začátku do konce a může to působit, že lidé, kteří spadnou do drog, mají jen tyto potíže. „Samostatnou kapitolou je vyobrazení adiktologie jako takové,“ pokračuje Kuda.

„Adiktolog je nelékařská profese ve zdravotnictví a je vyučována na 1. lékařské fakultě UK. Tento obor vyučují přední odborníci v oboru, ne psychopati. Studenti se učí komplexnímu, multidisciplinárním pohledu na problematiku závislosti. A to nejen závislosti na nelegálních drogách. V žádném případě tam nikdo nepoužije slovo smažka, kterého je celý seriál plný,“ doplňuje.

Režisér Adam Sedlák na druhou stranu dodává, že je potřeba brát Adikts s rezervou. „Je nutné si uvědomit, že to není realita. Je to stylizované, divák by to měl brát s nadsázkou. Spíš si myslím, že je to ideální cesta, jak pojednávat o věcech, aby to nepůsobilo mravokárně. Má to vybičovat nějaké emoce. Má to vyvolat debatu. Má to tu kampaň dostat do prostoru,“ dodává Sedlák pro CzechCrunch.

Seriál je součástí kampaně Zkratky, která chce mladým ukázat škodlivost drog. Cílit má hlavně na generaci Z. Přes čtyřicet procent Čechů starších patnácti let totiž přiznává, že minimálně jednou v životě zkusilo nelegální drogu a téměř třetina tuzemské populace schvaluje rekreační užívání návykových látek. S takovými výsledky přišla Česká asociace pojišťoven, která ve spolupráci s Policií ČR novou kampaň rozjela.

Po stránce vizuálního zpracování Adikts působí chytře. Ačkoliv je Sedlákův Banger jinou záležitostí, i tam se ukázalo, že ví, jak se scénou pracovat, aby chytla zejména mladé. Seriál je živý, hravý, barevný. Každý z aktérů má svou osobitou roli, s níž se lze ztotožnit – jeden je trochu bláznivý experimentátor, druhý zamlklý introvert, třetí je stydlivý… Svébytnosti seriálu dodává i svižný střih a hudební podklad.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Sedlákův tým ho stihl natočit v relativně rychlém tempu, za jednatřicet dní. Pro zajímavost – je to zhruba stejné množství času, jaký potřebovali tvůrci podobně laděného seriálu Euforie na HBO k vytvoření pouhé jedné epizody. Adikts autoři za tuto dobu stihli natočit komplet.

Od diváků má zatím seriál v průměru u jednotlivých epizod na ČSFD hodnocení okolo 60 procent. Atraktivitu u mladých může však zvýšit i fakt, že titulní skladbu nahrál český rapper Stein27, jeden z nejposlouchanějších interpretů v Česku na Spotify.

Svou cílovou skupinu si tak Adikts dozajista nachází, jak nicméně dále dodává adiktolog Aleš Kuda, pokud má jít o prevenci, seriál tuto roli neplní. „Riziko vnímám především v rapidním zhoršení psychické kondice mladé generace. Velký nárůst deprese a úzkosti. Tento fakt výrazně zvyšuje riziko případných problémů závislostního chování. Toto je směr, kam se máme zaměřit. Ne zastrašovat.“

Mladý investor pomáhá českým firmám na burzu. Teď spustil tržiště globálních neziskovek v mobilu

Platforma Vakovako, za kterou stojí František Bostl, zjednodušuje posílání i těch nejmenších příspěvků neziskovkám po celém světě.

Luboš KrečLuboš Kreč

bostl

Foto: Starteepo

Investor a podnikatel František Bostl

0Zobrazit komentáře

František Bostl si před pár lety dal za cíl pozvednout pražskou burzu, respektive její trh Start určený pro menší firmy. To se mu s pomocí společností Mmcité, M&T 1997 nebo Bezvavlasy.cz v podstatě povedlo. Teď se rozhodl zaměřit se i na neziskovky. Ale ne ledajaké – s novým projektem Vakovako chce zjednodušit a zlevnit posílání příspěvků těm největším organizacím světa.

Dvaatřicetiletý Bostl začínal svou kariéru jako ekonomický analytik a portfolio manažer ve finančních společnostech Cyrrus, Colosseum a Chytrý Honza. Před šesti lety ale založil vlastní podnik Starteepo a s ním vyrazil dobýt pražskou burzu. Na její parket pomohl výrobci interiérových klik M&T 1997, zpracovateli kůží Karo Leather, e-shopu s vlasovou kosmetikou Bezvavlasy.cz a také miliardovému výrobci mobiliáře mmcité.

Ve všech společnostech, jimž Bostl a spol. pomáhali na burzu (šlo o emise na trhu Start, který je určený menším společnostem), získal také podíl jeho fond Czegg Ventures. Jeho portfolio proto nyní dosahuje hodnoty středních stovek milionů korun. Jako nadšený filantrop už před časem spustil Nadační fond 2091 a nyní k němu přidal i dárcovskou platformu Vakovako.

