Server Aeronet.cz nenalezen. Internetové sdružení CZ.NIC zablokovalo osm českých dezinformačních webů

Jiří SvobodaJiří Svoboda

screenzy-1645799346697

Foto: CzechCrunch

Aeronet se stal jedním ze zablokovaných dezinformačních webů

0Zobrazit komentáře

Dezinformační weby už několik let významně utvářejí myšlení části nejen českého obyvatelstva – ať už se jednalo o lživé informace o uprchlících, koronaviru, nebo nynější ruské agresi vůči Ukrajině. Ale právě až ruská invaze donutila autority významně konat.

Tuzemské internetové sdružení CZ.NIC po konzultacích s bezpečnostními složkami státu zablokovalo osm českých dezinformačních webů. Stránky prý v souvislosti s invazí Ruska na Ukrajinu ohrožovaly českou národní bezpečnost. Sdružení, které je provozovatelem registru domén s českou národní koncovkou .cz, to oznámilo v tiskové zprávě.

Zablokované jsou weby Aeronet.cz, Protiproud.cz, Ceskobezcenzury.cz, Voxpopuliblog.cz, Prvnizpravy.cz, Czechfreepress.cz, Exanpro.cz a Skrytapravda.cz. Z nejznámějších dezinformačních webů v Česku na seznamu chybí Sputniknews.com.

Tento zcela mimořádný krok je podle výkonného ředitele sdružení Ondřeje Filipa reakcí na vojenský útok ruské armády proti Ukrajině a dezinformační kampaň, která ho provázela a stále provází.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Agrese Ruské federace vůči Ukrajině dlouhodobě doprovází dezinformační kampaň v řadě internetových médií, která využívají českou národní doménu. Protože se tyto informace cíleně nezakládají na pravdě a prokazatelně podněcují k šíření vykonstruovaných fám, sdělení a nestability ve společnosti, rozhodli jsme se po konzultacích s nejvyššími představiteli státu tato výrazná dezinformační internetová média zablokovat,“ uvedl Filip.

„Tento bezprecedentním krok přišel za minutu dvanáct. Jsou to jedny z nejvýraznějších dezinformačních webů, rozhodně ale ne jediné. Je nutné pamatovat na to, že lidé, kteří dezinformacím věří, ze společnosti jen tak nezmizí. Proto je stále potřeba především vzdělávat, aby lidé dokázali manipulativní obsah rozpoznat sami,“ komentuje pro CzechCrunch Veronika Batelková, předsedkyně spolku Zvol si info, který se věnuje vzdělávání v oblasti dezinformací a mediální gramotnosti.

Dezinformace se totiž pochopitelně nešíří jen pomocí webů, byť ty jsou často jejich původci. Typicky českým kanálem jsou třeba i řetězové e-maily. Z technických principů fungování protokolu DNS může podle zástupců sdružení nějaký čas trvat, než budou weby v jednotlivých sítích nedostupné. Největší český internetový vyhledávač Seznam.cz již nějakou dobu dezinformační weby označuje oznámením, že šíří konspirační nebo sporný obsah.

S přispěním ČTK.

CzechCrunch Jobs