Sexualizované násilí v Česku zažilo 58 procent žen. Náklady na léčbu jeho dopadů přesahují 2 miliardy ročně
Nový výzkum zaměřený na sexualizované násilí ukázal, jak může jeho prevence a včasná pomoc prospět nejen přeživším, ale také samotnému státu.
Znásilnění, vynucování sexu, nevyžádané doteky, nucení ke sledování pornografie, šmírování při převlékání či pokřikování sexuálních narážek. To je jen malý výčet z možných projevů sexualizovaného násilí, všechny ale mohou mít dopady na fyzický i psychický stav lidí, kteří jsou mu vystaveni, tudíž i na zdravotní systém a ekonomiku dané země. A nejde o zatížení, nad kterým by se dalo mávnout rukou. Na léčbu dopadů sexualizovaného násilí je v Česku z veřejného zdravotního pojištění ročně vynaloženo 2,3 miliardy korun. Vyplývá to z nového výzkumu zaměřeného na ženy, který vznikl ve spolupráci neziskové organizace proFem a agentury MindBridge Consulting.
Podle výzkumu se v Česku s nějakou formou sexualizovaného násilí setkalo 58 procent žen. A celkem 22 procent žen ve věku do 15 let. Znásilnění pak v jeho širší definici, kterou vláda schválila na sklonku loňského roku a která za znásilnění považuje i nekonsensuální sex, k němuž dojde bez násilí a projevů obrany, zažila každá pátá Češka.
„Sexualizované násilí je naprostým narušením intimních hranic a sebeurčení a svobody volby člověka. Obvykle má v životě přeživších dlouhodobé i celoživotní dopady na psychiku, emoce či fyzické zdraví. Mnoho přeživších je doslova vyřazeno z běžného fungování, přerušují nebo ukončují své studium a profesní směřování. Dopady násilí se promítají do jejich sebepojetí, sebevědomí i do jejich vztahů,“ říká Jitka Poláková, ředitelka organizace proFem.
Znásilnění je společně s pohlavním zneužitím v rámci sexualizovaného násilí nejzávažnější čin. Podle odborníků a odbornic, které organizace proFem pro výzkum oslovila, navíc do kategorie znásilnění patří i situace, kdy si sexuální partner během pohlavního styku sundá bez souhlasu druhé strany kondom či pokračuje v sexuální aktivitě i přes přání druhé strany styk ukončit.
„Z výzkumu vyplynulo, že 76 procent přeživších znásilnění v jeho důsledku čelí nebo čelilo nějakým následkům. A pokud ženy zažily znásilnění do 15 let, tak 93 procent z nich uvedlo, že v jeho důsledku čelí nebo čelily nějakým následkům,“ přibližuje Iva Peterková, také z organizace proFem. V případě znásilnění uvedlo 62 procent respondentek psychické následky, 44 procent sociální následky, jako je například přerušení studia či pracovní neschopnost, 39 procent jmenovalo chronická onemocnění a 20 procent dopady na reprodukční zdraví, které zahrnují mimo jiné pohlavně přenosné nemoci nebo nechtěné těhotenství. A když ke znásilnění došlo do 15 let věku, byly jeho dopady ještě hlubší.
Poměrně málo respondentek uvedlo fyzická zranění – s těmi se po znásilnění potýkalo 5 procent z nich. Výzkum tak vyvrátil stereotypní představu, že znásilnění je akt, během kterého dochází k boji, a tak oběť musí mít viditelná zranění. Ukázalo se také, že znásilnění páchají většinou nějak blízcí lidé. Až 90 procent respondentek, které znásilnění zažily, uvedlo, že predátora znaly, zato pouhých 8 procent jej neznalo a zbylé neodpověděly.