Severní Itálie stojí a vzduch se pročišťuje. Evropské ohnisko šíření koronaviru hlásí pokles emisí

italy

Foto: ESA

Satelitní snímky zobrazující změnu nad Pádskou nížinou

0Zobrazit komentáře

To, k čemu došlo v Číně, nyní potvrzuje i Itálie. Koronavirus se skutečně pozitivním způsobem podepisuje na kvalitě ovzduší oblastí, které jsou virem COVID-19 postiženy nejsilněji. Dokládá to postupně slábnoucí koncentrace oxidu dusičitého v severních regionech Itálie.

Itálie po Číně převzala smutnou štafetu epicentra onemocnění COVID-19 způsobeného koronavirem. Země hlásí již téměř 30 tisíc nakažených, počet nových případů den ode dne stoupá po tisících a bohužel roste i počet obětí. Vůbec nejpostiženější jsou severní regiony, tedy Lombardie, Emilia Romagna či Benátsko.

Itálie v současné době zavedla přísná opatření, v rámci kterých zůstává tamní obyvatelstvo uzavřené za zdmi svých příbytků a jejich vzájemný kontakt je omezen na absolutní minimum. I přesto stále roste počet nových případů i počty obětí a zdravotní střediska kapacitně nezvládají.

padska-nizina1

Pádská nížina je významným zemědělským regionem

Mezi všemi těmito špatnými zprávami, které z Itálie přicházejí, se však dá nalézt alespoň jedna částečně pozitivní. Podobně jako v Číně, i v Itálii začíná docházet ke snižování koncentrace emisí v ovzduší. Děje se tak v problematické oblasti severní Itálie, jak ukazují mapové snímky zveřejněné Evropskou kosmickou agenturou (ESA).

Na snímcích, pořízených satelitem Sentinel-5P, je dobře viditelná značná koncentrace oxidu dusičitého právě v oblasti severní Itálie. První snímky byly pořízeny 1. ledna, tedy v době, kdy se problém jménem COVID-19 týkal především Číny a nebezpečí si v Evropě neuvědomoval téměř nikdo. Lidé chodili do práce a produkce emisí se držela v normálu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

V tomto období vidíme vysokou, červeně zbarvenou koncentraci. Ta se však s postupně jdoucími snímky (zobrazovány jsou snímky s desetidenním odstupem) postupně slábne a z červené se stává žlutá. Koncentrace emisí totiž reagovala na postupné utlumování aktivit v této oblasti. Nejdříve přestali cestovat turisté, pak samotní Italové, a nakonec se zavřelo i množství výrobních podniků.

Minulý týden, 11. března, tak mapa nad severem Itálie vykazovala jen minimum červených bodů.

„Zvlášť zřejmý je pokles emisí oxidu dusičitého nad Pádskou nížinou v severní Itálii. Přestože v údajích může dojít k nepatrným odchylkám v důsledku oblačnosti a měnícího se počasí, jsme přesvědčeni, že snížení emisí, kterého jsme svědky, se časově shoduje s opatřeními v Itálii, které se podepisují na menším provozu a nižší průmyslové činnosti,“ uvedl v tiskovém prohlášení Claus Zehner, manažer mise satelitu Copernicus Sentinel-5P, který mapuje látky znečišťující ovzduší v globálním měřítku.

air-pollution

Přečtěte si takéRevoluce v monitorování kvality vzduchu. Nový systém NASA, ESA a Jižní Koreje poskytne aktuální data každou hodinuRevoluce v monitorování kvality vzduchu. Nový systém NASA, ESA a Jižní Koreje poskytne aktuální data každou hodinu

Aktuální stav nad Itálii tak potvrzuje, že zlepšující se čínské ovzduší nebylo jen shodou okolností a náhod, ale že koronavirus skutečně dokáže pozitivně ovlivňovat množství emisí ve vzduchu, který dýchají lidé v nejpostiženějších oblastech. I přesto není důvodů k radosti mnoho. Pro ovzduší je to jen krátká chvíle pro nádech, která bude vystřídána dalším dusivým obdobím. Navíc minimálně v leteckém průmyslu to zatím vypadá, že ono období bude ještě dusivější, než bylo původně v plánu.

Revoluce v monitorování kvality vzduchu. Nový systém NASA, ESA a Jižní Koreje poskytne aktuální data každou hodinu

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

air-pollution

Kvůli znečištění vzduchu ročně umírají stovky tisíc lidí

0Zobrazit komentáře

Zatímco počátky národních vesmírných programů se nesly jednoznačně v duchu závodů ve zbrojení, současný stav naopak často podněcuje spolupráci na projektech, které by pro jednotlivé země byly příliš náročné. Jedním z takových bude konstelace satelitů kolem celé planety sloužící pro monitorování míry znečištění vzduchu. Poprvé bude možné tato data aktualizovat každou hodinu.

