Sladká startrekovská nostalgie. Poslední řada kapitána Picarda je krásné loučení s tou nejlepší posádkou

Komandér Riker. Doktorka Crusherová. Poradkyně Troi. Dat, Worf, Geordi... Startrekovská Nová generace je už starší, ale stále stejně skvělá.

Michal MančařMichal Mančař

309 – Vox

Foto: Amazon Prime Video

Hlavní hrdinové Star Treku: Nové generace se v poslední řadě seriálu Picard opět setkají

0Zobrazit komentáře

Kapitán Jean-Luc Picard z lodi Hvězdné flotily Enterprise patří k nejznámějším a nejoblíbenějším postavám science fiction. Jeho seriálová a filmová éra ve Star Treku sice už před lety skončila, v roce 2020 ji ale filmaři oživili v seriálu Star Trek: Picard. Ten připomněl výjimečnou osobnost titulního kapitána, přizval si k tomu staré známé z dávných dob, ale za doprovodu brnkání na struny nostalgie rozplétal nové zápletky a posouval osud postavy hrané Patrickem Stewartem dál. Až do právě ukončené třetí řady, jež má být koncem i seriálu a Picardova příběhu. Jaký byl?

„Vesmír a jeho hranice. Takové jsou cesty hvězdné lodi Enterprise, která pokračuje ve výpravách za poznáním nových světů, za hledáním nových forem života a nových civilizací. Odvážně se pouští tam, kam se dosud nikdo nevydal.“ Pamatujete? Těmito slovy kapitán Jean-Luc Picard s hlasem Pavla Soukupa vítal diváky ve znělce seriálu Star Trek: Nová generace na České televizi. Dnes, třicet let od domácí premiéry (a šestatřicet od té americké), se však Star Trek vydal tam, kam už se několikrát vydal ve 178 epizodách Nové generace. A je to skvělé.

Právě skončená třetí – a podle většiny prohlášení finální – řada seriálu Star Trek: Picard na streamovací službě Prime Video od Amazonu je nostalgií nabitým rozloučením se všemi fanoušky legendárního díla. Série, která sledovala osud kapitána, tedy pardon, už admirála Jean-Luca Picarda v důchodovém věku, vykazovala výrazně vzestupnou tendenci. První dvě řady měly pár rozpačitějších momentů, ale i tak příznivce sci-fi pobavily, znalce Star Treku pak dvojnásob. Ta třetí nad ně ční a vše nádherně zakončuje. Po bok kapitána se totiž vracejí všichni jeho přátelé z věrné posádky.

Komandér Riker. Doktorka Crusherová. Nadporučík Dat. Bezpečnostní důstojník Worf. Šéfinženýr Geordi LaForge. Poradkyně Troi. Hodnosti se za ty dekády změnily, představitelé zestárli, ale fakt, že toto bylo a je pro mnohé (včetně autora tohoto textu) to nejoblíbenější osazenstvo můstku hvězdné lodi Enterprise, zůstává. Stejně jako skutečnost, že Jean-Luc Picard v podání nezapomenutelného Patricka Stewarta, ačkoliv přísný, ale zároveň čestný, spravedlivý a nesmírně lidský, byl její nejobdivovanější kapitán. A to má v původním Jamesi T. Kirkovi nebo Benjaminu Siskovi z Hlubokého vesmíru devět konkurenci vpravdě titánskou.

Kdepak, Nová generace byla zároveň generací nejlepší. A třetí série Picarda vzpomínkami právě na ni překypuje. Však i finální díl seriálu nese název Poslední generace. Když začátkem série posádka infiltruje Daystromův institut, narazí na nejednoho starého známého. Či na melodii, kterou kdosi kdysi pískal v úplně první misi, na kterou se posádka z Nové generace vydala. A když se otevřou dveře hvězdného doku a (pozor, následuje mírný spoiler, který musí být ale úplně každému jasný) vy na důvěrně známých křivkách lodi uvidíte kombinaci znaků končící písmenem D, je dílo dokonáno.

Ne všechno ale odkazuje na seriál z přelomu osmdesátých a devadesátých let. Picard je milostný dopis celému Star Treku. V jednom díle se objeví muzeum Hvězdné flotily a vsaďte se, že záběr na Prime Videu několikrát zastavíte, abyste se podívali, jaké slavné hvězdolety jsou tam zaparkované. Anebo když Sedmá z devíti vypráví o lodi USS Voyager ze stejnojmenného seriálu a zazní jeho znělka, na někdy nespravedlivě hodnocenou sérii vzpomenete s krásným úsměvem. Či se slzičkou v oku? Nejvěrnější trekkies zase potěší jméno i hlas prezidenta Spojené federace planet.

