Slováci staví Robinhood pro střední Evropu. Investoři aplikaci na obchodování s akciemi podpořili ještě před spuštěním
Původem Slováci a bratři Adam a Andrej Hanovi léta studovali a kariérně působili v různých zemích západní Evropy i za oceánem. Z první ruky tak sledovali růst popularity platforem pro investování do akcií jako Robinhood, fungujících bez zbytečných poplatků a s minimálními vyžadovanými investicemi. Po návratu domů zjistili, že tu podobná aplikace chybí (zmiňovaný Robinhood obchodování z Evropy neumožňuje), a rozhodli se proto založit vlastní.
Platformu Tatrym teď představují jako první investiční aplikaci bez provizí za obchodování a skrytých poplatků zaměřenou na střední a východní Evropu. Bratři Hanovi věří, že i tuzemským uživatelům dokážou nabídnout lepší možnosti investování, než jim aktuálně poskytují například banky nebo jiné konkurenční aplikace.
I když aplikace zatím nebyla spuštěna, misi dvou Slováků věří investoři. Newyorská investiční firma Bienville Capital do Tatrym, jenž má oficiální sídlo ve Spojených státech, vložila prvních 500 tisíc dolarů, v aktuálním přepočtu bezmála 11 milionů korun. Prvním uživatelům by přitom aplikace měla být v rámci soukromé beta verze na pozvánky k dispozici v listopadu, do konce roku pak všem.
Bratři Hanovi Tatrym založili s tím, že pokud chtějí lidé z Česka, Slovenska nebo Polska investovat svůj majetek na burze, narazí na složitou a nepřehlednou nabídku. Místní obchodníci s cennými papíry nebo banky totiž vyžadují vysoké poplatky za nákup nebo prodej, vysoký minimální vklad nebo účtují skryté poplatky při změně měny i za správu a výkon portfolii, a to i těch pasivních.
Existující online platformy pak podle nich také vyžadují skryté poplatky za směnu peněz nebo navádí uživatele na pákové a další produkty, kterým nerozumí. Dále pak omezují počet obchodů za měsíc a neumožňují investovat do indexových nebo podílových fondů.
„Ve zkratce vysoké a netransparentní poplatky, nudná a nepřehledná aplikace na obchodování, která vypadá jako z devadesátých let,“ popisují shodně bratři Hanovi. „Budujeme Tatrym, protože chceme zabezpečit férový přístup k finančním trhům všem ze střední a východní Evropy bez ohledu na to, kolik mají peněz. Investování je jedna z nejlepších cest, jak si budovat majetek.“
Po spuštění by tak aplikace měla být uživatelům přístupná bez poplatků a s možností investovat do akcií, indexových fondů i kryptoměn. Prémiový účet, jehož výše zpoplatnění se aktuálně řeší, pak umožní číst finanční zprávy a analýzy, obchodování i během zavřených hodin burzy či přístup k aktivně řízeným portfoliím.
Všechny investice uživatelů jsou přitom podle tvůrců aplikace pojištěny do výše 500 tisíc dolarů (bezmála 11 milionů korun) přes protekční schéma Securities Investor Protection Corporation ve Spojených státech. „Pokud by se cokoliv stalo například s naší firmou nebo našimi partnery, peníze zákazníků budou vždy chráněny nezávislou entitou podobně jako u bankovních vkladů,“ popisuje pro CzechCrunch Andrej Hano.
Ze západních univerzit ke startupu ve střední Evropě
„Jsme bratři a vždy se nám spolu dobře fungovalo, protože se na sebe můžeme spolehnout a zkušenostmi se skvěle doplňujeme,“ pokračuje ve vyprávění Andrej Hano, který má ve startupu na starosti byznys stránku. Ekonomii a politickou vědu vystudoval na King’s College London a management na univerzitě v nizozemském Utrechtu. Následně působil jako strategický konzultant v londýnské poradenské firmě i německém energetickém koncernu E.ON.
Jeho bratr Adam Hano odpovídá spíš za technickou a produktovou část projektu. Svůj background má ze studia oboru Computer and Cognitive Science na Pensylvánské univerzitě v USA, následně působil jako produktový manažer pro analytickou firmu Craft.co nebo ve fintech společnosti ve Spojených arabských emirátech. Kromě jiného je zároveň držitelem certifikátu etického hackera ze Spojených států.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsAktuálně tvoří tým aplikace Tatrym čtyři lidé, svoji evropskou entitu však startup zakládá v Praze a postupně také rozšiřuje svůj tým. K americkým investorům se přitom bratři dostali právě díky svému mezinárodnímu působení. „Adam už dříve dostal pracovní nabídku od Bienville Capital, kterou nejdřív odmítl, protože se chtěl víc věnovat produktovému managementu,“ přibližuje jeho bratr Andrej.
„Udrželi si však dobré vztahy a rádi nás podpořili. Jejich nabídku oproti jiným investorům z Kalifornie i Evropy jsme si vybrali kvůli hluboké expertíze ve finančním sektoru a konexím na top startupové a venture kapitálové fondy ve Spojených státech a Evropě,“ uzavírá Andrej Hano.