Slovan Liberec spouští placený obsah. I díky seriálu na Voyo to může být zajímavý byznys, říká Kania

Fotbalový klub z Liberce spouští po vzoru Sparty placený kanál pro své fanoušky. Nabídne jim například možnost ptát se trenéra po zápase.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

slovanplus-2

Foto: Slovan Liberec / CzechCrunch

Ondřej Kania, majitel FC Slovan Liberec

0Zobrazit komentáře

Až v jarní části fotbalové sezony dorazí trenér Slovanu Liberec Radoslav Kováč s vybranými hráči na pozápasovou tiskovou konferenci, budou tradičně odpovídat na dotazy novinářů. A hned poté nově také na dotazy fanoušků. Severočeský klub jim to umožní v rámci nové digitální platformy Slovan+, se kterou přichází po pražské Spartě jako druhý klub v Česku. Jedná se o další významnou iniciativu majitele klubu Ondřeje Kanii, který Slovan Liberec převzal v loňském roce a mimo jiné právě do marketingových aktivit klubu významně investuje. Placený obsah určený pro věrné fanoušky má vše posunout na další úroveň.

„Spustit placený obsah klubu bylo naším plánem od samého počátku. Marketingová a mediální strategie spočívala v první etapě ve výrazné mediální prezenci a zároveň výrazné prezenci na sociálních sítích tak, aby se zásadně zvýšil zájem o značku Slovan Liberec. To se nám povedlo ještě víc, než jsme si kdy uměli představit,“ přiznává pro CzechCrunch Ondřej Kania. Původně bylo v plánu spustit platformu Slovan+ až od další sezony, ale nakonec v klubu vše uspíšili.

„Řekli jsme si, že druhá polovina letošní sezony bude ideální zkouškové období,“ dodává dvaatřicetiletý podnikatel, který se rozhodl do fotbalu vstoupit po prodeji části svého podílu ve vzdělávací skupině Consilium. Po sportovní stránce má zatím Slovan Liberec po podzimní části co zlepšovat, když je po devatenácti odehraných zápasech na desáté příčce Chance Ligy. V oblasti marketingové komunikace ale patří po nástupu nového majitele jednoznačně k nejviditelnějším celkům celé soutěže.

„Výše investic v první sezoně se dá vyčíslit na asi čtyři až pět milionů korun, z nichž zhruba polovina jsou investice jednorázové a nebudou se opakovat. Skrze navýšení příjmů od sponzorů, za vstupné, permanentky, merchandising a bonusy za sledovanost odhaduji, že oproti minulému roku se navýší příjmy z těchto vertikál o více než 20 milionů korun. A to je jen začátek,“ vypočítává Ondřej Kania. V další sezoně by měly příjmy z této oblasti narůst o dalších deset milionů korun.

1

Foto: CzechCrunch

Digitální platforma Slovan.plus fotbalového Slovanu Liberec

Jakým způsobem k tomu přispěje i právě spuštěný placený obsah, zatím nechce Kania odhadovat. „Jelikož se jedná o neprobádané území, tak je to složité říct. Slovan+ bereme jako další službu našim fanouškům,“ říká muž, který aktuálně drží ve Slovanu většinový podíl. Ten odkoupil od společnosti Preciosa Ludvíka Karla, a pokud vše půjde podle plánu, měl by od něj v následujících letech získat i zbylých pětadvacet procent a klub kompletně ovládnout. V podcastu Money Maker před časem nevyloučil, že by mohl část Slovanu umístit třeba na pražskou burzu.

Digitální platforma Slovan+ nabídne fanoušků za pět eur, tedy v přepočtu zhruba 125 korun, měsíčně například přístup k živým přenosům z přípravných zápasů Slovanu, detailní analýzy zápasů, pohledy do zákulisí týmu, speciální rozhovory a další obsah či aktivity, do kterých chce klub co nejvíce zapojit i právě fanoušky. Liberec tím navazuje na Spartu, která s placeným obsahem přišla jako první fotbalový klub u nás loni. Na podzim pak informovala, že má více než deset tisíc aktivních předplatitelů, přičemž měsíční předplatné stojí 149 korun.