Přitom to neznamená, že by se hrálo jen na velká shledání, návraty a vzpomínky. Pár nových postav občas některý díl občerství, byť hlavní role samozřejmě patří staronovým hrdinům. Ti ale přece jen za ty roky prošli změnou. Ze zarputilého Worfa čas udělal místy až zenově klidného klingona. Geordi má dcery (jednu mimochodem hraje skutečná dcera jeho představitele LeVara Burtona), které od něj zdědily každá něco jiného. A není v tom rodičovství sám. Android Dat si už dříve splnil přání být člověkem a okusil smrt. Přesto nebyl jedinou bytostí s pozitronovým mozkem…

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Hlavní dějová linka trochu vychází z Hlubokého vesmíru devět, ale poté si žije vlastním životem, aby se následně ponořila do nejtemnějších chvilek samotného Jean-Luca Picarda. Seriál navíc solidně baví i oproštěný od spojení se startrekovskou historií. Třeba i humorem, který dobrodružství vesmírných veteránů doprovází. V duchu předchozích dvou řad si nicméně místy neodpustí slabší scenáristický moment. Opravdu by velení udělalo s Hvězdnou flotilou zrovna tohle? Ale po picardovsky-facepalmovém plácnutí do čela si řeknete, že tak to prostě muselo být, aby se děj rozjel právě tímhle směrem.

A rozjede se tak, že každý z hrdinů Nové generace dostane spoustu příležitostí připomenout divákům, jak před lety hltali morální dilemata, průzkum vesmíru a trochu toho polovědeckého žargonu. Tentokrát s větší špetkou akce než dřív, ale současně také s větší uvolněností. Však už to také není nadrilovaná posádka vlajkové lodě Hvězdné flotily, ale skupina postarších přátel. Nejvíc minut sledujeme titulního Jean-Luca a jeho úplně nejbližší, ale někdejší důstojníci z Enterprise (na rozdíl od většiny vedlejších postav) tu nejsou jen na okrasu a krátké zamávání fanouškům. Byť Picard do velké míry bezesporu je posledním rozloučením této generace.

Mnoha filmům či seriálům se dnes vyčítá přílišná sázka na jistotu. Absence nových příběhů a hrdinů. Recyklace zavedených a milovaných značek bez větší invence. Star Trek: Picard je tím do velké míry vinen, ne že ne. Jenže vzpomínky na Star Trek a především na Novou generaci jsou krásné a vesmírně nekonečné. A těžko si představit, že by brzy třiaosmdesátiletý Patrick Stewart ještě velel výpravě ke hvězdám. Takže nedostatky seriálu odpustíte. Tentokrát nostalgie není bolavý stesk po domově, ale sladký návrat domů. Tam, kam jste se už tolikrát vydali. Stačí, aby Jean-Luc Picard řekl: „Engage!“

Na Václaváku otevřela atrakce za téměř půl miliardy. Má 10 pivních tanků a ukáže příběh Plzeňského Prazdroje

Domy, kde ukazují svůj klenot světu, mají v Amsterdamu Heineken či v Dublinu Guinness. Unikátní atrakci teď má i Plzeňský Prazdroj v Praze.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

plzen-experience

Foto: The Original Experience Company

Pilsner Urquell: The Original Beer Experience ukazuje příběh plzeňského piva

0Zobrazit komentáře

Je to budova, která byla postavená na samém počátku dvacátého století, v roce 1902, a šlo o jednu z prvních ukázek secesní architektury v Praze. Nejprve tu sídlila Pražská úvěrní banka, která byla jednou z nejstarších a největších bank v meziválečném Československu. V roce 2013 tu pak otevřel své třípatrové lahůdkářství Julius Meinl, ale jeho obří projekt dopadl neslavně a po necelém roce zavřel. Teď se do ulice 28. října ve spodní části Václavského náměstí nastěhoval jiný ambiciózní projekt, který věří, že bude mnohem úspěšnější. Mezinárodní skupina investorů napumpovala stovky milionů korun do zážitkové expozice, která ukazuje příběh plzeňského piva.

Nejoblíbenější české pivo, tedy Plzeňský Prazdroj, má věhlas po celém světě. Zdaleka ne každý však zná jeho příběh. „První várka piva Pilsner Urquell byla uvařena 5. října 1842. O rok později bylo vůbec poprvé dovezeno do Prahy. Nyní, po 180 letech, přinášíme do hlavního města celý příběh plzeňského ležáku prostřednictvím Pilsner Urquell Experience. Věříme, že zaujme všechny milovníky českého piva,“ říká Rudolf Šlehofer, manažer turismu z Plzeňského Prazdroje. Ten slyšel na nápad skupiny investorů v čele s britským byznysmenem Nickem Pennym, kteří za Prazdrojem přišli s návrhem na jedinečnou atrakci v srdci hlavního města.

