Shoptet spouští vlastní platební bránu. E-shopy láká na nulové měsíční poplatky i snazší expanzi

Peter BrejčákPeter Brejčák

samuel-huba-shoptet

Foto: Shoptet

Samuel Huba, nový CEO Shoptetu

0Zobrazit komentáře

Největší tuzemský poskytovatel e-shopové platformy Shoptet, kterou využívá přes 28 tisíc klientů, prochází výraznými změnami. V dubnu vedení firmy přebral Samuel Huba po dvanácti letech, kdy ji řídil zakladatel Miroslav Uďan. Cílem je pokračovat v rychlém růstu, kdy jen za loňský rok Shoptet navýšil svůj obrat o čtvrtinu na celkových 200 milionů korun, a zároveň podpořit zahraniční expanzi. S velkými plány souvisí i produktové novinky, tou nejnovější je spuštění vlastní platební brány Shoptet Pay.

„Je pro nás klíčové pomáhat s růstem byznysu našeho zákazníka, chceme mu jednak zjednodušit ovládání svého e-shopu a je i v našem zájmu, aby se mu dařilo. Zisk je totiž pro většinu podnikatelů primární cíl a způsob platby ho může výrazně ovlivnit. Kromě toho jsme v oblasti platebních bran naráželi na limity, které jsme pro naše e-shopaře chtěli odstranit,“ komentuje rozhodnutí Samuel Huba.

Jako konkrétní limity pak ředitel Shoptetu pro CzechCrunch jmenuje například práci s platbami v administraci e-shopů, omezené možnosti zrychleného nákupu v šablonách nebo online platební brány.

„Naším cílem bylo práci e-shopařům co nejvíce usnadnit a vše integrovat do jednoho uceleného a pro ně známého prostředí administrace,“ pokračuje Huba s tím, že nová platební brána je plně integrovaná do platformy Shoptetu, díky čemuž e-shopy získají okamžitý přístup k aktuálnímu stavu zásob, objednávek reklamací, účetních výpisů i stavu plateb.

samuel-huba-shoptet-2

Foto: Shoptet

Samuel Huba, ředitel Shoptetu

Aktuálně bude Shoptet Pay ve fázi testování a od ledna se platební brána spustí naplno pro všechny e-shopaře fungující na platformě.  Do té doby se pro ně změní pouze to, že uvidí Shoptet Pay ve své administraci a budou si moct jeho možnosti důkladně prozkoumat a vyzkoušet.

I po novém roce přitom pro provozovatele e-shopů zůstane možný výběr z různých platebních bran, Shoptet Pay však bude jako jediná plně integrovaná do CRM. Aktuálně platforma nabízí napojení do více než deseti různých řešení, mezi nejpoužívanější patří brány GoPay, ComGate a ThePay. Výhodou využívání Shoptet Pay pak mají být nulové měsíční poplatky.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Pokud se e-shopařům nebude byznysově dařit a neuskuteční dostatečné množství prodejů, nemusí za Shoptet Pay vůbec nic platit. Za aktivaci ani vedení platební brány není žádný fixní poplatek, tím se bezpochyby lišíme od většiny konkurence, která vyžaduje jak poplatek za aktivaci, tak i za měsíční vedení platební brán,“ doplňuje Huba.

Cena nové platební brány závisí na tarifu, který e-shopař na Shoptetu platí, a pohybuje se od 1,19 procenta z transakce plus 1,9 koruny v případě plateb kartou. Za výplatu prostředků na účet se také aplikuje poplatek dle tarifu, v nejvyšším není poplatek za výplatu žádný.

Platby v 15 měnách a několika jazycích

Podle Huby je hlavním důvodem spuštění vlastní platební brány snaha Shoptetu co nejvíce pomoct zjednodušit prodej klientům a jejich zákazníkům pak umožnit nákup pomocí jednoho kliku. Zároveň dodává, že cílem jednotného ekosystému je ušetřit e-shopařům čas, který budou moci věnovat rozvoji svého byznysu, a dát jim větší kontrolu nad cashflow.

Na vývoji platební brány Shoptet spolupracoval s nizozemskou společností Adyen, která patří mezi největší obchodníky v oboru a dlouhodobě spolupracuje například s Facebookem, Uberem či Spotify.

„Velkou výhodou zvoleného partnerství je, že díky vybrané technologii bude pro e-shopaře u Shoptetu expanze na zahraniční trhy snadnější než kdy dřív. Shoptet Pay totiž nabízí platby ve více než 15 měnách, několika cizích jazycích a umožňuje tak působit až v 35 různých zemích,“ dodává Huba.

CzechCrunch Jobs

CzechCrunch Weekly

V newsletteru Weekly vám každou neděli naservírujeme porci těch nejdůležitějších zpráv, které by vám neměly uniknout.

Rovnou do kufru. Škoda Auto spolu s Alzou, Zásilkovnou a startupem DoDo doručí zboží přímo do vašeho auta

Filip HouskaFilip Houska

skoda-auto-1x

Foto: Škoda Auto

Škoda Auto spouští službu pro doručování zásilek do kufrů vozidel

0Zobrazit komentáře

Když si objednáváte zásilku z e-shopu, zpravidla máte několik možností, jak ji převzít. Buď vám ji kurýr doveze domů (respektive na zvolenou adresu), nechá ji na výdejním místě firmy pro vyzvednutí nebo ji umístí do jednoho ze samoobslužných boxů, které v Česku nabírají na velké popularitě. Doba se ovšem stále vyvíjí, a jak nově ukazuje Škoda Auto, brzy se může stát naprosto normální, že vám zboží budou kurýři doručovat přímo do kufru vašeho vozu.

