Skupinka tří Čechů chce dobýt Německo s léčebným konopím. To nejlepší si ale schovává pro doma
Příští rok bude pro segment léčebného konopí znamenat doslova raketové zrychlení, věří v SensiQure. Trh v Německu by měl růst až pětinásobně.
Byl dvacátý prosinec. Čas vánočních večírků. Jeden pořádali také příznivci freedivingu. Na něj se vypravili Jiří Velechovský a Tomáš Mikula. Každý zvlášť, nikdy předtím se neviděli a spojovala je snad jen vášeň pro potápění bez dýchacích přístrojů. Nebo tak to aspoň na první pohled vypadalo. „Měl jsem zkušenost a vášeň pro podnikání a hledal jsem nový projekt, do kterého se naplno pustím. Byznys model mi vycházel jen na konopí, vztah jsem k němu příliš neměl, tak jsem to hodil do šuplíku,“ vypráví dnes Mikula.
To platilo až do onoho vánočního večírku, kde, jak už to bývá, byla spousta lidí, avšak málo známých. A mezi nimi také Jiří Velechovský. „Na tom večírku jsem nikoho neznal. Někam jsem se přichomýtl, vedli jsme small talk. Tomáš se mě ptal, co dělám, tak jsem suše odpověděl, že na univerzitě pěstuju konopí. To ho zaujalo, jen jsem netušil, že po večírku zavolá hned v osm ráno,“ vypráví svoji část příběhu Velechovský.
Zatímco on je vědec a už tehdy se konopí věnoval v akademické sféře, Mikula se v té době zabýval 3D tiskárnami. Ani jedno nebylo překážkou, ba naopak. A tak je dnes výsledkem onoho prosincového setkání firma, která pěstuje léčebné konopí. Jmenuje se SensiQure a nyní se pohybuje mílovými kroky.
SensiQure vznikla v říjnu 2021, tedy ani ne rok po setkání dvou svých zakladatelů. V listopadu podepsala společnost nájem na výrobní prostory, v březnu už sklízela první šarži, a to konopí technického, tedy toho s obsahem CBD, ale jen skutečně malým podílem THC. V SensiQure si tehdy mysleli, že než dojde k rozšíření povolení pro pěstování léčebného konopí v Česku, ještě to nějaký ten rok potrvá.
Novela zákona, která přispěla k otevřenějšímu trhu, ale začala platit už v lednu 2022. Zakladatelé tehdy nelenili. Trvalo to osm měsíců a SensiQure získalo první licenci od Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Letos v květnu prošli také auditem na správnou výrobní praxi, což je finální štempl, který firma potřebuje, aby mohla léčebné konopí pěstovat, vyrábět a prodávat.
Na cestě se ke dvěma mužům přidala ještě Šárka Betke, která působila také v několika startupech. A když se s prvními zakladateli potkala, sama už rozjížděla firmu, která by se zabývala přesně tím samým – výrobou léčebného konopí. Nakonec se dali dohromady a dnes skupinka těží ze znalosti německého trhu, kde Betke dlouhá léta žila, s přestávkou na Filipínách, kde budovala jihoasijskou verzi Bla Bla Car.
S uvolněnou legislativou vzniklo na českém trhu rovnou několik firem se stejným záměrem – vybudovat hned na začátku z léčebného konopí úspěšný byznys. „V současnosti má licenci až sedm subjektů, všichni do toho vložili stamiliony, nás to stálo nižší desítky milionů. Povedlo se to především díky tomu, že opravdu víme, co děláme. Díky tomu jsme se vyhnuli chybám v procesu,“ líčí Mikula s tím, že prvotní investici získali od dvou přátel a následně řešili půjčky a vkládali vlastní kapitál.