Shoptet loni vyrostl o polovinu a utržil 300 milionů korun. Na české platformě běží už 30 tisíc e-shopů

Peter BrejčákPeter Brejčák

samuel-huba-shoptet-2

Foto: Shoptet

Samuel Huba, ředitel Shoptetu

0Zobrazit komentáře

Loňský rok byl pro české e-shopy jako na horské dráze, kdy dvojnásobný růst vystřídala stagnace. I tak ale obrat celé tuzemské e-commerce vyrostl o čtrnáct procent na 223 miliard korun a tento růst se projevil také na výsledcích největšího poskytovatele e-shopových platforem u nás. Společnost Shoptet meziročně navýšila obrat o téměř 50 procent na více než 300 milionů korun.

Celkem už na platformě funguje téměř 30 tisíc e-shopů, před rokem jich bylo 24 tisíc. Čeští internetoví obchodníci běžící na Shoptetu hlásí celkový obrat 45 miliard korun, což je o čtvrtinu více než v roce 2020. Firma tak ve svém vyjádření zaznamenává pětinový podíl na tuzemském trhu, i když její platformu využívá přibližně polovina všech e-shopů.

„I přestože většina pandemických restrikcí odezněla a lidé mohli nakupovat v kamenných obchodech, poptávka po zboží online neklesá. To potvrzuje i meziroční nárůst průměrné výše nákupu o 24 procent na aktuálních 2 245 korun,“ komentuje Samuel Huba, který v loňském dubnu po dvanácti letech přebral vedení Shoptetu po zakladateli Miroslavovi Uďanovi.

Uďan Shoptet zakládal v roce 2009 a vyrostl hlavně jako dodavatel „krabicových“ e-commerce řešení. V loňském roce rozšířil počet zaměstnanců na dvojnásobek, v současnosti ve firmě pracuje zhruba 200 lidí.

Před dvěma už Shoptetu začal být tuzemský trh příliš malý a spustil tak expanzi, přičemž jeho kroky vedly do Maďarska, kde se platforma naplno spustila ve druhé polovině loňského roku. Kromě toho nadále posilovala svoji pozici na Slovensku, tamní e-shopy loni dosáhly obratu 5,9 miliardy korun, což je meziročně o 41 procent více.

Kromě expanze se Shoptet soustředil také na rozšiřování doplňků, které internetové obchody mohou na jeho platformě využívat, na aktuálních 222 a představil i vlastní platební bránu. Na konci roku firma koupila český veletrh a konferenci Reshoper určené pro online obchodníky. Akci chce společnost postupně představovat na zahraničních trzích, kde působí.

„Reshoper dlouhodobě vnímáme jako nejlepší e-commerce akci v České republice a jsme rádi, že bude nově vznikat pod našimi křídly. Věříme také, že je to koncept, který si zaslouží společně s námi jít na zahraniční trhy. Naším cílem je z Reshoperu postupně vybudovat největší středoevropskou e-commerce konferenci,“ říká Huba.

S přispěním ČTK.