Slovenka rozběhla tržiště s daty, aby vědci mohli dělat lékařský výzkum. Investici má i od Čechů

Jana Miniariková má doktorský titul v genové terapii i patent na lék na Huntingtonovu chorobu. Ve startupu řeší problém, na který sama narážela.

Peter BrejčákPeter Brejčák

imi_7402

Foto: Hypherdata

Zakladatelka startupu Hypherdata Jana Miniariková

0Zobrazit komentáře

Chcete provést výzkum rakoviny slinivky a potřebujete na to padesát tisíc CT snímků, abyste měli dostatečná podkladová data. Kde je ale najít? S tím farmaceutickým společnostem nebo dalším týmům pomáhá slovenský startup Hypherdata, za kterým stojí slovenská zakladatelka Jana Miniariková. Platforma funguje jako tržiště, kde lze tato data najít, ovšem anonymizovaná bez údajů o konkrétních pacientech. V dalším vývoji ji podpořili také investoři včetně českého fondu N1. Přinášíme souhrn nejdůležitějších informací.

Startup: Hypherdata

Kdo investuje: český fond N1 a slovenský fond CB ESPRI

Kolik a v jakém kole: 850 tisíc eur (21 milionů korun) v seed kole

Co Hypherdata dělá: Vědci, farmaceutické společnosti či další experti v oblasti zdravotnictví mají obecně velmi ztížený přístup k datům potřebným na lékařské výzkumy. Startup reaguje právě na tuto potřebu a do karet mu hraje i nedávná změna evropské legislativy, která nemocnicím umožňuje licencovat svá data (ovšem obecná, ne o konkrétních pacientech).

n1

Foto: N1

Ondřej Homola, Marek Moravec, Klára Kocarová a Jaroslav Trojan z fondu N1

Jakým způsobem: Funguje na principu takzvaných reverzních aukcí. „Farmaceutická společnost nebo startup zadají požadavek, že pro svůj výzkum hledají například padesát tisíc CT snímků rakoviny slinivky. Na naší platformě se vytvoří kampaň, do které se zapojí nemocnice a další dodavatelé dat. Následně vyhraje nabídka s nejnižší cenou,“ vysvětluje zakladatelka Jana Miniariková.

Firma Hypherdata tak funguje v podstatě jako tržiště s daty, které navíc vědcům pomáhá dostat se k nim rychleji a za nižší ceny, než kdyby museli toto hledání dělat samostatně. „Ale není to jen aukce, máme funkcionality na tzv. data exchange a na monitorování celé studie,“ doplňuje Miniariková.

Zakladatelka: Slovenka Jana Miniariková studovala molekulární medicínu a má doktorský titul v oblasti genové terapie. Zároveň je držitelkou patentu na lék na Huntingtonovu chorobu, který v klinické studii ukazuje pozitivní výsledky. Od magisterského studia působila v Nizozemsku, kde se kromě výzkumu věnovala také konzultanství pro akcelerační programy, a následně od roku 2019 rozběhla podnikání. V Hypherdata řeší problém, na který sama narážela během tvorby výzkumů.

Sídlo startupu: Oficiální sídlo má v Trnavě, jeho působení je ale celosvětové.

Jak je startup velký: V týmu má asi dvanáct lidí a již teď dosahuje tržeb v řádu desítek milionů korun. Spolupracuje s 2 400 organizacemi a 500 nemocnicemi po celém světě od Spojených států přes Evropu až po Indii či Bangladéš. Rozběhl také piloty s pěti globálně největšími farmaceutickými společnostmi. Platforma bude oficiálně spuštěna letos v říjnu.

Proč je to zajímavé: „Investovali jsme do Hypherdata kvůli jejich inovativnímu přístupu k urychlení precizní medicíny prostřednictvím reálných dat (RWD) a současně silně rostoucí poptávce po kvalitních datech v oboru medicíny. Navíc Jana je typem zakladatele, který velmi dobře zná problém a ví, jak má vypadat ideální řešení,“ komentuje Marek Moravec z N1.

Na co startup plánuje využít investici: Na dokončení vývoje platformy, nábor členů do týmu i rozšíření sítě stávajících partnerů a klientů.

Vše o startupových investicích

Rubriku Startupy podporujíjt-retina