Slack si stěžuje u Evropské komise, že Microsoft nesoutěží férově. Tvrdil přitom, že mu Teams nekonkurují
Koronavirová pandemie změnila některé společenské návyky a „popohnala“ tak celou řadu odvětví. K takové akceleraci došlo především v oblastech souvisejících s digitalizací a jednou z nich je segment softwaru pro týmovou komunikaci. Na tomto poli hraje prim především dvojice Slack a Microsoft Teams a v posledních týdnech v rámci jejich boje evidentně přituhuje. Slack nyní dokonce podal stížnost na evropské úřady a svého konkurenta obviňuje z nekalé soutěže.
Slack vydal prohlášení, ve kterém sám ohlásil, že si na Microsoft stěžuje u Evropské komise. Ve stížnost firma popisuje praktiky, které jsou podle ní nelegální a Microsoft jimi porušuje pravidla spravedlivé hospodářské soutěže. Microsoft dle Slacku zneužívá své dominantní postavení, a to především proto, že vlastní aplikaci Teams neférově připojuje ke kancelářskému balíku Office.
Tím, že jsou Teams nedílnou součástí balíku Office, Microsoft údajně „nutí“ svůj produkt milionům zákazníkům po celém světě, znemožňuje jim jeho odinstalaci a hlavně tím před firemními zákazníky skrývá skutečnou tržní cenu tohoto produktu. Slack má tak dle vlastního tvrzení nerovné podmínky pro dosažení úspěchu s vlastním produktem. Právník Slacku David Schellhase dokonce prohlásil, že se Microsoft „vrací ke svým původním praktikám“
„Postavili slabý plagiátorský produkt a připojili ho ke svému dominantnímu produktu Office, takže jej natvrdo instalují uživatelům a znemožňují jeho odstranění. Jedná se o přesnou kopii jejich ilegálního chování během ‚válek o prohlížeč‘. Slack žádá Evropskou komisi, aby rychle zasáhla a zajistila, že Microsoft nebude moci nelegálně přenášet svou sílu z jednoho trhu na trh jiný tím, že bude produkty házet do jednoho balíku,“ říká Schellhase.
Tento výpad Slacku je na jednu stranu logický, na druhou stranu však velmi překvapivý. Slack totiž dlouhodobě tvrdí, že pro něj Teams nejsou konkurencí, protože se nesoustředí na písemnou komunikaci mezi uživateli a firmami, ale jedná se spíše o platformu pro videokonference.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsŽe Teams Slacku nekonkurují, ale evidentně není pravda. Ačkoli se Slack tímto argumentem dlouhodobě a vytrvale ohání před novináři, jeho reálné kroky včetně výše popisované stížnosti hovoří o opaku. Zapomenout se navíc nedá ani na fakt, že když Microsoft své Teams před třemi lety uvedl, Slack zareagoval otevřeným dopisem na celé straně The New York Times, kde „vítal“ novou konkurenci a popisoval své konkurenční výhody.
That feeling when you think “we should buy a full page in the Times and publish an open letter,” and then you do. ? pic.twitter.com/BQiEawRA6d
— Stewart Butterfield (@stewart) November 2, 2016
Faktem je, že Slack a Teams mají trochu jinou filozofii a na týmovou komunikaci nahlížejí malinko jinak. Zatímco Slack se soustředí primárně na pokročilou písemnou komunikaci a napojování takřka nekonečné nabídky alternativních aplikací pro produktivní práci, Teams nezapírají svůj původ a jsou jakousi komunikační nástavbou nad produkty z rodiny Office. Soustředí se navíc spíše na videokonference a v chatu přeci jen zaostávají.
Rozdíly ale rozhodně nejsou tak markantní a oba produkty firmám ve výsledku řeší stejnou potřebu – komunikovat v rámci týmu a koordinovat práci. Je tedy logické, že firmy zkrátka stojí proti sobě a jejich růst je do značné míry závislý i na úspěchu oponenta. Je proto pochopitelné, že se Slack bojí síly Microsoftu a nelíbí se mu, že je jeho aplikace uživatelům zkrátka mnohem dostupnější a více na očích. Balíček Office ostatně po celém světě využívá takřka 260 milionů lidí.
Bude zajímavé sledovat, jak se souboj obou firem bude dále vyvíjet. Evropská komise totiž nyní bude posuzovat, zda existují reálné důvody zahájit formální vyšetřování věci. Ve výsledku se pak může jednat o velmi stěžejní spor, který může ovlivnit směřování celého odvětví.
Firmy spolu totiž soutěží v mimořádně perspektivní oblasti. Koronavirus zkrátka změnil vzorce našeho pracovního chování a zdá se, že se nebude jednat jen o změnu dočasnou. Software pro týmovou komunikaci má navíc prostor dále růst i třeba na úkor zastarávajícího e-mailu. K naplnění této ambice má momentálně blíže spíše Slack, ale větší tržní sílu již mají spíše Teams.
Zatímco Microsoft u Teams hlásí 75 milionů denně aktivních uživatelů, Slack naposledy hlásil, že jej denně využívá „jen“ 12 milionů lidí. Aktuální čísla už však delší dobu nechce prozrazovat, dost možná i proto, že neroste tak rychle jako jeho konkurent. Dá se každopádně předpokládat, že dnes je na tom firma výrazně lépe, jelikož tento údaj pochází již z října minulého roku.
Some notes about https://t.co/ii0SDULm7v, since it got a lot of ?.
Over 3+ years since Teams was announced, we’ve grown >500% (our enterprise business grew >1,100%). We continue to win with the biggest companies in the world. We’ve lost 0% of our 100 largest customers … ?/n
— Stewart Butterfield (@stewart) July 22, 2020