Skoro zemřel, teď je mezi největšími hudebními ikonami. Eminem se dostal do Rokenrolové síně slávy

Slavný americký rapper je v prestižním hudebním výběru. Že si to zaslouží, není mezi odborníky pochyb. On s tím ale moc nesouhlasí.

Filip HouskaFilip Houska

em

Reprofoto: EminemMusic/YouTube

Americký rapper Eminem

0Zobrazit komentáře

Říká se, že čím složitější dětství člověk má, tím je motivovanější dosáhnout v životě něčeho velkého. Eminem tuto rovnici naplňuje do posledního puntíku. Jeden z nejvýraznějších rapových umělců si za svou bohatou kariéru připsal tolik milníků, že by vydaly na knihu. A za své úspěchy byl teď náležitě oceněn – dostal se do Rokenrolové síně slávy, kde jsou ti největší hudebníci všech dob. Původně v ní ale vůbec být nechtěl.

Mnozí by si mohli myslet, že Rokenrolová síň slávy soustředí pouze rockové umělce, historie ale ukázala, že se do ní mohou dostat i ti, kteří se slavnou érou rock’n’rollu (respektive rocku coby vyvíjejícího se hudebního žánru) nemají nic moc společného. Někdy se odborná porota, která hudebníky vybírá, zkrátka zaměří na odlišné žánry, například rap. Proto se tam teď dostal jeden z těch nejznámějších rapperů vůbec.

Eminema asi není nutné blíže představovat. Slavný americký rapper, který minulý měsíc oslavil jubilejní padesátku, toho za svou více než třicetiletou profesionální kariéru stihl tolik, že ho znají i ti, kteří rapu tolik neholdují. Na kontě má jedenáct studiových desek, hostoval v desítkách (ne-li stovkách) skladeb od zvučných jmen z branže, z koncertních pódií viděl stovky tisíc fanoušků a na Spotify má přes 57 milionů aktivních posluchačů.

Za celý svůj dosavadní život prodal přes 220 milionů kopií svých alb, přičemž The Slim Shady LP (1999), The Eminem Show (2002) a Encore (2004) patří k těm vůbec nejzásadnějším. Pochází z amerického Detroitu, nevyrůstal tedy vyloženě na západním nebo východním pobřeží, kde měl rap v devadesátých a nultých letech největší zastoupení, i tak ale prorazil stylem, který by mu mnozí jeho kolegové mohli závidět. A sklízí za to zasloužené ovace.

„Jeho syrové, temné a vtipné texty spolu s dokonalou kadencí se lišily od všeho, co jsem kdy předtím slyšel. A byl hladový,“ řekl při slavnostním uvedení Eminema do Rokenrolové síně slávy legendární Dr. Dre, zakládající člen formace N.W.A., jedna z nejvýraznějších postav rapové produkce a mimo jiné dobrý kamarád samotného Eminema.

„Oba jsme byli umělci, kteří se ocitli v situaci ‚buď to dokaž, nebo zemři‘ – on se zoufale snažil najít způsob, jak uživit svou rodinu, a já jsem hledal něco, do čeho bych se mohl tvůrčím způsobem ponořit. Každý z nás byl přesně tím, co ten druhý potřeboval, a já jsem byl ochoten na to vsadit celou svou kariéru,“ dodal Dre. Byl to právě on, kdo byl Eminemovým mentorem na počátku kariéry.

Situace „makej, nebo zemři“ je ostatně pro Eminema mnohem bližší, než se z citace zdá. Není tajemstvím, že měl věhlasný umělec v dětství složitý život, což pramenilo zejména z toho, že vyrůstal bez táty a s matkou se často stěhovali. Měl problémy ve škole – a když byl starší, měl i spory s policisty. Nevyrůstal v jednoduchých podmínkách, to se na něm promítlo.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Stále ale zůstal skromným a poctivým člověkem, jako řada dalších velkých jmen v hudební branži měl nicméně vztah k návykovým látkám, které ho v roce 2007 málem zabily, protože se jich předávkoval. Eminem to přiznal během svého projevu při uvedení do síně slávy. V průběhu něj mimo jiné připustil, že si v tomto výčtu ani nezaslouží být, protože nemá spojitost s opravdovým rockem. Což – jak ukázala dřívější léta – vůbec nevadí.

Vedle Eminema se do Rokenrolové síně slávy dostalo několik dalších umělců včetně britské skupiny Duran Duran, zpěváka Lionela Richieho, kapely Eurythmics se zpěvačkou Annie Lennox, kapely Judas Priest nebo country zpěvačky Dolly Parton.

