Tuzemská internetová jednička tak může být se svou akvizicí z před šesti let spokojena. Seznam ve firmě drží 51 procent, po necelé pětině v ní drží původní zakladatelé Martin Kadlčík (který je pořád zapojen do strategických záležitostí) a David Kopčil (který je jednatelem). Skladbu vlastníků s necelými deseti procenty pak doplňuje Tomáš Kapalín, ředitel Seznamu pro exekutivu a obchodní rozvoj.
Žena nakliká seznam, muž podle něj nakoupí
Kupi.cz, které Kadlčík s Kopčilem založili v roce 2012, už má na tuzemském trhu vybudovanou značku a uživatelé jej nejvíc využívají, nepřekvapivě, když plánují své nákupy. Důležitou novinkou, která na stránky láká stále více lidí, bylo pro Kupi.cz loňské představení vlastního magazínu věnujícího se tématům souvisejícím s nakupováním a chodem domácností.
„Je to pro nás nový zdroj návštěvnosti, kterým doplňujeme letáky a akční nabídky. Magazín předčil naše očekávání a s obsahem plánujeme pracovat ještě víc, například i směrem do videa,“ přibližuje Miklík.
Registrovaní „power useři“ – jak je v Kupi.cz nazývají – pak rádi využívají možnost zařadit si obchod do oblíbených a dostávat e-maily o nově publikovaných letácích, kategoriích či přímo konkrétních produktech.
Notifikace stejného druhu by v řádu několika týdnů měly přibýt také v mobilní aplikaci. Ta je již neoddělitelnou součástí uživatelské zkušenosti, oblíbenou funkcionalitou jsou věrnostní karty, kterých si uživatelé přidali již na 300 tisíc, nebo nákupní seznam, který se v reálném čase synchronizuje s webovou verzí.
Foto: Kupi.cz
Mobilní aplikace Kupi.cz
„Většinou to funguje tak, že žena na počítači doma nebo v práci nakliká nákupní seznam, který vidí muž synchronizovaný v mobilní aplikaci a podle něj nakupuje v obchodě,“ popisuje častý use-case Miklík.
Další skupiny uživatelů tvoří lidi řešící stravování, například sportovci, lidé na dietě či s alergiemi. V aplikaci totiž Kupi.cz zavádí funkci složení potravin, jejich kalorických hodnot i alergenů. K tomu navíc funguje skenování a vyhledávání jednotlivých produktů, kromě zmiňovaných informací doplněné také o to, jestli je zrovna v akci nebo jaká je jeho průměrná akční cena a jak často se ve zvýhodněných nabídkách objevuje.
„Cílem je dostat se minimálně do top trojky v každé zemi, kam jsme expandovali.“
Na základě těchto dat pak Kupi.cz plánuje představit i vlastní akční index, který může uživatelům nejvíc pomoci u zboží jako dětské pleny, kapsle do myčky nebo prací prostředky – lidé si je kupují do zásoby, přičemž mívají výrazné slevy z relativně vysokých částek.
Díky všem těmto funkcionalitám a plánovaným novinkám si chce Kupi.cz i nadále na trhu udržovat svoji dominantní pozici. „V Česku jsme jasnou jedničkou a i nadále chceme být největším pomocníkem při každodenních nákupech. Uživatelům prostě chceme být co nejvíc nápomocní,“ říká Miklík.
„Tuto vizi bychom chtěli navíc rozšířit i do dalších zemí. Konkurence, která v nich již působí, pro nás rozhodně není nedostižná. Cílem je dostat se minimálně do top trojky v každé zemi, kam jsme expandovali, a ve vybraných zemích chceme jít na tu nejvyšší pozici,“ doplňuje marketingový manažer služby.
Expanze na 17 trhů za jeden rok
Kupi.cz přitom s brandem Kupino od začátku loňského roku stihlo expandovat už na sedmnáct trhů. Ačkoliv to bylo v rámci jednoho roku, nestalo se tak najednou – jako první na řadu přišly sousední země, například i díky popularitě přeshraničního nakupování v Německu a Rakousku. Poté, co se firmě osvědčil způsob vstupu a prezentace na nových trzích, přišla na řadu expanze i do dalších zemí. V současné osmnáctce (pokud počítáme i domovské Česko) však Kupi.cz zůstat neplánuje a bude se rozšiřovat i nadále.
Jedním z hlavních kritérii pro rozhodování jsou jazykové bariéry a vnímání letákového byznysu na daném trhu, například španělština má mezi jednotlivými zeměmi jen minimální rozdíly. Naopak kvůli extrému z opačné strany – příliš velkým jazykovým a kulturním rozdílům – se Kupino rozhodlo zatím neexpandovat do Japonska, kde akční a letákový byznys kvete.
„Ve světě pro nás existuje spousta konkurence, ale jen v light verzi.“
„Expanze splnila naše očekávání, poučili jsme se však, že opravdu ještě musíme zapracovat na obsahu a uživatelské zkušenosti. S tím jsme nejdřív začali na Slovensku s Kupino.sk, které nám je ze všech zemí nejbližší,“ říká Miklík s tím, že se službě dobře daří například v Německu, ale i v jihoamerické Argentině a Chile. Novinkou je teď získání domény Kupino.com, která má sloužit pro nabídku pro celé Spojené státy.
Oproti české verzi však Kupino zatím nabízí jen verzi v základním režimu pro prohlížení letáků. Postupně teď přidává zpracování jednotlivých produktů, což konkurence z ostatních zemí téměř nenabízí a služba tak svoji schopnost zpracovávání dat považuje za velkou konkurenční výhodu.
„Máme již zkušenosti se zpracováváním dat o produktech z akčních letáků a víme, jak technologicky je to náročné. To je i důvod, proč se do toho konkurence v zahraničí nežene. Vnímáme to však jako velkou konkurenční výhodu a ve zpracovávání těchto dat budeme postupně pokračovat i v zemích, kam naše expanze míří,“ doplňuje Miklík. Registrace zahraničním uživatelům zatím nabízet neplánuje. Navzdory tomu ve svých zahraničních mutacích služba zatím zaznamenává nižší jednotky milionů návštěv, což je nepatrně víc než v domovském Česku.
„Ve světě pro nás existuje spousta konkurence, ale jen v light verzi. Fungují jako čtečky letáků, což nás překvapilo,“ přiznává Miklík. Zatímco Kupi.cz v Česku kombinuje data z letáků a produktů s nákupním seznamem či věrnostními kartami, v zahraničí tyto dílčí funkcionality nabízí samostatné služby.
I proto chce Kupino nabídnout komplexnější řešení a budoucnost vidí hlavně v mobilní aplikaci, která již funguje v beta verzi. „Těšíme se na to, jak šlápneme do obsahu a dalších funkcionalit. Máme opravdu velká očekávání a spoustu nápadů, které chceme realizovat,“ hlásí Miklík.