Mechanismy pro sledování počasí a modely pro jeho předpověď jsou dnes díky široké infrastruktuře na velmi vysoké úrovni. Jejich možnosti komplexně využívá i český startup Windy zakladatele Seznamu Iva Lukačoviče, které už nabízí dokonce animované snímky s vývojem oblačnosti téměř v reálném čase. V červnu minulého roku byla přidána také mapa kvality vzduchu.

Její data ovšem nemohou být aktualizována zdaleka tak často, protože nástroje pro měření znečištění atmosféry jsou stále značně omezené. Současné monitorovací přístroje obíhají zemi podle heliosynchronní dráhy, takže nad jedním místem na Zemi proletí jednou za den vždy ve stejném čase. Informace jimi získané tedy mohou být aktualizovány pouze jednou za 24 hodin.

windy1

Foto: Windy.com

Česká aplikace Windy.com

Nový systém, na kterém americká NASA spolupracuje s Evropskou kosmickou agenturou (ESA) a Jižní Koreou, bude využívat satelity obíhající Zemi podle geostacionární dráhy. To znamená, že z pohledu pozorovatele na povrchu planety se jeví jako nehybné a jsou tedy schopny situaci pod sebou monitorovat průběžně.

První družici tohoto projektu „globální konstelace pro měření kvality vzduchu“ 18. února úspěšně vypustila Jižní Korea. Geostacionární spektrometr monitorující prostředí (v anglické zkratce GEMS) byl na svou oběžnou dráhu dopraven raketou Arienespace Ariane 5 jako součást družice, jejímž dalším účelem je také sledování povrchu oceánu. GEMS se bude sledovat situaci ve východní Asii, tedy v Číně, Indii, Japonsku, Korei a okolních zemích.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Jako součást komerční komunikační družice vypustí v roce 2022 téměř identický nástroj na oběžnou dráhu NASA. TEMPO, celým názvem Troposférické emise: Monitorování znečištění, bude stejně jako GEMS vyroben americkou společností Ball Aerospace v Coloradu. Stejně jako evropský a jihokorejský hardware se zaměří se měření množství ozónu, oxidu dusičitého, oxidu siřičitého, formaldehydu a aerosolů, tentokrát nad plochou Spojených států, Kanady a Mexika.

VA252_decollage champ large

Foto: Arienespace

Start rakety Ariane 5, která do vesmíru vynesla jihokorejský přístroj GEMS

Celý systém, doplněný evropskou družicí Sentinel-4 v roce 2023, umožní získávání aktuálních dat o kvalitě vzduchu každou hodinu, čímž v daném oboru způsobí v zásadě revoluci. Jak zmiňuje magazín The Verge, Barry Lefer z NASA na tiskovém briefingu řekl: „Budeme schopni vytvářet přesnější předpovědi kvality vzduchu a znečištění, protože budeme znát jejich zdroje a mít přehled o tom, jak se v čase mění.“

ondrej-svrcek1

Přečtěte si takéOndřej Švrček z Mobilního rozhlasu: Vrací se nám roky tvrdé práce. V době krize rozesíláme stovky tisíc zpráv denněOndřej Švrček z Mobilního rozhlasu: Vrací se nám roky tvrdé práce. V době krize rozesíláme stovky tisíc zpráv denně

Sledování obsahu atmosféry z vesmíru umožňuje získat globální a zároveň detailní přehled, jehož účelem nemusí být pouze studium aktuálního stavu a vytváření předpovědí. Jak řekl vedoucí vědec z NASA Langley Research Center Jim Crawford, „chceme se posunout za předvídání znečištění vzduchu, chceme ovlivnit strategie pro jeho zlepšování“.

Převážně člověkem způsobované znečišťování zemské atmosféry dalece přesahuje pouze skleníkové plyny způsobující klimatické změny. Po celém světě v důsledku akutního i chronického vystavení jedovatým plynům a pevným částicím ve vzduchu každoročně zemře až 400 tisíc lidí. Podle studie z loňského roku špatná kvalita ovzduší v Evropě způsobuje snížení průměrné délky života až o dva roky.

nasa-air-pollution-satellite

Foto: NASA

Plánované pokrytí systému tří satelitů NASA, ESA a Jižní Koreje

Hodinově aktualizované informace z nového vesmírného projektu mohou sloužit nejen vědcům, meteorologům a odborníkům na strategie pro prevenci znečištění, ale také obyčejným lidem. Všem těmto skupinám poskytnou mocný nástroj pro vyhnutí se těm nejhorším oblastem v určitých časových úsecích. Přesnější data umožní také výrazně spolehlivěji určovat zdroje nebezpečných látek a jejich chování v zemském počasí.