Slováci vyvíjí spořivou umělou inteligenci a šetří energie v průmyslu. Teď do nich investují Češi

Startup Daitable pomáhá zefektivňovat odběr energie v průmyslových zařízeních. Získal podporu od Czech Founders VC.

Peter BrejčákPeter Brejčák

zakladatele-daitable

Foto: Daitable

Zakladatelé Daitable Šimon Staňo, Jakub Perička a Dominik Hornáček

0Zobrazit komentáře

Kromě běžných spotřebitelů museli v posledních letech řešit nebývale vysoké ceny energií také průmyslníci. Podle trojice Slováků ale právě tam existuje velký potenciál na šetření, a to díky chytřejšímu měření odběru a následné analýze dat. Založili proto startup Daitable, s nímž teď uzavřeli první finanční kolo. Přinášíme přehled nejdůležitějších informací.

Zainvestovaný startup: Daitable

Kdo investuje: Czech Founders VC, od kterých startup získal také akceleraci.

Kolik a v jakém kole: 40 tisíc eur (jeden milion korun) v pre-seed kole

Co Daitable dělá: Umělá inteligence projektu kombinovaná s chytrým měřením odběru energie na úrovni každého výrobního stroje má zajistit efektivnější řízení výroby a tím i úspory pro průmyslové podniky.

Jak to funguje: Dataible neustále sbírá data o odběru elektrické energie na každém z výrobních přístrojů, následně provádí prediktivní údržbu strojů, čímž má zvýšit efektivitu výroby, která jinak klesá s časem stráveným na opravách strojů a se zastavenými výrobními linkami. Data pak umožňují vedoucím výroby upravovat chování v reálném čase – můžou třeba přistoupit k energeticky náročným částem v čase, kdy je cena energií nejnižší –, zároveň má Daitable i předpovědní model spotového trhu s elektřinou.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Jaké jsou výsledky: U prvních zákazníků prý přináší úsporu ve výši patnácti až třiceti procent energií, což ročně znamená řádově desítky tisíc eur. Zakladatelé ale věří, že mohou ušetřit až stovky tisíc eur u energeticky náročných provozů, které nakupují elektřinu na spotovém trhu a využívají fotovoltaiku i bateriová úložiště.

Proč je to zajímavé: „Většina výrobních společností ve střední a východní Evropě funguje na bázi pero–tužka, a to je problém. Pokoušejí se šetřit energii analýzou spotřeby celé továrny na základě faktur a přepisu čísel z elektroměrů. Jenže pak chybí přesnost v datech, která navíc přicházejí pozdě, takže se výroba nemůže přizpůsobovat pružně tomu, co se děje na trhu s energiemi,“ komentuje ředitel firmy Šimon Staňo.

Sídlo startupu: Trnava, Slovensko

Zakladatelé: Šimon Staňo, Jakub Perička a Dominik Hornáček

Na co startup plánuje využít investici: Letos chce Daitable vstoupit na další dva evropské trhy, dále rozvinout funkce řízení bateriových úložišť a zvýšit přesnost predikčních modelů především u výroby elektrické energie ze solárních panelů.

Vše o startupových investicích

Hlídá aplikace pojišťovny Generali i ministerstva vnitra. Brněnský startup získal přes 25 milionů

Startup Talsec vznikl jako spin-off. Po dvou letech organického růstu střeží již přes tisíc aplikací a nabírá svou první investici.

Peter BrejčákPeter Brejčák

sergiy-yakymchuk-talsec-min

Foto: Talsec

Zakladatel startupu Talsec Sergiy Yakymchuk

0Zobrazit komentáře

Uživatelé stále více preferují mobily před počítači, což přirozeně přitahuje pozornost útočníků. Startup Talsec, jenž vznikl jako spin-off brněnské technologické společnosti, vývojářům aplikací pomáhá s ochranou před hackery tím, že skrývá citlivé informace nebo odhaluje škodlivý software. Po dvou letech od svého vzniku uzavřel první investici, přinášíme všechny důležité informace.

Zainvestovaný startup: Talsec

Kdo investuje: Britský DIG Ventures a český Depo Ventures

Kolik: Přes 25 milionů korun v úvodním kole

Co startup dělá: Zjednodušeně řečeno funguje jako bezpečnostní agent v mobilních aplikacích – poskytuje ochranu aplikací napříč různými vývojářskými platformami včetně těch pro Android, iOS či platformu Flutter, kterou vyvíjí Google.

Jak Talsec funguje: Využívá vícevrstvou ochranu, která chrání aplikace a rozhraní API před hrozbami, jako je reverzní inženýrství, klonování aplikací, rootování zařízení či dalšími typy útoků pomocí kontroly integrity aplikace a zařízení. Monitoruje prostředí běhu aplikace v reálném čase a poskytuje hodnocení rizik, auditování a analýzu dat. Detekce malwaru je založená na strojovém učení.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Zakladatel: Ukrajinský rodák Sergiy Yakymchuk má přes patnáct let zkušeností se softwarem pro zabezpečení a deset let s řízením bezpečnostních produktů ve společnostech jako Gemato či později Thales. Talsec vznikl jako spin-off brněnské technologické společnosti Monet+ před dvěma lety.

Jak je startup velký: Pomáhá chránit již více než tisícovku aplikací různých společností, mezi nimi například pojišťovny Generali či VIG, fintech společnosti Novücard nebo českého ministerstva vnitra.

Proč je to zajímavé: „Prevence podvodů v mobilních aplikacích představuje důležité téma s rostoucím tržním potenciálem. Technologie, kterou Talsec využívá, pomáhá tento problém řešit. Má velmi škálovatelný distribuční model, což zvyšuje jeho šanci na úspěch. Prvotní produkt vyvíjí rychle a vykazuje úžasné výsledky – od loňského července, kdy jsme Talsec začali sledovat, se jeho růst zdvojnásobil,“ komentuje partner Depo Ventures Michal Ciffra.

Na co startup plánuje využít investici: Pro urychlení průniku na globální trh a na podporu dalšího vývoje.

Jaký je dlouhodobý cíl: „Chceme, aby se Talsec se svou freemium sadou nástrojů stal de facto standardem pro vývojáře, kteří potřebují zajistit bezpečnost svých aplikací a jejich uživatelů. Letos si klademe za cíl ztrojnásobit tržby a výrazně rozšířit povědomí o našich produktech v komunitě,“ přibližuje Yakymchuk.

Vše o startupových investicích