Společnost The Original Experience Company do historické budovy v centru Prahy přináší interaktivní audiovizuální expozici, díky níž si mohou návštěvníci všemi smysly zažít a vychutnat příběh vzniku prvního zlatého ležáku na světě. Ve třech patrech nabitých moderními technologiemi včetně audioprůvodce, který se automaticky propojuje s prvky expozice během pohybu návštěvníků prostorem, videomappingu, světelných efektů a smyslových vjemů lidé poznají vše od sumerské bohyně Ninkasi až po samotnou výrobu piva, která dodnes probíhá výhradně v Plzni.

plzen-experience3

Foto: The Original Experience Company

Atrakce ukazuje příběh Plzeňského Prazdroje pomocí moderních technologií

Po absolvování multimediální The Original Tour, která trvá zhruba hodinu a půl, návštěvníci dorazí do moderní pivnice, kde si mohou plzeňské pivo rovnou vychutnat. Výčepní mají k dispozici deset tanků, které zajišťují nejvyšší možnou kvalitu piva, a zájemci mohou absolvovat i školu čepování. V ní zkušení výčepní naučí perfektně čepovat plzeňského pivo, a to na tři tradiční způsoby, tedy hladinka, šnyt a mlíko. A komu by celá atrakce nestačila, může se zastavit ještě ve výčepu U Zvonu, který nabízí i venkovní posezení a funguje samostatně bez návaznosti na expozici.

„To, že můžeme návštěvníkům zprostředkovat příběh nejoblíbenějšího českého piva, je pro nás splněný sen. Těšíme se, až místní i zahraniční návštěvníky přivítáme na moderní, edukační a zábavné cestě příběhem českého národního pokladu,“ říká Nick Penny, generální ředitel společnosti The Original Experience Company. Ta je držitelem licence od Plzeňského Prazdroje a celou atrakci postavila. Za firmou stojí mezinárodní skupina investorů, v jejímž čele je vedle Nicka Pennyho ještě Robert Neale a Christian Mruck. Doplňují je zhruba dvě desítky investorů z různých oborů, které firma nejmenuje.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Nick Penny se pohybuje už tři dekády v alkoholovém průmyslu. Kariéru začínal ve společnosti United Distillers a v roce 1992 se přestěhoval za prací do České republiky. Řídil tři pivovary v Rumunsku a pivovar v bosenské Banja Luce, kde i nadále zůstává v pozici předsedy představenstva. Realitní investor Robert Neale taktéž žije v Praze od devadesátých let a mezi jeho projekty patří například tehdejší první nákupní centrum na Zličíně. Třetí hlavní tváří je Christian Mruck, německý bankéř žijící ve Švýcarsku, který se měl významně podílet na financování celého projektu. Celková výše investic se prý vyšplhala zhruba na dvacet milionů eur, tedy 470 milionů korun.

plzen-experience2

Foto: The Original Experience Company

Návštěvníci mohou ochutnat, z čeho se Plzeňský Prazdroj vyrábí

Vzhledem k vysokým investicím mají investoři také velká očekávání od návštěvnosti nové atrakce, která dnes, v sobotu 22. dubna, poprvé otevírá. Samotná expozice v podobě The Original Tour pojme až tři stovky návštěvníků za hodinu a celkem se chce firma dostat na více než čtyři sta tisíc návštěvníků ročně. Vstupné činí 490 korun a zahrnuje v sobě jednu ochutnávku piva přímo v rámci expozice a další dvě malá piva v pivnici. Vstupné na školu čepování začíná od 690 korun a v obchodu se suvenýry si návštěvníci mohou nechat originálně vygravírovat třeba své jméno na plzeňskou sklenici.

The Original Experience Company na základě úspěchu jiných podobných projektů v Evropě, mezi něž patří kupříkladu Heineken Experience v Amsterdamu nebo Guinness Storehouse v Dublinu, věří, že i nová pražská atrakce na Václavském náměstí má potenciál stát se jednou z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí Prahy. Za konceptem zážitkové expozice stojí kalifornská společnost BRC Imagination Arts, která již podobné projekty realizovala po celém světě. Podílela se například na přípravě domů značek Johnnie Walker, Jameson, Guinness nebo Coca-Cola.