Severní Itálie stojí a vzduch se pročišťuje. Evropské ohnisko šíření koronaviru hlásí pokles emisí
To, k čemu došlo v Číně, nyní potvrzuje i Itálie. Koronavirus se skutečně pozitivním způsobem podepisuje na kvalitě ovzduší oblastí, které jsou virem COVID-19 postiženy nejsilněji. Dokládá to postupně slábnoucí koncentrace oxidu dusičitého v severních regionech Itálie.
Itálie po Číně převzala smutnou štafetu epicentra onemocnění COVID-19 způsobeného koronavirem. Země hlásí již téměř 30 tisíc nakažených, počet nových případů den ode dne stoupá po tisících a bohužel roste i počet obětí. Vůbec nejpostiženější jsou severní regiony, tedy Lombardie, Emilia Romagna či Benátsko.
Itálie v současné době zavedla přísná opatření, v rámci kterých zůstává tamní obyvatelstvo uzavřené za zdmi svých příbytků a jejich vzájemný kontakt je omezen na absolutní minimum. I přesto stále roste počet nových případů i počty obětí a zdravotní střediska kapacitně nezvládají.
Mezi všemi těmito špatnými zprávami, které z Itálie přicházejí, se však dá nalézt alespoň jedna částečně pozitivní. Podobně jako v Číně, i v Itálii začíná docházet ke snižování koncentrace emisí v ovzduší. Děje se tak v problematické oblasti severní Itálie, jak ukazují mapové snímky zveřejněné Evropskou kosmickou agenturou (ESA).
Na snímcích, pořízených satelitem Sentinel-5P, je dobře viditelná značná koncentrace oxidu dusičitého právě v oblasti severní Itálie. První snímky byly pořízeny 1. ledna, tedy v době, kdy se problém jménem COVID-19 týkal především Číny a nebezpečí si v Evropě neuvědomoval téměř nikdo. Lidé chodili do práce a produkce emisí se držela v normálu.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsV tomto období vidíme vysokou, červeně zbarvenou koncentraci. Ta se však s postupně jdoucími snímky (zobrazovány jsou snímky s desetidenním odstupem) postupně slábne a z červené se stává žlutá. Koncentrace emisí totiž reagovala na postupné utlumování aktivit v této oblasti. Nejdříve přestali cestovat turisté, pak samotní Italové, a nakonec se zavřelo i množství výrobních podniků.
Minulý týden, 11. března, tak mapa nad severem Itálie vykazovala jen minimum červených bodů.
„Zvlášť zřejmý je pokles emisí oxidu dusičitého nad Pádskou nížinou v severní Itálii. Přestože v údajích může dojít k nepatrným odchylkám v důsledku oblačnosti a měnícího se počasí, jsme přesvědčeni, že snížení emisí, kterého jsme svědky, se časově shoduje s opatřeními v Itálii, které se podepisují na menším provozu a nižší průmyslové činnosti,“ uvedl v tiskovém prohlášení Claus Zehner, manažer mise satelitu Copernicus Sentinel-5P, který mapuje látky znečišťující ovzduší v globálním měřítku.
Aktuální stav nad Itálii tak potvrzuje, že zlepšující se čínské ovzduší nebylo jen shodou okolností a náhod, ale že koronavirus skutečně dokáže pozitivně ovlivňovat množství emisí ve vzduchu, který dýchají lidé v nejpostiženějších oblastech. I přesto není důvodů k radosti mnoho. Pro ovzduší je to jen krátká chvíle pro nádech, která bude vystřídána dalším dusivým obdobím. Navíc minimálně v leteckém průmyslu to zatím vypadá, že ono období bude ještě dusivější, než bylo původně v plánu.