Mladoboleslavská automobilka ve spolupráci s e-shopem Alza.cz, logisticko-technologickou společností Zásilkovna a přepravcem DoDo rozšiřuje svou novou službu Přístup do vozu a začíná nabízet možnost doručení zásilek z internetu přímo do auta i běžným zákazníkům. Škodovka si od tohoto uvedení slibuje, že eliminuje riziko, že se zákazník a kurýr vzájemně minou.

Obě strany tak mohou ušetřit čas, minimálně ve srovnání s běžným dodáním zboží do domu, které s ohledem na metodu Přístup do vozu nemusí být tak praktické. „Zákazníkům umožníme například využít dodání zásilek ve chvíli, kdy pracují, čímž odpadá čas, který by jinak strávili čekáním na kurýra,“ říká Martin Jahn, člen představenstva automobilky pro prodej a marketing.

Ačkoliv Škoda s touto službou experimentuje už od roku 2019, dosud šlo pouze o ranou fázi, během které se vše testovalo, ladilo a ověřovalo. I dnešní spuštění je ostatně stále v rámci pilotního provozu, který by měl však vypršet ke konci letošního roku – pak by se funkce měla dostat z Prahy, kde začíná, do dalších míst v Česku i zahraničí. Má to ale samozřejmě pár háčků.

zasilkovna-1

Foto: Zásilkovna

Přístup do vozu od Škodovky podporuje i Zásilkovna

Pro využívání Přístupu do vozu je zapotřebí, aby měl zákazník model Škody Auto vyrobený od ledna roku 2019 a vybavený balíčkem Care Connect: Vzdálený přístup. Výjimku tvoří vozy Enyaq iV, Kamiq a Scala, u kterých bude služba zpřístupněna „později“. Nutností také je, aby měl zákazník v rámci balíčku aktivovanou funkci Vzdálené zamykání/odemykání vozu.

Pro využívání nové funkce musí být zákazník také registrován na platformě Škoda Connect a mít v aplikaci MyŠKODA aktivovanou funkci Přístup do vozu. Poté si doručování zboží do zavazadlového prostoru auta může s ohledem na jednotlivá nastavení spolupracujících firem (Alza.cz, Zásilkovna a DoDo) nechat zajistit.

„V rámci této služby se dodací adresou stávají údaje o poloze vozu a jeho registrační značka. Pro doručení je pak nutné povolit kurýrovi zvolené doručovací služby, aby přes funkci Přístup do vozu určil polohu vozu, odemkl vůz a umístil nakoupené zboží do zavazadlového prostoru,“ píše Škodovka na svém webu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Byť metoda, kdy kurýr nechá objednané zboží v autě zákazníka, funguje v principu u všech partnerů stejně, liší se některými technickými detaily. V případě balíků z české e-shopové jedničky Alza.cz je potřeba při objednávání přes web i mobilní aplikaci v košíku zaškrtnout možnost Doručit do mého automobilu a současně zvolit den, čas a přibližnou adresu, kde bude vůz parkovat.

Kurýr AlzaExpresu poté auto najde a bude moci v daný čas jedinkrát odemknout vůz. Zákazníci by měli na paměti mít i to, že vůz musí být zaparkován na veřejně dostupném místě a nesmí být skrytý před mobilním signálem (například v podzemní garáži), aby jej bylo možné odemknout. Cena za doručení činí 149 korun a tento typ doručení se u Alzy navíc nevztahuje na nadměrné zásilky.

Zásilkovna, která spadá do skupiny Packeta Group Simony Kijonkové, na to jde malinko jinak. Při objednávání přes web nebo aplikaci si zákazník nejprve objedná zásilku na adresu a poté ji může přesměrovat do vozu pomocí elektronického formuláře. Ten obdrží v odkazu ve standardním notifikačním e-mailu ve chvíli, kdy Zásilkovna převezme zásilku fyzicky do přepravy.

dodo-1

Foto: DoDo

Kurýr logistického startupu DoDo

Ve formuláři pak zákazník zvolí časový rámec a přibližnou adresu, kde bude vozidlo parkovat. Poté vše potvrdí přihlášením do svého účtu Škoda Connect. Řidič Zásilkovny může v daný čas zaslat jeho vozu dotaz na přesnou polohu a ve chvíli, kdy dorazí do bezprostřední blízkosti, ověřené přes GPS, požádá o odemčení pro doručení zásilky (taktéž jen jednou v daném časovém okně). Cena pro e-shopy začíná na 79 korunách, pro zasílání mezi fyzickými osobami vychází na 115 korun.

„Klíčem je být schopen každou objednávku doručit v přesný čas, který daný zákazník preferuje, a co je možná ještě důležitější, na pro něj nejvhodnější místo. Spolupráce se Škodou Auto je skvělou příležitostí, jak se v tomto směru posunout zase o něco dále, protože doručení do kufru auta je pro určitý typ objednávek ideálním řešením, díky kterému zákazník šetří čas a může se věnovat věcem, které jsou pro něj skutečně důležité,“ popisuje novinku výkonný ředitel logistického startupu DoDo Martin Marek.

Také DoDo, které za minulý rok dosáhlo na tržby ve výši 500 milionů korun, se do této spolupráce se Škodovkou pouští, přičemž zákazníkům chce nabídnout komfort během objednávání i díky tomu, že s nimi bude ohledně typu doručované zásilky do kufru auta komunikovat skrze webový chat nebo Messenger od Facebooku. Stejně jako Alza nebo Zásilkovna i DoDo bude ctít sjednaný čas, polohu vozidla navíc kurýr nebude znát déle než hodinu.

DODO

Jsme logistická služba pro e-commerce, retail, restaurace a rychlá občerstvení.

Klíčoví lidé

_michal_mensik_3

Michal Menšík

Zakladatel