Dnes večer mě zavraždí. Pokračování hitu Na nože ukazuje nový trailer, všichni jsou podezřelí

Miliardář se chce zabavit hrou na vyšetřování vraždy, objeví se ale skutečná mrtvola. Naštěstí je tu svérázný detektiv Benoit Blanc.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

knives-out-glass-onion-rian-johnson-daniel-craig-edward-norton-netflix-2

John Wilson/Netflix

Edward Norton, Madelyn Clineová a Daniel Craig ve filmu Na nože: Glass Onion

0Zobrazit komentáře

Koncept filmu Na nože, detektivky podle střihu románů Agathy Christie, ležel Rianu Johnsonovi v hlavě dlouhá léta, nakonec se k němu ale dostal až po natočení Star Wars: Poslední z Jediů. Možná je to tak dobře, jelikož mu to pomohlo napravit si reputaci po tom, co jeho radikálně jiné pojetí univerza George Lucase nebylo mnohým vůbec po chuti. Na nože každopádně byl až nečekaně velký úspěch, a tak přichází pokračování s podtitulem Glass Onion.

Hlavním hrdinou je opět detektiv Benoit Blanc s tváří Daniela Craiga, který se v prvním filmu jevil jako tak trochu neschopný, jen aby…diváci Na nože jistě dobře vědí. Tentokrát ho – spolu se skupinou bohatých hostů – pozve na řecký soukromý ostrov technologický miliardář Miles Bron. Chce si zahrát hru na řešení vraždy. Situace se ale výrazně změní, když se objeví skutečná mrtvola jednoho z hostů. Všechny hry jdou stranou a Blanc si láme hlavu nad dalším zapeklitým případem.

Byť je Glass Onion pokračováním prvního filmu z roku 2019, Johnson zdůraznil, že nejde o přímé, respektive vůbec žádné navázání na jeho děj. Novinka si ponechává pouze hlavní postavu a koncept satirické detektivky, vše ostatní je nové. Podobným stylem k vyprávění ostatně přistupovala už zmíněná Agatha Christie v příbězích Hercula Poirota.

Diváci se tak už nestřetnou se skvěle napsanými i zahranými rodinnými příslušníky dychtícími po dědictví, mohou se ovšem těšit na řadu nových, možná ještě více excentrických postav. A s velice známými tvářemi. Letošní snímek vedle Craiga získal také Edwarda Nortona, Ethana Hawkea, Kathryn Hahnovou, Davea Bautistu nebo Janelle Monáeovou. 

Zatímco první upoutávka v září ukázala hádanku, kterou bylo nutné rozluštit pro získání samotné pozvánky na ostrov, nová zachází dále. Zjistíme, jak proběhla vražda, ale samozřejmě netušíme, kdo ji spáchal ani kdo je oním bezvládným tělem v kaluži krve. Zřejmé je pouze to, že všichni jsou podezřelí a snad u každého se postupně objeví schopnost si vraždu bohatého známého obhájit.

Nový film už měli možnost na zářijovém filmovém festivalu v Torontu vidět první diváci – a byli nadšení. Několikrát sice zazněly poznámky o typickém syndromu pokračování, které je v zásadě tím samým filmem, jen větším a hlasitějším. Většině ovšem opět učaroval spletitý děj plný zvratů a zajímavých mechanismů vyprávění. Nechybí přitom důraz na detail ani humor, který prý funguje o něco lépe než v původním Na nože.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Vedle zápletky a zpracování je u Glass Onion nakonec zajímavá také byznysová stránka. První Johnsonův film s Benoitem Blankem s rozpočtem 40 milionů zapadal přesně do kategorie středněrozpočtových projektů. V kinech ovšem globálně vydělal přes 300 milionů, což pro jemu podobné vůbec obvyklé není. Netflix, hledající příležitosti pro budování franšíz, se proto rozhodl využít situace – za práva na dvě pokračování zaplatil 469 milionů dolarů.

Toto rozhodnutí pak zkombinoval s – alespoň na jeho poměry – netypickou distribuční strategií. Na nože: Glass Onion totiž 23. listopadu na týden zamíří do amerických kin v poměrně širokém rozsahu. Ti, co ho budou chtít zhlédnout na streamovací službě, pak budou muset počkat celý měsíc, konkrétně na 23. prosince, kdy snímek vyjde také v Česku.

To je mnohem větší prodleva než dříve, kdy se počítala na pouhé dny. Netflix by tím mohl testovat, jak stříbrné plátno pomůže Glass Onion a potenciálně další tituly prodat. Jak upozornil server Variety, sám šéf filmové divize Netflixu Scott Stuber řekl, že kina podle něj mohou být cestou, jak mohou filmy více proniknout do širokého povědomí.