Singapurský startup zbavil cestovatele drahého roamingu. Teď získal 60 milionů dolarů na další rozvoj

Startup Airalo, který od roku 2019 nabízí eSIM karty po celém světě, mnohým cestovatelům změnil život. Demokratizoval totiž přístup k internetu.

airalo-nahled

Foto: Airalo

Zakladatelé startupu Airalo Abraham Burak a Ahmet Bahadır Özdemir

0Zobrazit komentáře

V roce 2019 založili Abraham Burak a Ahmet Bahadır Özdemir v Singapuru startup Airalo, zaměřený na poskytování elektronických SIM karet po celém světě. Chtěli tím cestovatelům vytrhnout trn z paty v případě, že vyrážejí do země, kde by je roaming nebo datový balíček od jejich operátora přišel nesmírně draho. Nyní, když se cestování opět vrátilo do předpandemických kolejí, získal startup v investičním kole takzvané série B 60 milionů dolarů.

Startup Airalo měl nejprve velmi pomalý začátek. Důvod je zcela zřejmý, jelikož krátce po jeho vzniku světové hranice uzavřela pandemie covidu. Možnost pořádně růst tak získal až v roce 2022 a v té době skutečně nabral slušnou rychlost. Podle serveru TechCrunch mu v posledním čtvrtroce meziměsíčně rostly tržby o 20 procent, nadto si jeho aplikaci stáhlo každý měsíc milion uživatelů.

Díky tomu Airalo zaujalo nové investory, od nichž v kole série B získalo finanční injekci ve výši 60 milionů dolarů, což je v přepočtu téměř 1,5 miliardy korun. V čele investičního kola stál fond e& Capital, zapojil se rovněž fond zaměřený na startupy Antler Elevate, dále Telefónica Venture, Liberty Global, Rakuten Capital, Singtel Innov8 a další. V minulosti přitom Airalo vybralo pouze 7,8 milionu dolarů, nyní tak startup výrazně poskočil kupředu.

airalo

Foto: Airalo

Aplikace Airalo nabízí eSIM karty ve více než 200 zemích

„Jsme přesvědčeni, že startup Airalo má potenciál stát se nepostradatelnou součástí cestovního ruchu, a jsme nadšeni, že můžeme podpořit jeho cestu k tomu, aby se stal bránou k okamžitému připojení po celém světě,“ uvedl v oficiálním prohlášení Kushal Shah, výkonný ředitel společnosti e& Capital.

Vzhledem k tomu se na trhu šušká o zájmu ze strany dalších investorů a o tom, že hodnota startupu nyní dosahuje jedné miliardy dolarů, tedy téměř 24 miliard korun. Airalu v úspěchu dopomáhá také americká firma Apple, která dlouhodobě podporuje princip eSIM karet. Jde totiž o snazší způsob, jak mohou uživatelé přecházet od jednoho mobilního operátora k druhému a nemusí fyzicky měnit SIM kartu v telefonu.

Singapurský startup, který aktuálně sídlí ve státě Delaware, bude moci díky podpoře investorů rozšířit byznys o další služby. Jednou z nich je Airalo Partners, kterou startup popisuje jako „inovativní řešení konektivity šité na míru podnikům a organizacím po celém světě“. Aplikaci bude moci navíc rozšířit z 22 na 53 jazyků.

Airalo aktuálně nabízí eSIMky s datovými balíčky ve více než 200 zemích po celém světě. Lidé, kteří cestují za hranice – v případě Česka tedy do zemí mimo Evropskou unii – si tak mohou v aplikaci objednat eSIM kartu, kterou lze v mobilu kdykoliv aktivovat. Ceny jsou pak často výrazně nižší, než kdyby se člověk rozhodl využít roamingový tarif od českých operátorů nebo kdyby si kupoval klasickou SIM kartu od operátorů v dané zemi.

Například za jeden GB internetu ve Švýcarsku by klient operátora T-Mobile zaplatil téměř 1400 korun, za stejný objem dat od Airalo pouze necelých sto korun. A operátor O2 si při cestě do USA účtuje za jeden MB internetu 3,9 koruny, v aplikaci Airalo lze koupit eSIM s objemem od jednoho do dvaceti GB v cenovém rozpětí od 100 do 900 korun. Rozdíl je tak skutečně zásadní.

Jediné úskalí spočívá v tom, že eSIMka neumožňuje klasické volání a posílání SMS zpráv, což je ale v době, kdy velká část lidí využívá komunikaci prostřednictvím aplikací poháněných internetem, jen malá nedokonalost. Telefon pak samozřejmě musí podporovat možnost instalace eSIM karty.