„Sparta je nesrovnatelně větší značka, než jakou Slovan kdy bude, takže je velice obtížné se jejich kanálem inspirovat. Věřím, že obsah, který jsme si připravili pro Slovan+, bude v mnohém průkopnický. Nebude se jednat pouze o streamy přípravných zápasů nebo rozhovory s představiteli a legendami klubu, ale předplatitelé budou moct také sledovat živě pozápasovou tiskovou konferenci. A jakmile skončí část, kde pokládají dotazy novináři, tak začnou trenér a hráči odpovídat na dotazy uživatelů Slovan+,“ popisuje Kania.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Cílem je, aby do konce sezony využívalo platformu přes 500 platících předplatitelů a dalších alespoň 800 předplatitelů z řad permanentkářů, kteří budou mít službu zdarma. „Možná se to někomu zdá jako málo, ale jedná se v rámci českého fotbalu o ojedinělý pokus u klubu, který je v podstatě regionální. Pevně věřím, že na konci příští sezony se dostaneme k úrovni tří až čtyř tisíc platících uživatelů,“ vypočítává Ondřej Kania. Ten si zároveň vymínil, aby placený obsah běžel také na platformě Herohero.

Pro vlastní platformu Slovan.plus klub vsadil na řešení Staylive. „Můžeme díky němu vytvořit skutečně čistě klubovou platformu, zatímco u kanálu na Herohero jsme závislí na unifikovaném prostředí. U Staylive navíc využíváme celou řadu funkcí včetně živých přenosů a v neposlední řadě víme mnohem více o registrovaných uživatelích, s kterými můžeme efektivně komunikovat. Předpokládáme, že naprostá většina uživatelů bude registrována právě skrze Staylive. Herohero jsem si prosadil autoritativně já, protože je to platforma, kterou využívám každý den a nechtěl jsem si stahovat další aplikaci. Zkrátka občas má výhodu vlastnit fotbalový klub,“ usmívá se Kania.

Klíčovou součástí marketingové komunikace Slovanu, který je čtvrtým nejúspěšnějším klubem v historii české ligy, má být také chystaný seriál pro streamovací platformu Voyo. Ten Ondřej Kania dlouhodobě označuje za gamechanger, který může zájem o fotbalový klub pod Ještědem ještě výrazně zvýšit. Osmidílná série se natáčí v průběhu celé letošní sezony a má ukázat všechny úspěchy i strasti, které klub pod dohledem nových majitelů prožije. Podobné sportovní seriály jsou populární ve světě, Netflix natáčel boj o přežití Sunderlandu v nižších anglických soutěžích, stanice FX mapovala příběh Wrexhamu, který patří Ryanu Reynoldsovi, a Amazon zase podrobně sledoval dění v Manchesteru City nebo Tottenhamu.

Ondřej Kania chce přitom ideálně vše propojit i s platformou Slovan+. „Celý projekt je zároveň v podstatě jednou z forem monetizace pozornosti, kterou přinese seriál, který o našem klubu v této sezoně točí Voyo a který vyjde na konci tohoto roku. Pokud se nám bude sportovně dařit a zároveň bude seriál na Voyo úspěšný a sledovaný, umím si představit, že Slovan+ může generovat i zajímavé příjmy pro klub,“ doplňuje šéf klubu s tím, že má s producenty předběžnou dohodu, že bude moci pro účely placené platformy využívat obsah, který se do seriálu nedostane. „A jelikož se jedná o natáčení, které trvá celou sezonu, toho obsahu je skutečně mnoho,“ doplňuje.

Klasická hra ho už nebaví. Magnus Carlsen nasadil džíny a rozjel turnaj ve „freestyle“ šachách

Norský šachový velmistr chce ze šachů udělat jakousi reality show. U „freestyle“ partií nebudou chybět monitory srdečního tepu ani „zpovědní“ budky.

magnus-2-1-2

Foto: CzechCrunch / Midjourney

Magnus Carlsen chystá revoluci v šachách

0Zobrazit komentáře

Šachy zná téměř každý. V prvních řadách stojí obyčejní pěšáci, kteří slouží jako předvoj ostatním figurkám, jejichž základní postavení je vždy stejné – uprostřed jsou král s královnou, vedle nich střelci a jezdci, v rozích šachovnice věže. Díky této železné pravidelnosti se hráči můžou učit jednotlivá šachová zahájení i zavedené strategie. Existují ale lidé, kteří tvrdí, že některé méně obvyklé varianty šachu podporují kreativitu mnohem víc. „Chci ze šachistů udělat automobilové závodníky,“ tvrdí třeba norský šachový velmistr Magnus Øen Carlsen.

