Školné, privatizace a konec „strejcokracie“. Ostravský politik nabízí radikální recept, jak nakopnout ODS
Radim Ivan, zakladatel iniciativy Česko.plus, chce modernizovat ODS i celou zemi. „Čím víc lidí štvu, tím víc lidí mé myšlenky oceňuje,“ říká.
Radim Ivan, 34letý člen ODS a místostarosta Ostravy-Jih, je v posledních měsících slyšet. Na síti X přísně glosuje kroky vlády, kterou vede „jeho“ předseda Petr Fiala, a do toho dává recepty na nastartování Česka i své strany. Stojí za iniciativou Česko.plus, která nabízí návody, jak modernizovat zemi a „posunout ji na úroveň Česko+“.
Zavést školné na VŠ, poplatky u doktora a možnost lepších služeb, zrušit průběžný důchodový systém, omezit námitky proti výstavbě, prodat Budvar a „povolit“ krypto – to hlásá Radim Ivan v připíchnutém tweetu v záhlaví svého profilu na X. „Raději budu mít tvrdé a radikální vize, které budu postupně vysvětlovat, než kompromisní návrhy, které ve finále neuspokojí nikoho,“ říká ostravský politik v podcastu Crunch s Čestmírem Strakatým. Celý rozhovor si pusťte ve videu, na YouTube, Spotify nebo v Apple Podcasts.
Ivan přiznává, že v rámci domovské ODS se jeho návrhy nesetkávají vždy s nadšením. „Čím víc lidí štvu, tím víc lidí mé myšlenky oceňuje,“ říká. Co je podle něj nutné pro nakopnutí největší vládní strany? Níže shrnujeme hlavní body z rozhovoru.
Místo konsenzu jasné priority
Radim Ivan kritizuje současný program koalice SPOLU za to, že je příliš „nemastný neslaný“ a snaží se zavděčit všem. „Nikdo předtím takový velký koaliční projekt v Česku nedělal. Mysleli jsme si, že na všech tématech musíme udělat kompromis, ale ten přístup podle mě úplně nefunguje,“ říká Ivan. Navrhuje, aby každá strana v koalici přinesla 3-4 priority, které jsou pro ni zásadní, i když se nebudou líbit koaličním partnerům. Tím by se zajistilo, že každá strana prosadí alespoň část svého programu a osloví své voliče.
Léčba Stroukalem
Radim Ivan otevřeně nevyzývá k výměně na postu šéfa ODS. „Je ale zásadní, aby si Petr Fiala vytáhl do vedení nové tváře. Tomu by se měla věnovat celá koalice,“ tvrdí. Podle Ivana nemusí jít o celostátně známá jména, ale osobnosti, které jsou oblíbené ve specifických komunitách. Jako příklad uvádí ekonoma Dominika Stroukala, který se těší velké popularitě a respektu v kryptokomunitě. „Nechci mu dávat polibek smrti, ale on by se mi v ODS moc líbil. Mimochodem, přesně takhle to dělá v jižních Čechách Martin Kuba. Na kandidátce má známé tváře z toho regionu, které mu nesou ten nutný ‚fame‘,“ říká o jihočeském hejtmanovi, který letos jako jeden z mála lídrů ODS zazářil v krajských volbách.