„Cílíme na úplně nový trh. Chceme pro neziskový sektor lovit nové dobré duše, které se dodnes bojí či nevědí, jak a kde pomáhat. Náš svět se každý den pere s mnoha závažnými problémy, které chceme racionální a efektivní cestou přiblížit široké mase lidí, a dát tak všem možnost se o těchto problémech pravidelně dozvídat a finančně pomáhat při jejich řešení,“ říká Bostl s tím, že jeho misí je pomáhat s opravdu velkými výzvami, jako je třeba globální oteplování.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

A proto se s Vakovako soustředí na velké, mezinárodní organizace, kterých je aktuálně do systému aplikace zařazených patnáct včetně projektů, jako je čištění oceánů Oceana, mořští ochranáři Sea Shepherd či strážci jihoamerických pralesů Amazon Watch. Ty už mohli čeští dárci podpořit dnes, ale protože platby často probíhají v mezinárodním režimu a s konverzí měn, nikdy nedoputovalo na účty neziskovek všechno.

„Tohle dokážeme vyřešit a na účty dojde celá částka. Transakční poplatky uhradí náš nadační fond,“ vysvětluje Bostl. Klíč ale leží jinde – aplikace Vakovako je propojená s bankovním kontem, kde se sbírají příspěvky dárců, agregují se a následně jako jedna velká platba odejdou patřičným příjemcům z řad vybraných neziskovek. Právě ve spojování mnoha plateb do jedné spočívá hlavní kouzlo služby.

Pro CzechCrunch Bostl popisuje, jak přesně to funguje: „Máme nasmlouvané partnery, přes které redukujeme náklady na měnové konverze, a peníze neziskovkám neposíláme po každé koruně, ale jako jednu velkou platbu cestami, jež stojí minimum nákladů. Jsme v režimu, kdy neziskovky například z tisíce příspěvků po 50 korunách skutečně obdrží celých 50 tisíc korun. Nedochází ke strhávání poplatků za transakce, které jsou běžně třeba tři procenta plus padesát haléřů. Proto můžeme vybírat dary od jedné koruny.“

vako

Foto: Vakovako

Tým platformy Vakovako, František Bostl stojí vpravo

Navíc když někdo pošle z platební karty peníze neziskovce v USA, je obvykle nutné, aby částka dosahovala aspoň deseti dolarů, tedy 220 korun, protože organizace často nedokážou přijímat mikroplatby. „Poskytoval karet si z téhle zaoceánské transakce vezme třeba i pět procent a dolar k tomu, navíc na automatické konverzi z českých korun zaplatí i deset procent. Takže reálně, kdyby tisíc lidí z Prahy poslalo do Washingtonu na záchranu pralesů každý po deseti dolarech, nedorazí 10 tisíc dolarů, ale spíš 8500 dolarů,“ upřesňuje Bostl.

Vakovako, které funguje jako mobilní aplikace pro iPhony i telefony s Androidem, má něco i pro uživatele, kteří nechtějí přemýšlet nad jednotlivými organizacemi, ale pouze nad oblastmi pomoci. Nabízí jim automatizované řešení, které za uživatele jeho dary přerozděluje. „Třeba pro efektivní podporu deštných pralesů lze jednoduše nastavit platbu daru pro oblast Pralesy a aplikace pak pracuje zcela za vás, kdy vaše dary každý měsíc směřují tam, kde jsou zrovna nejvíce potřeba,“ říká František Bostl.

Momentálně je do aplikace zapojených 15 neziskovek, ale další budou přibývat. Bostl se svým týmem mají ambici udělat z Vakovako globální projekt. Obdobná služba, která by zjednodušovala platby nadacím po celém světě a zároveň jim garantovala, že dostanou vše, co jim přispěvatelé pošlou, prý na světě neexistuje.

ulich

Přečtěte si takéNával na pražské burze: luxusní kliky M&T posbíraly 119 milionůNával na pražské burze. Luxusní kliky M&T posbíraly 119 milionů, pizzerie Coloseum klepou na dveře

„Pro uživatele jsme něco jako tržiště renomovaných neziskovek a řešíme pro ně i hloupost typu uznatelnosti darů pro finanční úřad. Od nás mají jedno potvrzení ročně a můžou posílat přes rok stovky nebo i tisíce mikroplateb. Jsme jediná appka na světě, která tohle umí. Fungujeme týden a už máme uživatele i z Jižní Koreji,“ chlubí se Bostl.

A co vlastně znamená Vakovako? Je to odkaz na vyhynulého australského dravce vakovlka, který se stal v průběhu 20. století tak trochu mytickou bytostí a symbolem extinkce.