Nejlepší šachista světa stojí za novou ligou Freestyle Chess Grand Slam Tour, jejímž cílem je dát této starodávné hře moderní punc i popularitu, jaké se těší například formule 1 nebo profesionální basketbal. Ze šachů chce udělat svým způsobem reality show. I proto Carlsen přišel s několika inovacemi – do hry zařadí například monitory srdečního tepu, které divákům ukážou, jak na soutěžící působí stres a tlak. Dalším prvkem show pak budou „zpovědní“ budky, kde hráči mohou sdílet své emoce a strategie. A v neposlední řadě dochází i k promíchání kamenů na šachovnici.

Tedy ne všech: pěšáci zůstávají na svých tradičních místech ve druhé a sedmé řadě. Postavení ostatních figurek je pak dílem náhody. Platí ovšem dvě omezení: střelci jsou umístění na políčkách obou barev – a král stojí mezi věžemi, aby bylo možné provést rošádu na obě strany. „Myslím, že tato varianta je lepší než klasické šachy. Pro hráče je nesmírně vzrušující mít novou mapu pro každou partii,“ řekl Carlsen pro list Financial Times (FT).

chess

Foto: Freestyle Chess World Championship

Náhodná pozice ve „freestyle“ šachách: konkrétně kombinace 123 z 959 možných

Velmistr již spojil síly s několika investory – podpořil jej například německý miliardář Jan Buettner a také newyorský venture kapitálový fond Left Lane, který pro tuto specifickou šachovou akci vyčlenil 12 milionů dolarů (necelých 300 milionů korun). Podle FT jde o dobrý příklad toho, jak se investoři snaží do sportu přinést nové obchodní modely. V tomto případě chtějí klást větší důraz na osobní příběhy jednotlivých hráčů, aby tím vybudovali velkou fanouškovskou komunitu. „Vidíme v šachách obří nevyužitý potenciál,“ doplňuje Carlsen.

Nová liga odráží napětí mezi Carlsenem a Mezinárodní šachovou federací FIDE. Norovi vadí příliš zdlouhavé partie, samotná příprava na ně je pak prý příliš rutinní a vyčerpávající… Carlsena prostě přestaly bavit klasické šachy i federace samotná. Ostatně to dal najevo loni v prosinci, kdy na šampionát v rapid šachu přišel v džínách, což pravidla FIDE zapovídá. Po pokutě pak z turnaje raději odstoupil. „Jsem už příliš starý na to, abych lpěl na těchto věcech. Ať si FIDE klidně prosazuje, co chce. Moje odpověď ale zní: Jděte do prdele,“ vzkázal.

 

Federace pak nelibě nesla i samotnou „freestyle“ ligu, a to právě kvůli náhodnému rozmisťování figurek. Podle serveru The New Yorker několik hráčů dokonce uvedlo, že organizace vyhrožovala lidem, kteří se chtěli nové Carlsenovy ligy zúčastnit, že se pak nebudou moci účastnit klasických mistrovství světa.

Nyní se ovšem zdá, že jsou spory zažehnány – FIDE a Freestyle Chess podepsaly koncem loňského roku dohodu „ o přátelské koexistenci“, která šachistům umožňuje účastnit se soutěží obou organizací. Norský velmistr si následně přišel zahrát na turnaj FIDE – a opět dorazil v džínách. Tentokrát už ale nečelil žádným postihům.

Carlsen se teď pečlivě připravuje na soutěž ve freestyle šachách (byť by se této variantě mělo správě říkat Fischerovy náhodné šachy nebo Chess960 podle 960 možných pozic rozestavení figur na začátku partie). Celoroční turnaj začíná 7. února v sídle miliardáře Buettnera v německém Weissenhausu. Další zastávky jsou v Paříži, New Yorku, Dillí a Kapském Městě. Konec je naplánován na 12. prosince. Do soutěže se nelze registrovat – hráči se museli probojovat kvalifikačními zápasy v aplikaci Chess.com. Těch se mohl zúčastnit každý uživatel nehledě na rating.

Organizátoři akce přiznávají, že liga nebude zpočátku zisková, už jen proto, že její vysílání nebude za paywallem. Věří však, že se časem situace obrátí k lepšímu. Ostatně za dalšími projekty Magnuse Carlsena, který je sám o sobě magnetem na další skvělé šachisty, už stojí velká jména jako je Mark Zuckerberg nebo Peter Thiel. Ty zaujala například Carlsenova šachová aplikace Take Take Take, která slibuje lepší prožitek ze hry.