Seznamte se, Snøhetta. Skandinávské studio, které svými budovami definuje budoucnost architektury

snohetta5

Foto: Snøhetta/CzechCrunch

Je tu další vydání speciálu CC Arch

0Zobrazit komentáře

Hledání skutečně kvalitní architektury se může v dnešní době plné uniformních satelitů a monotónních zástaveb brownfieldů zdát jako hledání jehly v kupce sena. A přesto zajímavá architektura plná unikátních myšlenek není mrtvá. Ve světě, ale i u nás vznikají objekty, které dovedou potěšit oko znalé i neznalé. K jejich nalezení stačí jen trocha trpělivosti.

Případně se můžete přihlásit k odběru našeho newsletteru CC Arch, ve kterém se prostřednictvím vizuálního výběru ohlížíme za tou nejzajímavější architekturou z domova i ze světa.

***

Minimalismus a megalomanství

Jako by si každá jejich budova měla zahrát ve snímku Blade Runner. T tak se dá nahlížet na dílo světoznámého architektonického studia Snøhetta, které rozsévá svou nepředvídatelnou architekturu v centrech měst i do lůna nedotčené přírody.

Jak již název napovídá, studio Snøhetta bylo založeno v Norsku a za jeho vznikem stojí architekti Kjetil Trædal Thorsen a Craig Edward Dykers. Dodnes má své hlavní sídlo v Oslu, ovšem jeho pobočky jsou rozesety po celém světě.

Nalézt je můžeme v New Yorku, San Francisku, Innsbrucku, Paříži, Hongkongu, Stockholmu i Adelaide. Samotný název studia odkazuje na stejnojmennou norskou horu, na kterou norské zastoupení pořádá každý rok výšlap.

snohetta3

Foto: Snøhetta

Část týmu studia Snøhetta

Své velkolepé tažení Snøhetta odstartovala v roce 1989 zakázkou na vytvoření nové podoby Alexandrijské knihovny v Egyptě. Nelehkého úkolu se zhostila na výbornou a na pobřeží Středozemního moře vytvořila cenami ověnčenou stavbu. Tehdy bylo Thorsenovi 31 let a Dykersovi pouhých 28 a jednalo se o největší projekt, na kterém do té doby pracovali.

Že zdařilá knihovna nebyla pouhou souhrou šťastných náhod, potvrdili architekti v červnu roku 2000, kdy studio vyhrálo mezinárodní soutěž na novou podobu budovy opery v Oslu. Mimo její nakloněný tvar a začlenění do prostředí fjordu a okolních kopců porotci ocenili i to, co je dodnes pro studio jedním z nejtypičtějších prvků, a to pochozí střechu, která otevírá návštěvníkům zcela novou možnost poznávání objektu i jeho okolí.

snohetta1

Foto: Snøhetta

Budova opery v Oslu

Opera, která dostala Oslo zpět na kulturní mapu světa, se stala potvrzením kvalit studia a otevřela cestu k dalším zakázkám. Výraznou realizací studia se tak stala například i budova muzea připomínajícího události 11. září na Manhattanu. V portfoliu společnosti však můžeme nalézt i mnoho menších, stále ale dost zajímavých projektů.

Zatímco si některé z budov odskakují z center měst na mořská pobřeží, jiné jsou zaklíněné v horských masivech nebo se dokonce noří pod hladinu. Dnes na nových objektech studia pracuje více než 280 zaměstnanců, kteří operují po celém světě a přinášejí do světa architektury naprosto jedinečný styl.

snohetta-brattorkaia

Foto: Snøhetta

Snøhetta Powerhouse Brattørkaia

Ať už se jedná o pouhé návrhy či skutečné realizace, objekty se vždy vyznačují jedinečným přístupem a filosofií Snøhetty, v níž se minimalismus často snoubí s megalomanstvím. Jak tvrdí samo studio, své hodnoty staví na významu vztahu budovy k prostoru okolo sebe. To je také důvod, proč běžní architekti a krajinní architekti spolupracují v těsném sepětí již od počátku každého z projektů.

Snøhetta však není jen o architektuře. Na každý ze svých projektů uplatňuje transdisciplinární přístup, který mimo architektury a krajiny zapojuje též design, umění, grafiku, interiér, produkt a mnoho dalších prvků vizuálního umění. I díky tomu jsou objekty tohoto studia vždy zcela nepředvídatelné.

***

Nenechte si ujít další poklady světa architektury. Přihlaste se k odběru newsletteru CC Arch, ve kterém se prostřednictvím vizuálního výběru ohlížíme za tou nejzajímavější architekturou z domova i ze světa.

CzechCrunch Jobs