Skákání není jen pro děti. Dva sportovci vyrábějí kvalitní švihadla a učí Čechy, jak se stát Šviháky
Mít správné švihadlo a dobře přes něj skákat není jen tak. Bratři Vaněčkovi začali vyrábět svoje vlastní a vybudovali úspěšný byznys.
Švihadlo je oblíbené mezi dětmi, občas na něj ale narazíte i u sportovců. Dva z nich ho dostali mezi širokou veřejnost. Jeden býval profesionálním boxerem, druhý tenistou. Bratři Tomáš a Marek Vaněčkovi poté založili projekt Švihej, v rámci kterého radí, jak správně skákat, a sami švihadla i vyrábějí. Říkají si Šviháci.
Oba skákali od útlého věku, protože jim to doporučovali trenéři kvůli kondici a lepší práci nohou. Když se ale bratři Vaněčkovi seznámili s americkým olympijským zápasníkem Buddym Leem, pochopili, jaké benefity švihání má. „Když jsme začínali, nevěděli jsme, že trénujeme zároveň i koordinaci, timing, soustředění, posilujeme ruce i sílu úchopu. Teď se tohle všechno snažíme předat dál,“ popisuje pro CzechCrunch Tomáš Vaněček, který s nápadem přišel. Bratr Marek se připojil o rok později.
Nejdřív točili různá videa, ve kterých radili, jak správně švihat. Časem ale sami přišli na to, že švihadla, která mají v rukách, nejsou dvakrát odolná. Nebyli spokojeni s kvalitou lanka, které se kroutilo a nedrželo tvar. Sami sice uměli dělat různé triky, ale se švihadly, která měli k dispozici, to moc nešlo. Nejdřív dováželi výbavu z USA a Číny a zkoušeli další a další. „Moc dobře jsme věděli, k jakému cíli míříme. Už tehdy jsme uvažovali nad tím, že vyvineme vlastní švihadlo, řešit různé možnosti a druhy výroby ale pro nás bylo složité, navíc jsme neměli zrovna velký rozpočet. Nakonec se to ale povedlo,“ líčí Tomáš Vaněček.
K tomu, aby s vyvíjením vlastního švihadla vůbec mohli začít, potřebovali nižší stovky tisíc korun. Největší investicí byl ale prý čas. Zabralo to víc než rok, během kterého vznikly desítky prototypů. „Trváme na tom, aby bylo švihadlo kompaktní, tedy aby mělo kvalitní rukojeť, která se dobře drží a neklouže a s níž se lehce manipuluje. Kvalitní rukojeť ale také musí spolupracovat s vhodným lankem, proto máme jen pár typů švihadel a nenabízíme jich víc. Nedávají nám totiž smysl,“ říká o šest let mladší bratr Marek.
Švihadla mají rozdělená i podle toho, čeho s nimi chce další Švihák dosáhnout. V nabídce je tak jedno jen tak pro zábavu, jiné by mělo pomoci s kardio tréninkem a rychlejším spalováním kalorií. Možné je koupit taky sadu pro „švihlou rodinu“. Letos navíc uvedli na trh zátěžové švihadlo pro intenzivní trénink, které má vyšší hmotnost lanka, díky čemuž je možné víc zapojit horní polovinu těla. A vyvíjejí i jedno nové pro rok 2024. „Chtěli bychom ho udělat originálně, trochu futuristicky. Naše hlavní švihadlo má prodlouženou rukojeť, teď budeme trochu zkracovat,“ říká Tomáš.